Jaki obraz powiesić w salonie?
Sztuka to nieodłączna część dopieszczonego wnętrza. Świadczy o guście lub charakterze gospodarza domu. Jak wybrać obraz do wnętrza? Przedstawiamy praktyczne porady oraz galerię inspiracji. Znajdują się wśród nich zarówno duże, nowoczesne obrazy do salonu, jak i małe, tradycyjne malowidła.
Jak wybrać obraz do salonu?
Pierwszy krok to wytworzenie więzi na linii gospodarz-obraz. Jeśli właściciel domu tryska na co dzień optymizmem, warto, by sztuka podkreślała jego charakter. Przebywanie w otoczeniu przedmiotów, które są z sprzeczne z naszymi przekonaniami, może przynieść zmęczenie. Tymczasem w salonie szukamy wyciszenia i relaksu po ciężkim dniu.
Druga kwestia to dopasowanie kolorystyczne. Obraz potrafi przytłumić barwy wnętrza lub je wydobyć. Warto o tym pamiętać, decydując się na kompozycje w cichych odcieniach szarości lub wysokich tonach czerwieni.
Trzeci punkt do ustalenia to, oczywiście, rozmiar dzieła. O tym, jaki obraz wybrać do domu – mały czy duży, piszemy w podrozdziałach poniżej.
Duże obrazy do salonu
Duże obrazy wypełniają puste ściany w rozległych pokojach, szczególnie we wnętrzach, gdzie salon jest połączony z kuchnią. Dobrze, jeśli malowidło jest dopasowane do stylu wnętrza.
Na dzieło składa się, oczywiście, nie tylko to, co na płótnie. Nie należy lekceważyć obramowania. Na przykład jego zupełny brak można dopasować do koloru ściany – wtedy uzyskamy płynny efekt przejścia. Z kolei kunsztownie rzeźbione, pozłacane ramy mogą przygasić blask przejrzystego, stonowanego salonu. Wskazane obramowanie dodaje optycznie kilka centymetrów dziełu, o czym warto pamiętać, jeśli wahamy się, czy wybrany obraz nie jest zbyt duży.
Duże obrazy będą przyciągać uwagę w salonie. Aby uwypuklić ten efekt, należy zawiesić malowidło w centralnej części i resztę ściany pozostawić pustą. Jeśli jednak nie chcemy przesadzić – warto w sąsiedztwie porozwieszać mniejsze obrazki, które odbiorą część zainteresowania, największemu gabarytowo, obrazowi.
Kilka małych obrazków do salonu
Wybór kilku małych obrazków, zamiast jednego większego do salonu, jest mniej ryzykowny. Aranżacja nadaje się zarówno do małych, jak i do dużych salonów. Niewielkie gabaryty pozostawiają pole manewru pod kątem rozwieszania obrazów.
Małe obrazki w salonie nie muszą być ze sobą związane tematycznie. Jeśli jednak obawiamy się chaosu, można wybrać modne ostatnio zestawy: dwa, trzy, cztery lub pięć malowideł składających się na jedną, większą całość. Nieryzykownym posunięciem jest również wybór wyłączne obrazów olejnych, akwarelowych czy zdjęć.
Serię obrazków mogą stanowić małe zdjęcia. Tradycyjnie przyjęło się, aby w salonie eksponować fotografie rodziny, przyjaciół czy zwierząt. Taki akcent ociepli szczególnie minimalistyczne wnętrza.
Rozmieszczenie obrazów na ścianie
Rozmieszczenie obrazów na ścianie ma znaczenie dla efektu końcowego. Można trzymać się zasady wyznaczenia środka w każdym z malowideł z osobna. Wówczas obrazy zawieszamy tak, aby owe środki tworzyły jedną linię wzdłuż ściany.
Inny, klasyczny sposób na rozwieszenie obrazów na ścianie to ustawienie górnych ram malowideł w jednej linii. Istnieje wiele symetrycznych kombinacji. Wyznaczone osie mogą przebiegać pionowo, poziomo lub na skos.
Warto poeksperymentować z niesymetrycznym układem obrazków w salonie. Panuje tu pełna dowolność – dużo zależy od kolorystyki wnętrza i dzieł, a także od podziału tematycznego. Seria małych obrazków w salonie daje możliwość ułożenia wybranych kształtów: okręgu, serca, prostokąta czy nawet drzewa.
Obrazy dopasowane do wnętrza
Nowoczesne obrazy pasują do salonów minimalistycznych i klasycznych, lecz gryzą się, w większości przypadków, z wnętrzem tradycyjnym. Nie jest to jednak ścisła zasada, do której należy się bezwzględnie stosować. Awangarda w sztuce często koresponduje z innymi rodzajami estetyki. Tak oto może się okazać, że nowoczesny obraz nawiązuje paletą odcieni lub emocji do naszego wnętrza.
W stylu kolonialnym obrazy mogą zastąpić mapy. Duże, ręcznie malowane, w ozdobnej ramie stanowią niebywałą ozdobę salonu.
Styl prowansalski przepełniony jest roślinnością, bielą i drewnem. Inspiracją są tu ziemie w południowo-wschodniej części Francji. Aromatyczne pola lawendy, klimatyczne winnice czy skaliste doliny idealnie się wpasują w atmosferę wnętrza.
Styl rustykalny to wyższość pracy rąk ludzkich nad taśmowymi fabrykantami. Odpowiednie tu będą obrazu do salonu przedstawiające żniwa, łąki, szeroko pojętą martwą naturę, sceny rodzajowe z życia na wsi oraz polskie krajobrazy. Z pewnością sprawdzą się proste, drewniane ramy do obrazu.
Shabby chic przywodzi na myśl bajkę, stąd odpowiednim wyborem okażą się malowidła alegoryczne oraz obrazy abstrakcyjne. W fantazyjnym wnętrzu można sobie pozwolić na więcej i kierować się przede wszystkim intuicją.
Wnętrza w stylu skandynawskim aż proszą się o wspomnienie miejsca swoich narodzin, czyli Północy. Z pomocą przychodzą tu obrazy marynistyczne, eksponujące uroki morza, oceanów i żeglugi.
Styl retro to przede wszystkim kopalnia smaczków. Tradycyjne obrazy mogą zostać zastąpione przez plakaty z minionych dziesięcioleci. Są one stosunkowo łatwo dostępne szczególnie, gdy mowa o latach 60., 70. i 80. ubiegłego stulecia.
Styl industrialny to miejsce dla ciekawych aktów i portretów. Wnętrza o takim wystroju są także chłonne malarstwa współczesnego.
Obrazy do salonu nie tylko na ścianę
Obrazy nie muszą wisieć na ścianie. Nowatorskie podejście do wystroju wnętrz pozwala stawiać malowidła – również te większe – na przykład na komodzie. Zabytkowy mebel podkreśli urodę secesyjnego dzieła i vice versa.
Ciekawym rozwiązaniem jest również rozstawianie małych obrazków na stoliku kawowym czy szafce nocnej. Jeśli nie ma możliwości oparcia ich o ścianę, wystarczy dorobić małą nóżkę, która podtrzyma malowidło.