jak stworzyć idealne warunki do spania jesienią

Jak stworzyć idealne warunki do spania jesienią? Podpowiadamy!

Sypialnia

Słupki rtęci na termometrze za oknem dramatycznie spadają w dół i czas znów zacząć zmagania z okresem grzewczym. Wszyscy wiemy o tym, jak trudno zapewnić w tym czasie w mieszkaniu optymalną temperaturę i wilgotność powietrza o każdej porze dnia i nocy. Skoncentrujmy się jednak na sypialni, bo w tym miejscu regenerujemy organizm przez wiele godzin i zyskujemy energię do działania. Jak stworzyć w prywatnej, relaksacyjnej przestrzeni doskonałe warunki do spania jesienią?

reklama

Mikroklimat w sypialni pod lupą – zadbajmy o zdrowy sen

Sezon grzewczy dla wielu jest dość trudnym czasem. Łatwo o przegrzanie mieszkania oraz nieodpowiednią wilgotność powietrza. Domownicy mogą skarżyć się na złe samopoczucie, chroniczne zmęczenie, problemy skórne, większą podatność na infekcj, czy też niewysypianie się. Otóż, podstawą w okresie jesiennym jest zapewnienie w mieszkaniu, w tym oczywiście w sypialni właściwej temperatury oraz wilgotności powietrza. Trzeba przy tym uwzględnić indywidualne preferencje mieszkańców. Uważa się, że optymalna temperatura w sypialni powinna wahać się w granicach 18–22°C, przy wskaźniku wilgotności powietrza sięgającym 40 – 60%. Przy czym im wyższa temperatura, tym niższy powinien być poziom wilgotności. I odwrotnie. W celu sprawdzenia poziomu wilgotności powietrza w sypialni należy zaopatrzyć się w higrometr.

To, czy mamy do czynienia w sypialni z nadmierną, czy też ze zbyt niską wilgotnością powietrza, zależy od bardzo wielu czynników. Zbyt wysoka wilgotność prowadzi do rozwoju pleśni i innych grzybów oraz niebezpiecznych dla naszego zdrowia patogenów. Złe samopoczucie, uczucie duszności czy nawracające infekcje to tylko niektóre problemy, jakie mogą zgłaszać w takiej sytuacji domownicy. Nie mniej groźna dla zdrowia jest zbyt niska wilgotność powietrza w sypialni. W takim środowisku znacznie łatwiej unosi się kurz, co odczuwają głównie osoby cierpiące na alergie. Zauważa się takie niepożądane objawy, jak trudności w oddychaniu, drapanie w gardle, większą podatność na infekcje, problemy skórne czy też chroniczne zmęczenie.

Jak rozwiązać problemy związane z niekorzystnym mikroklimatem w sypialni? Przede wszystkim nie przegrzewajmy pomieszczenia. Przed spaniem warto wnętrze dobrze przewietrzyć. Zaopatrzmy się dodatkowo w specjalistyczny sprzęt – osuszacz lub nawilżacz powietrza. Warto pomyśleć też o zamontowaniu klimatyzatora albo o innych rozwiązaniach, które poprawią wentylację w sypialni. Polecaną opcją jest na przykład montaż okiennych nawiewników higrosterowanych.

mikroklimat w sypialni pod lupą – zadbajmy o zdrowy sen

Jesienne wyposażenie sypialni – to nie mit!

By komfortowo czuć się w sypialni podczas jesiennych nocy, należy przede wszystkim zapewnić sobie optymalną równowagę termiczną. Jak tego dokonać? Generalnie, wszystko co ma pośredni lub bezpośredni kontakt z ciałem człowieka podczas snu może wpływać pozytywnie lub negatywnie na zachowanie równowagi termicznej. Przygotowując sypialnię na jesień, trzeba więc zwrócić baczną uwagę na jakość łóżka, materaca oraz tekstyliów. Ważne jest to, jaką wybierzemy poduszkę, kołdrę i pościel. Istotna jest również jakość piżamy albo bielizny nocnej.
 


Najpierw przyjrzyjmy się naszemu łóżku. Czy posiada solidny stelaż, przewiewną konstrukcję oraz tapicerkę wykonaną z atestowanych materiałów? Prawidłowy obieg powietrza w nocy zadba o higienę snu i należyty wypoczynek. Czas na materac. Obecna oferta rynkowa wysokiej jakości materacy potrafi wprowadzić w konsternację. Nie poddawajmy się jednak. Nasz materac nie spełnia oczekiwań i tkwi w naszej sypialni już zdecydowanie zbyt długo przyczyniając się między innymi do problemów z kręgosłupem? Naszym obowiązkiem w takiej sytuacji jest rozpoczęcie poszukiwań nowego produktu. Innowacyjne, zaawansowane technologicznie materace znaleźć można na przykład w ofercie sklepu online: https://fit4sleep.pl/.

Jeśli mowa o materacach to jedną ze szczególnie polecanych marek jest Hilding Anders. Hitem są inteligentne materace o siedmiu strefach twardości, które dostosowują się do temperatury naszego ciała. Odpowiedzialne jest za to połączenie pianki termoelastycznej oraz chłodzącej. Innowacyjny materac odprowadza wilgoć i ciepło na zewnątrz, zapewniając nam zdrowy i komfortowy sen o każdej porze roku. Na jesień wybierajmy atestowane kołdry i poduszki wypełnione puchem albo pierzem. Przydać się mogą też kołdry obciążeniowe. Alergicy powinni postawić na tekstylia poliestrowe. Podczas chłodniejszych nocy egzamin zda kołdra z cieplejszym wypełnieniem. Zainwestujmy w pościele stworzone w 100% z bawełny. Oddychająca i przyjemna dla skóry tkanina o właściwościach termoregulacyjnych odprowadzi wilgoć i zadba o zdrowy sen przez cały rok. Zwróćmy ponadto uwagę na jakość tkaniny nocnej bielizny i piżamy. Materiał ten również powinien pozwalać naszej skórze oddychać.

Materiał Partnera

jesienne wyposażenie sypialni to nie mit