Aranżacja małej sypialni w bloku. Zobacz nasze pomysły i inspiracje!
SypialniaJak pomysłowo urządzić małą sypialnię w bloku? Sprawdź nasze pomysły i inspiracje na aranżację małej sypialni, dzięki którym niewielka przestrzeń będzie przytulna i funkcjonalna.
Aranżacja małej sypialni w bloku z wielkiej płyty
Mała przestrzeń do mieszkania też może być interesującą. Wystarczy znać kilka sprawdzonych trików, które pozwolą ją ciekawie zaaranżować. Triki, które warto znać przygotowując się do remontu niewielkiej sypialni:
-
Jasne, świetliste kolory sprawią, że wnętrze wizualnie wyda się większe, bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości.
-
Pomysłowa dekoracja ściany za łóżkiem pozwoli pozbyć się ciężkiego wezgłowia.
-
Przemyślane patenty na przechowywanie pozwolą optymalnie wykorzystać przestrzeń i sprawią, że wszystko się zmieści.
-
Wielofunkcyjne meble (np. łóżko z pojemnikiem) pomogą zaoszczędzić cenne miejsce.
-
Lekkie, ażurowe sprzęty sprawdzą się lepiej niż ciężkie, zabudowane meble.
-
Lustra optycznie powiększą mały metraż.
-
I najważniejsza rada: musi być pięknie. W końcu sypialnia to miejsce relaksu, twoja oaza, w której łapiesz oddech po całym dniu. Nie pozwól by była nudna i bez wyrazu. Nic tak nie wpływa na dobre samopoczucie jak piękne otoczenie.
Przeczytaj też: Aranżacja sypialni – od projektu wnętrza po dekorowanie!
Poznaj nasze na aranżację małej sypialni w bloku:
Optyczne powiększenie małej sypialni. Jakie kolory ścian wybrać?
Jasne kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się większe niż jest w rzeczywistości. Większe i jaśniejsze. Nie musisz wszystkiego malować na biało, by osiągnąć taki efekt. Jest cala paleta neutralnych, delikatnych odcieni, które sprawią, że wnętrze pojaśnieje, a wraz ze światłem pojawi się więcej miejsca. Przekonaj się – to najprostszy sposób, a potrafi zdziałać cuda!
Możesz zastosować gradację kolorów stopniując odcienie od całkiem jasnego do troszkę intensywniejsze. Nie bój się bieli – wbrew temu co mówią ona również ma wiele tonacji. Od śnieżnobiałej, chłodnej, przez złamany tzw. off-white, kremowy ecru, na beżu kończąc. Ważne, by umieć umiejętnie je zestawić.
Jeśli masz bardzo małą sypialnię, zastosuj jasne kolory ścian – warto wykorzystać biel lub pastelowe odcienie. Jeśli nie lubisz monochromatycznych efektów i obcy ci jest minimalizm, łącz je ze sobą, a zobaczysz jak wspaniale zagrają.
No i nie zapomnij wpuścić do środka słońca. Dzienne światło potrafi czarować podkreślając blaskiem najmniejsze niuanse. Nie zapominaj też o sztucznym – ono zna sztuczki, które nie tylko wyczarują wieczorem nastrój, ale też zakamuflują niedoskonałości np. wąskiej sypialni. Lampki nocne wykreują klimat, a oświetlenie punktowe co nieco poprawi - skieruj źródło światła w górę, a sypialnia wyda się wyższa.
Aranżacje sypialni w bloku – ciekawa ściana zamiast zagłówka
Każdy marzy o komfortowym łóżku, na którym może błogo się wyspać i które będzie nadawać charakteru całej sypialni. W końcu to najważniejszy mebel w tym pomieszczeniu i zazwyczaj zajmuje centralne miejsce. Kiedy sypialnia jest mała często wypełnia ją całą. Co zrobić, by coś jeszcze się zmieściło? Staraj się rezygnować z masywnych form, które przytłaczają swoją ciężkością.
Wiemy, że duży zagłówek, o który można się oprzeć to wspaniałe wsparcie dla pleców podczas wieczornego czytania. Ale coś za coś. Czasem lepiej zrezygnować z przysadzistej tapicerowanej formy. Postaw na lżejsze optycznie wezgłowie: z drewnianych szczebelków, rattanu, kutego metalu albo… zrezygnuj z niego i zastąp pomysłową ścianą za łóżkiem.
Możesz to zrobić na wiele sposobów. Namalować lamperię odcinającą się innym kolorem od ściany, położyć tapetę, obłożyć ścianę za łóżkiem sztukaterią, ryflowanymi lub welurowymi panelami – będzie miła w dotyku i efektowna. Możesz wreszcie powiesić piękny obraz czy stworzyć minigalerię ze zdjęć – nie zastąpią zagłówka, ale za to w niewielkiej przestrzeni będą wyglądać bardzo atrakcyjnie.
Mała sypialnia w bloku aranżacje – sposoby na praktyczne miejsce do przechowywania
W małym mieszkaniu w bloku potrzebne są przemyślane i pomysłowe rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić cenną przestrzeń, a jednocześnie pomieszczą tyle rzeczy, ile potrzebujesz.
Pościel, koce, pledy, sezonowe ubrania możesz schować… do łóżka z pojemnikiem albo wysuwanymi szufladami. Dawne tapczany wracają do łask u wielu producentów. Ten świetny patent z unoszoną ramą teraz znowu się pojawia. Pod materacem jest naprawdę sporo miejsca, żal je marnować. Nowoczesne łóżka mają ramy, które unoszą się lekko i bezkolizyjnie jednym pociągnięciem palca, a w droższych modelach nawet jednym naciśnięciem guzika na pilocie. A jeśli masz zwykłe łóżko, wykorzystaj wsuwane szuflady lub skrzynie.
Jak w małej sypialni wygospodarować garderobę? Wiele firm oferuje systemy, które możesz komponować z półek, koszy i relingów, według własnych preferencji i rozbudowywać tak, jak potrzebujesz. To lepsze niż tradycyjna, zamknięta zabudowa. Poświęć na to jedną ścianę, nawet tę za łóżkiem – odsuń je nieco, tak żeby był wygodny dostęp.
Zamiast tradycyjnych pełnych frontów wykorzystaj przeszklone – będą wyglądać lżej, albo… powieś zasłonę. To także jeden z zapomnianym patentów, który dawniej był często używany w małych wnętrzach. Sprawdzi się świetnie tam, gdzie miejsca jest za mało, by otworzyć drzwi. Jeśli kolor dobierzesz do wystroju wnętrza zasłona będzie wyglądać obłędnie, a szafa stanie się praktycznie niewidoczna.
Wielofunkcyjne meble do niewielkiej sypialni – sposób, by zaoszczędzić miejsce
Jakie meble wybrać do aranżacji małej sypialni? Wielofunkcyjne, czyli takie, z których możesz korzystać na kilka sposobów. Poza łóżkiem z systemem do przechowywania, może to być ławka czy puf z wbudowanym schowkiem. Tapicerowane, miękkie wieko służy do siedzenia, a przy okazji zmieści się pod nim sporo drobiazgów.
No i mebel, który spodoba się z pewnością paniom czyli toaletka. Niewielka, kompaktowa, z wąskim, dłuższym blatem. Możesz rano zrobić przy niej makijaż, a w ciągu dnia będzie idealnym miejscem do pracy albo konsolą na lampkę, ozdoby czy wazon z kwiatami.
Do pracy w domu możesz wykorzystać składany stolik, który montujesz do ściany. Sprawdzi się w tej roli też niewielki sekretarzyk. W środku ma wiele skrytek i szufladek oraz wysuwany blacik.
Kolejne meble, które warto wykorzystać w każdej sypialni, to półki na książki. Bardzo je lubimy, bo nie zabierają optycznie miejsca. Regał możesz natomiast tak zaaranżować, by przy okazji pełnił rolę przepierzenia. To sprawdzony sposób na wydzielenie stref, na przykład w małym mieszkaniu, w którym w jednym pokoju musi się zmieścić kącik wypoczynkowy, aneks kuchenny, często też sypialnia i dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Czy wiesz już jak wybrać meble wielofunkcyjne do nowoczesnej sypialni w bloku?
Ażury, prześwity, przezroczystości – inspiracje do małego wnętrza
Są lekkie i dekoracyjne. Korzystaj z ich aranżacyjnych zalet. Wszelkie naturalne materiały – plecionki, rattanowe kratki – ale też metalowe siateczki, sprawią, że wokół zrobi się więcej miejsca.
Urządzając małą sypialnię pamiętaj, że wszystko, co przepuszcza światło, jest transparentne, staje się mniej widoczne. Jeśli twoja sypialnia urządzona jest w stylu boho, skandynawskim czy eko, to naturalne ażury sprawdzą się w niej doskonale.
Ażurowe fronty szaf, stoliki, nocne szafeczki, siedziska… dodają sypialni mnóstwo przytulności i ciepła. A w nowoczesnych wnętrzach zastąpią je meble z kolorowego szkła lub akrylu. To gorący trend tego sezonu! Nie ogranicza pola widzenia przez co mikro sypialnia wydaje się większa. No i mają piękne kolory. Wystarczą jeden, dwa takie barwne akcenty, by wnętrze zyskało nowy wymiar.
Lustra i lśniące powierzchnie – optycznie powiększają wnętrze
Tak, lśniące powierzchnie sprawdzą się nie tylko w sypialni w stylu glamour. Lustra i wszelkie lustrzane powierzchnie są mile widziane w małych przestrzeniach. Wieszaj je solo, grupuj zestawiając różne kształty i wielkości.
Powieść na ścianie jedno okrągłe lustro, za to pokaźnych rozmiarów, w którym odbije się całe wnętrze, a zobaczysz, że zyskasz drugie tyle powierzchni!
Możesz pokusić się też o lustrzane fronty szafy czy komódek, ale pamiętaj, żeby nie przesadzić z efektem. Jeśli luster będzie za dużo może zrobić się trochę kiczowato i… chłodno. Warto ocieplić wtedy wnętrze, na przykład miękkimi tkaninami.
Jak widzisz mała sypialnia w bloku wymaga wyobraźni i pomysłowości. Odpłaci się za to piękną kolorystyką, funkcjonalnością i wygodą. Małe pomieszczenie też może być piękne!
Przeczytaj też: Sypialnia na poddaszu ze skosami – sprawdź, jak stworzyć przytulne wnętrze
Tekst: MD
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe