Salon z aneksem kuchennym – pomysły i inspiracje
SalonSalon z aneksem kuchennym jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, zarówno jeśli chodzi o większe, jak i mniejsze przestrzenie. Taka otwarta przestrzeń może być niezwykle stylowa, komfortowa, praktyczna i funkcjonalna. Jednak, aby połączyć te wszystkie cechy, należy zadbać o niektóre kwestie aranżacyjne i odpowiednie rozplanowanie stref w pomieszczeniu. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym, o czym warto pamiętać i czego unikać? Podpowiadamy w poniższym artykule!
Jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym?
Aranżacja salonu z aneksem kuchennym wymaga przede wszystkim odpowiedniego metrażu, którą specjaliści określają na minimum 20m2. To powierzchnia, która zapewnia komfortowe użytkowanie zarówno salonu, jak i samej kuchni. Wbrew pozorom jeszcze do niedawna rozwiązanie to było spotykane w mniejszych mieszkaniach, gdzie przenoszono kuchnię do salonu w celu zwiększenia liczby pokoi. Dziś kuchnia otwarta na salon jest tak popularna, że często wyburza się ścianki w mieszkaniach lub wyznacza taką przestrzeń już na etapie projektowania domu. Sam projekt salonu z aneksem kuchennym jest niezwykle istotną częścią. Przed przystąpieniem do wszystkich prac, należy rozrysować cały plan pomieszczenia, ustalić podział stref i plan działania.
Jak podzielić na strefy salon z kuchnią?
Jedną z najważniejszych zasad aranżowania salonu z aneksem kuchennym jest spójność. W końcu to przestrzeń, która jednocześnie będzie miejscem odpoczynku czy spotkań rodzinnych, jak i przyrządzania posiłków. Warto zadbać więc o wydzielenie stref. Jednak to wydzielenie stref nie może być przypadkowe, a dobrze przemyślane, funkcjonalne i estetyczne.
W pierwszej kolejności powinno zadbać się o to, aby podczas korzystania zarówno z kuchni, jak i salonu, było wygodnie. Najczęściej to aneks kuchenny zajmuje mniejszą część pomieszczenia niż salon, jednak nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby to kuchnia stanowiła połowę lub większą część pomieszczenia. Szczególnie, jeśli potrzeba dużo przestrzeni do gotowania i przechowywania sprzętów.
Następnie należy zadbać o aspekt wizualny. Salon z aneksem kuchennym powinien być urządzony w jednym stylu oraz posiadać wspólne punkty zaczepienia i kolorystykę. Wedle uznania, salon z aneksem kuchennym może być jedną wspólną, ogromną przestrzenią, która optycznie powiększa pomieszczenie lub wręcz odwrotnie – z wyraźnym podziałem na strefy, jednak wciąż spójnym i estetycznym.
Co na ścianę w salonie z aneksem kuchennym?
Pomysłów na ścianę w salonie z aneksem kuchennym jest naprawdę wiele, a każde z nich cieszy się wyjątkowym uznaniem. To ogromne pole do popisu, którego nie warto zmarnować! Najprostszym i najbardziej minimalistycznym rozwiązaniem jest oczywiście pomalowanie wszystkich ścian na biało, jednak decyduje się na nie coraz mniej osób. W prostszych aranżacjach warto urozmaicić wnętrze chociaż oryginalną ścianą nad blatem np. tapetą dekoracyjną na podłożu winylowym, która będzie w pełni odporna na wodę i wszelkie zachlapania kuchenne.
Jeśli jednak w takim przypadku pożądany jest bardziej widoczny podział na dwie strefy, można zdecydować się na różne odcienie farby w salonie i kuchni lub montaż tapety ściennej w salonie i tradycyjnych kafelków nad blatem. Jeśli kuchnia jest w pełni otwarta na salon lub strefy te oddziela wyłącznie stół, warto zastanowić się nad umieszczeniem tapety na całej powierzchni jednej ściany, co z pewnością wprowadzi nietuzinkowy efekt do wnętrza. Z kolei, jeśli aneks kuchenny jest najmniejszą częścią pomieszczenia, przez co wydaje się jakby został wtopiony w aranżację, warto zamontować nad blatem kuchennym coś, co stanie się punktem centralnym i charakterystycznym.
Salon z aneksem kuchennym – podłoga
Jaką podłogę wybrać do salonu z aneksem kuchennym? Tutaj odpowiedź może być tylko jedna: panele winylowe! Przede wszystkim winyl nie chłonie wilgoci i jest w pełni wodoodporny, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w przestrzeni kuchennej, jak i dziennej. Co więcej, podłoga winylowa jest łatwa w utrzymaniu czystości, antypoślizgowa i zapewnia ultrarealistyczny wygląd prawdziwego drewna. To wspaniała propozycja przede wszystkim dla osób, którym zależy na montażu podłogi jednego rodzaju i koloru w całej przestrzeni. Połączenie dwóch stref przy pomocy podłogi posiada wspaniałe walory estetyczne, ale także optycznie powiększa pomieszczenie. Z drugiej strony to właśnie przy pomocy podłogi można oddzielić strefę dzienną od kuchennej, montując panele imitujące drewno w salonie oraz podłogę imitującą kamień w kuchni. Zapewnia to całkowite odcięcie od siebie tych dwóch stref. Jednak tutaj zawsze należy mieć na uwadze odpowiednie łączenie dwóch rodzajów podłóg – najlepiej, aby pokrywało się ono z wyposażeniem wnętrza. W tym przypadku warto postawić na materiały podłogowe jednego rodzaju, co z pewnością ułatwi późniejsze użytkowanie. Na szczęście panele winylowe występują również w wersji imitującej kamień!
Mały pokój z aneksem kuchennym – jak urządzić?
Mając do dyspozycji małą przestrzeń na salon z aneksem kuchennym należy zrobić wszystko, aby uniknąć chaosu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się otwarte ułożenie, w którym na jednej ze ścian będzie umieszczony aneks kuchenny, a całość będzie posiadała ten sam rodzaj i wzór paneli winylowych, które optycznie powiększą przestrzeń. Strefę dzienną od kuchennej można tutaj oddzielić przy pomocy małego stołu jadalnianego lub pozostawić w pełni otwartą. W małym salonie z aneksem kuchennym należy również zadbać o całkowitą spójność i minimalistyczność, szczególnie jeśli chodzi o kolorystykę i dodatki.
Duży salon z aneksem kuchennym
Duży salon z aneksem kuchennym pozwala na odrobinę szaleństwa i kreatywności. Tutaj wspaniale sprawdzi się kuchnia w kształcie litery L lub U, oddzielona od salonu przy pomocy wyspy kuchennej lub dużego stołu jadalnianego. Często spotykanym rozwiązaniem jest również wydzielenie tych stref przy pomocy… kanapy. Jednak mając do dyspozycji duży salon z kuchnią nie trzeba ograniczać się wyłącznie do dwóch stref. W tym przypadku można wziąć pod uwagę również oddzielną strefę jadalnianą czy wydzieloną przestrzeń na wszelkie hobby np. dużą biblioteczkę i fotel.
Złe ułożenie mebli, nieodpowiednio dobrane dodatki czy brak spójności stylistycznej - wszystko to może wprowadzić chaos i nieporządek do wnętrza. Podczas aranżowania salonu z aneksem kuchennym pamiętaj o tym, że podstawą do funkcjonalnego wnętrza jest dobrze rozplanowany projekt. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się estetycznym i komfortowym wnętrzem przez długie lata.
Zdjęcie główne: kuchnia otwarta na salon, fot. Wojciech Dziadosz, projekt wnętrza: nais.studio
Partner artykułu: sklep z tapetami Tapetujemy.pl