oświetlenie salonu z jadalnią

Oświetlenie salonu z jadalnią – jak dobrać lampy do salonu i jadalni, by tworzyły harmonijną aranżację? Sprawdź!

Salon

Salon połączony z jadalnią to popularne rozwiązanie, jednak obie strefy najczęściej potrzebują innych lamp. Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do salonu i jadalni? Co  warto wziąć pod uwagę wybierając lampy, by do siebie pasowały i były praktyczne? 

reklama

Aranżacje oświetlenia salonu z jadalnią – podpowiadamy, jak je stworzyć 

Salon połączony z jadalnią to najczęściej świadomie wybierane rozwiązanie, podobnie jak połączenie jadalni z kuchnią. Często zresztą te trzy funkcje łączą się w jednej otwartej przestrzeni.

Dobranie lamp do salonu łączącego się z jadalnią wymaga wyczucia. Oświetlenie w obu strefach może być elementem integrującym całą strefę – nie ma wówczas stylistycznych zgrzytów. Ale można też zadziałać całkiem odwrotnie, potraktować lampy w jadalni i salonie jako elementy, które pomagają podkreślić odrębność obu funkcji – spożywania posiłków i odpoczywania. Obejrzyj inspirujące rozwiązania. Zobacz też nasze pomysły na aranżacje salonu z jadalnią!
 

oświetlenie salonu z jadalnią
Projekt wnętrza: Karolina Ossowska z pracowni Ossowska Architektura Wnętrz oraz Magdalena Gzowska, ZDJĘCIE: FOTOMOHITO

Takie same lampy do salonu i jadalni – sposób na spójną aranżację wnętrza

Lampy przeznaczone do jadalni to najczęściej lampy wiszące nad stołem. Co więcej, często zdarza się, że mamy na tyle duży stół, że potrzeba aż dwóch źródeł światła, by był równomiernie oświetlony. Idąc tym tropem, łatwo sobie wyobrazić, że dwie identyczne lampy do salonu z jadalnią mogą stanowić atut, nawet jeśli oświetlają dwie różne strefy.

Innym pomysłem może być wybór dwóch identycznych modeli lamp, ale w różnych rozmiarach. Jeśli do salonu wybierzesz mniejszą lampę sufitową, pogłębisz wrażenie perspektywy i będzie się wydawało, że jadalnia jest dalej od pokoju dziennego. Taka aranżacja to trik – warto go zastosować, jeśli zależy ci na wrażenie większej przestronności w strefie dziennej. 

oświetlenie salonu z jadalnią aranżacje
Projekt wnętrza: MARTA PIÓRKOWSKA-PALUCH, piorkowskapaluch.pl, ZDJĘCIE I STYLIZACJA: FOTOMOHITO

Oświetlenie do salonu i jadalni – lampy w podobnym stylu

Jeśli bardzo zależy ci na wrażeniu jednolitej stylistycznie przestrzeni dziennej, wybierz do obu pomieszczeń podobne w stylu oświetlenie. Lampy mogą mieć na przykład takie same abażury czy klosze, ale podstawy o innym kształcie, np. podłużne nad stół, a okrągłe do salonu.

Dopełnieniem tej aranżacji będzie dobranie kinkietów w podobnym stylu, które współgrają z oświetleniem części jadalnianej i części wypoczynkowej. Im bardziej klasyczny styl wybierasz, tym ważniejsze jest dobre zgranie poszczególnych elementów, także plafonów i kinkietów, bo takie świetlne dodatki poprawiają funkcjonalność całego pomieszczenia.
 

oświetlenie salonu z jadalnią
PROJ. WNĘTRZA: DARIA ŁAWRYNOWICZ, FOT. I. DZIEDZICKI, STYL. J. KOWALCZYK
lampy do salonu z jadalnią
Lampa wisząca Copenhagen, lampy.pl


Lampy do salonu z jadalnią – designerskie i nowoczesne oświetlenie

Jeśli lubisz klasykę w nowoczesnym wydaniu, np. wnętrza ze sztukateriami (styl francuski) warto zamiast ciężkich żyrandoli zastosować, także w jadalni, ciekawe nowoczesne lampy. 

Designerskie oświetlenie w salonie jest niczym dzieło sztuki w domu – warto zadbać o to, by takie lampy wyglądały jak unikaty, to znaczy w salonie i jadalni raczej nie wieszać tych samych modeli. Powinny intrygować, zaskakiwać formą. Wybieraj modele pomysłowe, bez nadmiaru dekoracji. Pamiętaj, że minimalistyczne dodatki są uniwersalne – pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Zobacz też: Lampy stojące i podłogowe do salonu – 10 lamp w różnych stylach, które stworzą przytulny nastrój
 

lampy do salonu z jadalnią
Lampy podłogowe do salonu, aranżacja marki loberon.pl

Lampa wisząca w jadalni i lampa stojąca w salonie jak dobrać oświetlenie do części wypoczynkowej

Zdarza się, że w bardzo jasnych salonach pełnych naturalnego światła (z dużymi oknami lub przeszkleniami) rezygnujemy z górnego oświetlenia, zwłaszcza gdy takie znajduje się już w sąsiadującej strefie jadalni. Można sobie wtedy pozwolić na większą swobodę w aranżacji. 

Jeśli lampa nad stołem wystarczy, to zamiast żyrandola do strefy wypoczynkowej dobrym wyborem będą lampy podłogowe, stojące przy fotelach lub sofie. Dają światło sprzyjające kameralnej atmosferze, a także służą do czytania. Również lampy stojące na podłodze, stoliku kawowym czy komodzie mogą być ciekawym elementem wydzielającym w otwartej strefie dziennej przytulny kącik wypoczynkowy.

oświetlenie salonu połączonego z jadalnią
Proj. wnętrza: Małgorzata Kamińska, zeninteriors.pl, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: KAROLINA MEARS

Jak oświetlić salon z jadalnią salonowa lampa wisząca w jadalni   

Czasem musimy nadać niedużej jadalni walory salonowe. To przypadek, gdy główna lampa nad stołem jadalnym jest jednocześnie najważniejszym oświetleniem całej strefy dziennej. Można wówczas pozwolić sobie na pewną ekstrawagancję i nad stołem umieścić lampę wiszącą – dekoracyjną, efektowną – lub kryształowy żyrandol. Ciekawie będą wyglądały skontrastowane z nowoczesnym, prostym wyposażeniem lub meblami w stylu rustykalnym czy stylem eklektycznym. 

Zobacz też: 7 pomysłów na lampę nad wyspę w kuchni – sprawdź, jak dopasować ją do wystroju wnętrza
 

lampy do salonu z jadalnią
Lampa nad stół od atiefischer.de
lampy do salonu z jadalnią
Lampa nad stół od firmy loberon.pl


Oświetlenie jadalni pojedyncza lampa nad stołem

Kącik jadalniany to bardzo ważne miejsce w domu. Nad małym stołem, np. czteroosobowym, najczęściej nie potrzeba rozbudowanego oświetlenia. Jeden spłaszczony klosz, który dobrze rozprowadza światło w zupełności wystarczy.

W domu na zdjęciu poniżej są dwa typy oświetlenia: tzw. techniczne (sufitowe) oraz oświetlenie, które buduje klimat lampy stojące (stołowe i podłogowe). Oba występują w aranżacji obu stref: salonu i jadalni. 

oświetlenie jadalni lampa nad stołem
Proj. wnętrza: Piotr Szeliński, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: KASIA MITKIEWICZ

Oświetlenie w salonie z jadalnią oryginalna aranżacja z nowoczesnymi i klasycznymi lampami

Dobre połączenie klasyki z nowoczesnością wymaga odpowiedniego wyczucia. Wnętrza w modnym stylu hamptons to przykład finezyjnej klasyki, która wprowadza klimat wypoczynkowy w domu. Błękity, biel, plecionki kojarzą się wakacyjnie.

Nad stołem w stylu hamptons możesz powiesić żyrandol z tekstylnymi abażurami (lub jednym dużym) z białego płótna. Jeśli chcesz ozdobić wnętrze ciekawym nowoczesnym oświetleniem, wybierz szklane klosze. Na przykład lampy w kształcie kropel wody doskonale sprawdzą się w aranżacjach nawiązujących do stylu nadmorskiego. 

oświetlenie w salonie z jadalnią
Proj. wnętrza: Wioletta Jańczewska, zdjęcie: Igor Dziedzicki, Stylizacja: Anna Salak

Oświetlenie do jadalni – jaką barwa światła będzie najlepsza?

Coraz częściej, planując oświetlenie danego pomieszczenia, kierujemy się nie tylko estetyką, ale i ekonomią. Dlatego często decydujemy się na ledowe żarówki, które zużywają mniej energii.

Źródło światła jest równie ważne jak jego oprawa, bo decyduje o naszym samopoczuciu. Miejsce, gdzie spędzamy dużo czasu i podejmujemy gości, musi być przyjazne. Barwa światła lamp do jadalni powinna być ciepła. Wybieraj światło rozproszone zamiast ostrego, postaw na klosz dobrze filtrujący i zmiękczający światło. Jednocześnie dbając o ekonomię i niskie rachunki, nie zapominaj, by oświetlenie jadalni było funkcjonalne aby ci, których zapraszasz, zwłaszcza osoby starsze, miały dobrze oświetlone nakrycie stołu.

Tekst: BM
ZDJĘCIA: ARCHIWUM WYDAWNICTWA, MATERIAŁY PRASOWE
Projekt wnętrza: Katarzyna Stefaniak, ZDJĘCIE: DARIUSZ JARZĄBEK, STYLIZACJA: ANNA SALAK 

oświetlenie salonu połączonego z jadalnią
Projekt wnętrza: DWZ Architekci, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: AGNIESZKA GŁOWACKA