

Jak urządzić przytulny salon? 10 pomysłów na aranżację salonu w przytulnym stylu
SalonJak urządzić przytulny salon, w którym dobrze się odpoczywa? Wybraliśmy dla ciebie najpiękniejsze aranżacje z sesji Werandy. Razem z nami urządzisz elegancki i przytulny pokój dzienny, w którym chce się przebywać. Zobacz nasze inspiracje i wypróbuj proste pomysły, dzięki którym stworzysz ciepłą atmosferę w salonie.
Salon to strefa, która służy wszystkim domownikom. Tu cała rodzina spotyka się by ze sobą pobyć. To miejsce, gdzie przeprowadza się poważne rozmowy, żartuje podczas oglądania wieczornych seansów, zatapia w ulubionej lekturze… Jednym słowem odpoczywa. Tutaj przyjmujemy gości, a więc pokój pełni też funkcję reprezentacyjną. Warto zadbać, żeby ta wspólna przestrzeń była dla wszystkich przyjazna. Marzy ci się wygodny i przytulny salon? Wybraliśmy dla ciebie 10 najpiękniejszych aranżacji z naszych sesji. Zobacz, jak urządzić pokój dzienny, w którym chce się przebywać. Przeczytaj też:
Co tworzy nastrój w salonie? Elementy wystroju, które nadadzą przytulności wnętrzu
Są proste sztuczki, które umilą atmosferę w naszym salonie. Wystarczy pamiętać o podstawowych elementach dekoratorskich, żeby pokój zamienił się w przytulne gniazdko. Wypunktowaliśmy je dla ciebie zaczynając od tych, które najłatwiej wprowadzić do aranżacji wnętrza. Zobacz!
-
Poduchy
Im więcej tym przytulniej! Nie kosztują dużo, możesz kupić ich co najmniej kilka, a powłoczki zmieniać w zależności od nastroju. Wybór dekoracyjnych poszewek jest naprawdę ogromny. Dobieraj je do stylu w jakim urządzony jest salon, koloru tapicerki wygodnej kanapy (staraj się, żeby były w innych kolorach niż obicie, to bardzo ożywi kącik wypoczynkowy – jeśli sofa jest gładka postawa na desenie i na odwrót). Wybieraj różne wielkości i kształty – kwadratowe oprzyj o podłokietniki, prostokątne o oparcia, a pomiędzy nimi rozłóż okrągłe. Narzuć puszyste poduszki na kanapę, fotele, a z większych zrób siedziska na podłogę. To najprostszy i najszybszy sposób na ocieplenie wnętrza!
-
Tekstylia
Postaraj się, żeby były naturalne. Sztuczne tkaniny są mniej przyjemne w dotyku i nie wyglądają tak szlachetnie. Obicia kanap i foteli z mięsistych wełenek, modnego bouclé czy szykownego aksamitu sprawią, że będziesz chciała usiąść z wrażenia. Na tapicerowane siedziska warto narzucić miękki koc o grubym splocie czy lżejszy pled – z pewnością przydadzą się w chłodniejsze jesienne wieczory. Ciepło muszą mieć też stopy – dywany na szczęście mają swoje pięć minut. Duże, kwadratowe łącz z mniejszymi chodnikami, zestawiaj wzory, struktury, sposoby plecenia. Nie zapominaj o oknach. Nic tak nie ociepla salonu jak zasłony – z naturalnego lnu lub lżejsze z jedwabiu. Najpiękniej wyglądają, kiedy opierają się o podłogę.
-
Drewno
Jest ciepłe w dotyku, ma niepowtarzalny zapach, którym wypełnia cały dom i pięknie wygląda w zestawieniu z innymi naturalnymi materiałami. Żeby wyglądało efektowniej możesz poddać je różnym zabiegom – nadać delikatnej patyny, wybielić, wybarwić na dowolny kolor. Najwięcej przytulności doda surowe, z widocznymi słojami, pęknięciami i zarysowaniami. Pozwól mu się naturalnie starzeć. Uważaj jednak by nie przesadzić – dużo drewna może przytłoczyć i stworzyć zbyt rustykalny klimat. Drewniane meble do przytulnego salonu? Koniecznie stolik, może komoda, zgrabna konsola, skrzynie do przechowywania. Najbezpieczniej jednak postawić na drewniane dodatki – te wystarczą by stworzyć przytulny klimat.
-
Światło
Nic tak nie buduje intymnej i przyjaznej atmosfery. Z doświadczenia wiemy, że centralnie wisząca lampa włączana jest „od wielkiego dzwonu”. Znacznie chętniej zapalamy tzw. oświetlenie dekoracyjne – wszelkiego rodzaju lampki grzybki, stołowe na efektownych ceramicznych postawach czy lampiony z abażurami z papieru, który pięknie rozpraszają światło i delikatnie doświetlą pomieszczenie.
Pomocne są kinkiety – montowane na ścianach, we wnękach, nad komodą, nad obrazami… Kameralne, ciepłe światło potrafi czynić cuda z przestrzenią, działa magicznie i tworzy niepowtarzalny nastrój.
Nowoczesny i przytulny salon? Zobacz, jak ocieplić minimalistyczne wnętrze
Nadmiar bibelotów, dekoracyjnych dodatków to nie twoja bajka? Wolisz nowoczesne aranżacje, wnętrza urządzone oszczędnie, prosto, ale przytulnie? Minimalistyczny wystrój może być ciepły! Najlepszym dowodem jest modny ostatnio trend japandi czyli połączenie japońskiej prostoty ze skandynawską przytulnością.
Jak urządzić przytulny nowoczesny salon? Postaw na ciepłą i neutralną kolorystykę. Zamiast sterylnej bieli sięgnij po łagodne beże. Ten niekiedy źle oceniany kolor ma wiele pięknych odcieni – od piaskowego przez cielisty nude, écru, nieoczywisty taupe, po rozbielone, delikatne brązy. Nic się nie stanie, jeśli do bazowego koloru dodasz jeszcze jeden barwny akcent, np. terakotowy – pięknie rozświetli wnętrze i rozgrzeje atmosferę. Na takim harmonijnym, ale ciepłym tle zbuduj minimalistyczną aranżację. Nowoczesny charakter wykreujesz meblami o prostej formie, ale za to ze szlachetnych materiałów, takich jak naturalne drewno i świetne jakościowo tkaniny obiciowe.
Zobacz też: Jak ocieplić wnętrze dodatkami? Wypróbuj 4 proste triki, które ocieplą wystrój mieszkania


Jak zaaranżować przytulny salon z kominkiem? Zainspiruj się aranżacjami i zdjęciami z naszych sesji
Zazwyczaj życie rodzinne koncentruje się wokół kominka w salonie. Warto tak zaaranżować kącik wypoczynkowy, żeby palący się ogień w kominku przyjemnie ogrzewał w chłodne dni wszystkich zebranych. Najczęściej prostopadle do kominka ustawia się symetrycznie dwie rozłożyste sofy, a naprzeciwko paleniska fotele. Taka aranżacja domyka strefę wypoczynkową i sprawia, że robi się przytulnie oraz sielsko.
Jeśli nie masz kominka, a chciałabyś mieć chociaż jego namiastkę, możesz wykorzystać portal kominkowy i wstawić do niego świece – stworzą taki sam ciepły klimat jak palący się ogień. Niektórzy wykorzystują obudowę jako element dekoracyjny i układają w nim… książki – ciekawy patent, który wprowadza szczyptę oryginalności do przytulnego wnętrza.


Jak urządzić przytulny salon w bloku? Poznaj aranżacyjne triki, które sprawią, że nawet mały pokój dzienny będzie bardzo wygodny
Większość mieszkań nie rozpieszcza nas wielkim metrażem. W przypadku przytulnego salonu może się to wydawać zaletą – w końcu małe jest piękne, a na niewielkiej przestrzeni teoretycznie łatwiej jest stworzyć ciepłe gniazdko, które będzie sercem domu. W praktyce jest trochę gorzej, bo jednak brakujące kilka metrów ogranicza nas pod względem funkcjonalności.
Co można zrobić? Przede wszystkim ograniczyć w małym salonie ilość mebli i dodatków do tych najpotrzebniejszych. Pamiętaj, że pełne bryły, masywne, mogą przytłaczać – wybieraj lekkie, ażurowe meble, najlepiej wielofunkcyjne, łatwe do przesunięcia (sztaplowane krzesła, puf w roli siedziska i stolika, regał pełniący funkcje półek i przepierzenia). Ogranicz kolorystykę do ciepłych, ale jasnych odcieni (powiększa optycznie przestrzeń), nie łącz ich dużo w jednym pomieszczeniu (maksymalnie dwa kolory na ścianie), zrezygnuj ze zbyt wielu deseni. Zamiast dużej sofy możesz rozłożyć na podłodze miękkie poduchy wokół stolika – wprowadzą swobodną atmosferę, dodadzą przytulności. Kominek zastąp małą żeliwna kozą albo lampionami – zrobi się ciepło jak w górskim challecie.
Jak wykreować salon, który sprzyja wypoczynkowi?
W pokoju, w którym łączą się różne aktywności, kluczem może okazać się podział na strefy. To ważny aspekt, zwłaszcza w dużej przestrzeni, która na jednej powierzchni łączy kilka pomieszczeń o różnych funkcjach.
Część wypoczynkową, w której spędzasz najwięcej czasu na czytaniu dobrej książki, słuchaniu muzyki czy oglądaniu telewizji, postaraj się oddzielić od strefy jadalnianej, kuchni otwartej na salon czy popularnego ostatnio home office. Nawet jeśli to zrobisz ażurowym przepierzeniem, świadomość, że jesteś choćby symbolicznie odgrodzona od pozostałych stref, pozwoli lepiej się relaksować.
W salonie, który ma być wygodnym miejscem sprzyjającym relaksowi musi być miejsce na oddech – zbyt przeładowana przestrzeń będzie rozpraszać i przeszkadzać w rozluźnieniu. Postaw na ciepłe, wyciszające kolory i miękkie, naturalne tkaniny, które otulają dając poczucie ciepła i bezpieczeństwa.
Przytulny salon z jadalnią – jak go urządzić? Wykorzystaj nasze inspiracje
Łączone przestrzenie o różnym przeznaczeniu mają to do siebie, że muszą się dopełniać, aby zachować spójny charakter wnętrza. Jeśli salon urządziłaś w stylu prowansalskim, w takiej samej tendencji musi być jadalnia. W przeciwnym razie zapanuje stylistyczny dysonans. Przytulności doda masywny stół z litego drewna nakryty pięknym lnianym obrusem i miękkie wyściełane foteliki. Spuść nad stół efektowną lampę, tak nisko, żeby oświetlała blat, ale nie raziła siedzących przy nim biesiadników. Jeśli będzie za wysoko światło będzie rozpraszać się po całym pomieszczeniu i nie uzyskasz tak przytulnego charakteru. Dopasuj do pozostałych mebli piękny bufet do przechowywania stołowych akcesoriów – sztućców, serwetek, talerzy. Możesz zaaranżować na nim niewielki barek, ustawić wazon z kwiatami, stołową lampę dającą kameralne światło.
Zobacz też: Kącik jadalniany – jak urządzić małą jadalnię w kuchni lub salonie? Zobacz nasze triki!
Przytulny salon z kuchnią – jak stworzyć przyjazny wystrój wnętrza?
Kulinarne eksperymenty skutkują potrawami o wykwintnym smaku, ale też twórczym bałaganem, który niestety w kuchni otwartej na salon lub pokoju dziennym z aneksem jest widoczny w całym pomieszczeniu. Staraj się nad nim zapanować, bo nie sprzyja on przytulności. Pamiętaj, że część do gotowania musi wpisywać się w charakter salonu.
Warto nieco ją „odkuchennić” np. rezygnując z górnych szafek (zamiast nich możesz położyć na ścianie piękną tapetę lub powiesić grafikę za szkłem) lub zastępując je podświetlanymi witrynkami (wyglądają lżej, nastrojowo oświetlają po zmroku i eksponują dekoracyjne naczynia). Na podłodze wzdłuż szafek możesz położyć grubo pleciony chodnik (np. z juty) – wspaniale ociepli pomieszczenie, a przy okazji wyznaczy granicę z salonem. Zadbaj i estetyczne przechowywanie produktów – w tej roli sprawdzą się kosze, ceramiczne pojemniki, ręcznie malowane misy, które możesz wyeksponować na blatach. Kropką nad „i” będą świeże zioła w donicach – tak przytulnie urządzona kuchnia z pewnością będzie zachęcać do wieczornym posiadówek z przyjaciółmi i rodziną.


Jakie są najbardziej przytulne kolory do pokoju dziennego?
Ciepłe kolory optycznie zacieśniają wnętrze, które staje się bardziej przytulne. Na kole barw (jest bardzo przydatne przy zestawianiu kolorów) zaczynają się od czerwieni, dalej mamy odcienie terakotowe, pomarańcze, żółcienie, beże, aż po tonacje ciepłej zieleni. To paleta, w której możesz przebierać zgodnie z twoim poczuciem estetyki, jeśli zależy ci na przytulnym wnętrzu. Jest cała gama odcieni tych kolorów, które sprawiają, że czujemy się w ich otoczeniu po prostu przyjemnie, lepiej wypoczywamy, koncentrujemy się.
Decydując się na ciepłe kolory zawsze weź pod uwagę metraż – zastanów się czy taki kolor nie przytłoczy przestrzeni. W dużym salonie możesz zaszaleć z ognistą, ale dość dominującą terakotą, ale w mniejszym bezpieczniejsze będą taupe czy greige (miks szarości i beżu). W przytulnym salonie sprawdzi się też łączenie dwóch kolorów na ścianie – ciemniejszym możesz zaakcentować dół ściany tworząc modną lamperię, a górę zostawić nieco jaśniejszą.
TEKST: MD
ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY
Zdjęcie główne: Dariusz Jarząbek, Stylizacja: Anna Salak