Czy wiesz, jak dobrać rozmiar dywanu w salonie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając dywan do dużego i małego pokoju
SalonDywan to dodatek, który ma wielką moc! Dodaje ciepła, przytulności oraz podkreśla styl wnętrza. Porządkuje też przestrzeń i pomaga wyznaczyć poszczególne strefy. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni rozmiar dywanu do salonu oraz na co zwrócić uwagę wybierając dywan do dużego i małego pokoju.
Dywan w salonie – jaki wybrać?
Dawniej dywan był oznaką statusu i zdobił tylko arystokratyczne wnętrza. Kojarzył się z wyprawami szlakiem bursztynowym, orientem i egzotyką. Dzisiaj dodaje wnętrzom ciepła oraz przytulności. Pozwala na stworzenie kameralnej atomosfery nawet w przestrzeni bardzo dużego salonu. Dywany, choć nie latają, czarują nasze wnętrza i pomagają uporządkować ich przestrzeń. Mają ciekawe wzory, zaskakujące kształty i soczyste kolory. I co ciekawe, mogą zdobić nie tylko podłogi, ale także ściany.
Jak dobrać dywan do kanapy?
Dywan to ważny akcent w wystroju salonu. Ten idealny powinien być nie tylko piękny, ale i praktyczny – dobrej jakości (by czyszczenie nie wpływało negatwynie na jego wygląd) oraz odporny na zabrudzenia. Dzisiaj już nie chowamy dywanu pod meblami. Rozłkładamy go przed fotelami lub sofą, aby był stylowym uzupełnieniem aranżacji.
Jak dobrać dywan do salonu? Dopasujmy go na przykład do koloru kanapy. Wybierzmy odcienie, które się uzupełniają, np. niebieski dywan ładnie podkreśli błękitny odcień mebli wypoczynkowych, albo dopasujmy dywan do sofy na zasadzie kontrastu, np. czerwoną sofę zestawmy z dywanem z zielonymi lub granatowymi akcentami. Jeśli chcemy, aby to kanapa była gwiazdą salonu możemy postawić mebel na ciemnym dywanie, który doskonalne podkreśli jej urok. I odwortnie sofa w stonowanym kolorze pozowli, aby to wyrazisty dywan wyróżniał się w pokoju.
Dywan pod kanapę, dywan pod stół, dywan pod łóżko...
Dywan powinien być albo zdecydowanie większy niż sama sofa lub na tyle mały, żeby mieścił się w zagłębieniu pod dłuższą krawędzią kanapy lub narożnika. We wnętrzach zbliżonych do kwadratu świetnie wyglądają dywany o okrągłych i owalnych kształach. Jeśli zdecydujemy się na mniejszy rozmiar, możemy dodatkowo zamontować pod dywanem specjalną matę antypoślizgową.
Jakich zasad aranżacji przestrzegać? Duży dywan w salonie powinien znajdować się w takiej odległości od ścian, abyśmy mogli swobodnie ustawiać wzdłuż niego meble. Dywan pod kanapą lub pod narożnikiem powinien wystawać co najmniej 10 cm, aby był widoczny. Natomiast w kąciku jadalnianym powinien wychodzić poza linię krzeseł, inaczej będzie utrudniał wstawanie od stołu. Do jadalni najlepiej wybarć gładki dywan, który łatwiej utrzymać w czystości. I jeszcze jedna rada – jeśli leży bezpośrednio na drewnianej, lakierowanej podłodze, możemy go dodatkowo zabezpieczyć przed przesuwaniem.
Dywan, który leży pod łóżkiem warto tak zaaranżować, aby margines po obu stronach sypialnianego mebla wynosił około 50 cm. Zamiast dużego dywanu pod łóżkiem, możemy również położyć mniejszy, podłużny dywan przed łóżkiem lub dwa mniejsze dywaniki po bokach mebla. Wybierając dodatek do sypialni zdecydujmy się na taki, po którym przyjemnie chodzi się boso.
Jak dobrać rozmiar dywanu w salonie?
Rozmiar dywanu powinien być dopasowany do wielkości wnętrza. Zasada jest prosta – im większy salon, tym dywan może mieć pokaźniejsze rozmiary. Ten, który znajdzie się w małym salonie, nie może być zbyt duży, aby nie przytłoczył niewielkiego pokoju.
Dzięki wyrazistym kolorom i pięknym deseniom dywan stanie się głównym bohaterem wnętrza. Dekorację optycznie powiększą wzory, takie jak: duże kwiaty, pasy, figury geometryczne czy ornament, który biegnie wzdłuż brzegów dywanu. Do małego salonu warto wybrać jasne, pastelowe dywany, które optycznie powiększą niewielką przestrzeń.
Na podłodze w salonie możemy położyć jeden dywan albo kilka dywanów, które wyznaczą różne strefy w pomieszczeniu, np. przestrzeń do spotkań przy eleganckim stoliku kawowym, do słuchania muzyki czy do odpoczynku na ulubionym fotelu.
Jak dopasować dywan do salonu?
Dywany z naturalnych materiałów, takich jak wełna, zużywają się najwolniej – ich trwałość, kolory oraz przytulność, którą wprowadzają do wnętrza, są warte każdej ceny. Dywan z długim włosiem nie będzie praktycznym wyborem do pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu. Trudniej go utrzymać w czytości. Do salonu, w którym dużo się dzieje, wybierajmy raczej dywany z krótkim włosiem, zwłaszcza jeśli mamy w domu zwierzaki, które gubią sierść.
Modny dywan – najpiękniejsze wzory nie tylko do salonu
Dywany w kwiaty
Kwiatowe desenie wciąż są modne, ale w wersji maksi – jako duże, barwne pąki albo eleganckie bukiety niczym z flamandzkich obrazów. Pokaźne kwiaty i kontrastowe kolory od razu przykuwają uwagę. Chociaż dywan z drobną, romantyczną też będzie wyglądał zjawiskowo!
Dywany jak obrazy
Nowoczesne dywany wyglądają niczym akwarelowe pejzaże, bo piękne malarskie efekty można uzyskać nie tylko farbą i pędzlem, ale też… wełną i jedwabiem. Delikatne gradacje odcieni albo rozlewające się barwne plamy – takich kompozycji nie powstydziłby się żaden artysta!
Dywany orientalne
Dywany w orientalne wzory mają misterne zdobienia i cudownie gładką, połyskującą fakturę. Im bardziej wyszukany deseń, tym są droższe. Moda na vintage sprawiła, że perskie wzory są dziś idealnie naśladowane przez cyfrowe nadruki, a delikatne przecierki wyglądają, jakby powstawały latami.
Niezmiennie modnym motywem o orientalnych korzeniach jest marokańska koniczyna. Wzór, który pokochali miłośnicy wnętrz w stylu nowojorskim i hampton. Granatowo- i czarno-białe są najbardziej klasyczne, ale dzisiaj dywany z marokańską koniczyną zobaczymy niemal we wszystkich wariantach kolorystycznych.
Dywany geometryczne
Romby, sześciany, wirujące okręgi dające optyczne złudzenia… W połączeniu z żywymi kolorami nawiązują do stylistyki lat 70. i wnoszą do wnętrza pozytywną energię. Ale geometryczne wzory to już za mało! Teraz dywany, żeby robiły wrażenie, muszą mieć także nieregularne kształty. Ale nie musimy być aż tak odważni. Geometryczne wzory pojawiają sie też na dywanach w spokojnych, stonowanych odcieniach. Będą harmonijnym dopełnieniem wystroju nowoczesnego salonu.
Zobacz więcej pięknych dywanów w galerii zdjęć
Teksty: MW, JOANNA KORNECKA
Zdjęcie wprowadzające: dywan Universal Haria Vintage, bonami.pl, niżej: Dywan Fold, THE RUG COMPANY, therugcompany.co
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE