Aranżacja salonu z jadalnią – porady, inspiracje i pomysły, jak urządzić piękne oraz funkcjonalne wnętrze
SalonAranżacja salonu z jadalnią to wyzwanie, ale też możliwość stworzenia funkcjonalnej przestrzeni i przytulnego wnętrza. Sprawdź nasze porady, inspiracje i pomysły!
Aranżacja salonu z jadalnią to wyzwanie, ale także niezwykła możliwość stworzenia funkcjonalnego, przytulnego wnętrza, w którym będziemy chętnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego warto tak urządzić tę przestrzeń, by zaspokajać różne potrzeby, a przy tym pamiętać o kilku kluczowych elementach, które sprawią, że wystrój wnętrza będzie nie tylko estetyczny, ale również praktyczny i wygodny.
Zobacz też: Jak urządzić kącik jadalny w kuchni lub małym salonie? Sprawdź nasze inspiracje i poznaj sprytne triki!
Aranżacja salonu z jadalnią – jak zaplanować przestrzeń, by oddzielić strefę jadalną od wypoczynkowej?
Pierwsza decyzja, jaką musimy podjąć, to czy chcemy mieć w domu salon z kuchnią i jadalnią czy salon ma być połączony tylko z jadalnią. Współcześnie w projektowaniu wnętrz modna i często wykorzystywana jest jedna wspólna przestrzeń. Warto w niej wtedy, choćby symbolicznie, wydzielić strefy.
Ciekawym pomysłem może być oddzielenie salonu od kuchni z jadalnią szerokimi przesuwnymi drzwiami, które pozwalają je dowolnie łączyć zależnie od potrzeb. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku małego salonu z jadalnią, bo kiedy będziemy tego potrzebować, możemy zwiększyć ilość miejsca.
Na pewno przed rozpoczęciem aranżacji salonu z jadalnią warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń i sporządzić plan pomieszczenia, a potem rozrysować ręcznie albo w specjalnym programie, gdzie postawimy szczególne meble. Wiele firm meblarskich ma do tego aplikacje. Dobrze jest zaznaczyć miejsce, w którym będą umieszczone stół i krzesła oraz inne istotne elementy, takie jak kanapa, regał na książki, kominek czy telewizor. Dzięki temu będziemy mieć lepszy ogląd tego, co można umieścić w danej przestrzeni, zachowując równowagę między estetyką a funkcjonalnością. Unikniemy też przeładowania.
W mieszkaniu w bloku często nie mamy miejsca na przestronną, osobną jadalnię. Sprawdź, jak urządzić mały salon ze stołem, żeby był wygodny i ergonomiczny.
Nowoczesny salon z jadalnią aranżacje – jakie meble wybrać? Co jest ważne oprócz stołu i krzeseł?
Jak zaaranżować salon z jadalnią? Podstawowymi elementami wyposażenia są oczywiście stół jadalniany i krzesła z jednej strony, a sofa i fotele oraz stolik kawowy, które staną w strefie wypoczynkowej z drugiej.
Wybierając meble do salonu z jadalnią, warto zwrócić uwagę na ich jakość, wytrzymałość oraz proporcje względem przestrzeni. Stół powinien być odpowiednich wymiarów, aby pomieścić wszystkich domowników oraz ewentualnych gości, zachowując przy tym odpowiednią ilość miejsca, aby komfortowo poruszać się wokół niego.
Nasza podpowiedź: okrągły stół z krzesłami łatwiej zmieścić w niedużym salonie w mieszkaniu w bloku niż podobnych wymiarów prostokątny lub kwadratowy. Jeśli będzie rozkładany, to łatwiej też w razie potrzeby posadzić przy nim więcej osób.
Krzesła do jadalni powinny być wygodne i dopasowane do stylu całego wnętrza. Z tymi meblami warto zgrać stylowo oraz kolorystycznie te wypoczynkowe w strefie relaksu. Warto także zastanowić się nad dodatkowymi meblami i dodatkami, takimi jak komoda, witryna czy bufet, które mogą pełnić funkcję przechowywania naczyń, sztućców albo po prostu miejsc do wyeksponowania dekoracji.
Salon i jadalnia w jednym pomieszczeniu – inspiracje. Dekoracje i dodatki, które stworzą wyjątkowe wnętrze
Dekoracje pełnią kluczową rolę w aranżacji jadalni w salonie, nadając jej charakteru. Inne dodatki sprawdzą się we wnętrzu klasycznym – będą to stylowe obrazy, lampy stojące na dekoracyjnych nogach, dekoracyjne poduszki, ozdobne bukiety, a inne w minimalistycznej przestrzeni – tu lepiej zagrają proste grafiki, minimalistyczne designerskie lampy oraz rośliny.
Ważne jest jednak, aby nawet w bardziej ozdobnym wnętrzu nie przesadzić z ilością dodatków, by nie przytłoczyć przestrzeni i zachować harmonię. Jeśli decydujemy się na konkretne dekoracje w części jadalnianej, warto je powtórzyć w wystroju salonu, np. sztukaterie na ścianach czy suficie powinny pojawić się zarówno w strefie wypoczynku, jak i jadalnej.
Zobacz też: Nie tylko stół i krzesła – jakimi meblami urządzić elegancką jadalnię?
Salon z jadalnią – aranżacje oświetlenia. Czy wystarczy tylko lampa nad stołem?
Odpowiednia aranżacja oświetlenia salonu z jadalnią ma kluczowe znaczenie dla atmosfery we wnętrzu. Urządzając salon z jadalnią, oprócz oświetlenia głównego, warto również zainwestować w oświetlenie punktowe, które podkreśli wybrane elementy wystroju, takie jak obrazy, kąciki czy dekoracyjne detale.
Istotna jest naturalnie lampa nad stołem, która powinna doświetlić miejsce spożywania posiłków, jednocześnie symbolicznie wydzielając je z reszty wnętrza. Lampy podłogowe i stołowe mogą stać się doskonałym uzupełnieniem oświetlenia głównego, dodając wnętrzu salonu przytulności i ciepła. Wiele źródeł światła pozwoli nam zależnie od potrzeb budować odpowiedni klimat.
Jak urządzić jadalnię z salonem, by zaaranżować funkcjonalną przestrzeń?
Urządzając otwartą przestrzeń dzienną nie zapominajmy o funkcjonalności i wygodzie! Salon połączony z jadalnią powinien być miejscem, w którym chętnie spędzamy czas, dlatego ważne jest, aby meble były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim wygodne i praktyczne w użytkowaniu.
Stół i krzesła powinny zapewniać odpowiednią ilość miejsca dla wszystkich domowników oraz być łatwe do czyszczenia. Podobnie z meblami do wypoczynku, szczególnie, jeśli w domu są dzieci. Wówczas sofa w jasnych barwach, z trudnej do wyczyszczenia tkaniny, sprawi nam więcej kłopotu niż przyjemności. Ważne jest również, aby tak rozmieścić meble, by zachować odpowiednią ilość miejsca do swobodnego poruszania się i miejsce do przechowywania przedmiotów, których w tej części domu używamy, np. naczyń czy pledów.
Jeśli lubimy czytać w salonie albo pracujemy przy jadalnym stole, co w dobie home office nie jest rzadkie, zadbajmy naturalne światło oraz oświetlenie, które pomoże nam robić to komfortowo. Jeśli planujemy kominek, to ważne, by nie grzał za bardzo kogoś z biesiadników, czyli nie może być za blisko stołu.
I pamiętajmy, że wysiłek włożony w planowanie salonu połączonego z jadalnią oraz przemyślane zaprojektowanie go, sprawi, że będzie to ulubione miejsce domowników nawet w małych mieszkaniach.
Tekst: Agnieszka Wójcińska
Zdjęcia: Archiwum wydawnictwa
Zdjęcie główne: proj. wnętrza Marta Piórkowska-Paluch, zdjęcie i stylizacja: Fotomohito, niżej: proj. Gabriel Helegda, zdjęcie: YASSEN HRISTOV, stylizacja: MAGDALENA CHUDKIEWICZ/@SORYZABALAGAN