Testujemy kompaktowy soundbar Sonos Ray. Czy jego brzmienie faktycznie przenosi nas w sam środek akcji kina domowego? Sprawdzamy!
RTV i AGDMa wzbogać dźwięki i doznania w czasie oglądania filmów oraz słuchania muzyki. Czy naprawdę sprawi, że we własnym salonie poczujemy się jak w kinie? Testujemy soundbar Sonos Ray.
Poznajcie produkt: Sonos Ray
W ofercie amerykańskiej marki Sonos znajdziemy cały szereg rozwiązań do kina domowego, które gwarantują jakość dźwięku na najwyższym poziomie. Najmniejszym i najtańszym soundbarem z tej kategorii jest właśnie Sonos Ray, który miałyśmy okazję przetestować w redakcji. Co go wyróżnia? Na pewno kompaktowy rozmiar. Zajmuje niewiele miejsca, więc zmieści się na przykład na półce komody pod telewizorem lub na szafce RTV w niedużym salonie.
Niewielkich rozmiarów Ray ma zapewnić głębokie brzmienia oraz kinowe wrażenia w małych i średnich pomieszczeniach. Głośnik został wyposażony w szereg innowacji po to, aby zagwarantować zbalansowany dźwięk, mocne basy oraz podkreślić dialogi. Nad projektem czuwała Rada Dźwięku Sonos złożona m.in. z muzyków i filmowców, więc zdecydowanie jest czym się pochwalić. Jak sprawdził się soundbar w małym salonie w mieszkaniu w bloku oraz w pokoju dziennym w domu pod miastem? O tym przeczytacie dalej.
Funkcje i techniczne parametry
To kilka technicznych faktów, które warto wiedzieć o tym sprzęcie:
-
Sonos Ray wyposażono w cztery głośniki wewnętrzne – dwa głośniki wysokotonowe gwarantują czyste brzmienie wysokich tonów, a dwa wysokowydajne głośniki średniotonowe zapewniają wierne odtwarzanie średnich częstotliwości i solidny bas.
-
System Bass Reflex minimalizuje zniekształcenia i wygładza niskie tony.
-
Korektor graficzny (EQ) daje nam możliwość regulacji basów, tonów wysokich i głośności z poziomu aplikacji Sonos.
-
Funkca Trueplay to oprogramowanie, które analizuje akustykę pomieszczenia, a następnie dostraja do niej brzmienie soundbara. Wymaga urządzenia z systemem iOS.
-
Wzmacniacz mowy pozwala uzyskać wyraźniejsze dialogi, gdy bohaterowie szepczą lub gdy nagle rozbrzmiewa muzyka.
-
Tryb nocny – włączenie tej funkcji zmniejsza intensywność głośnych efektów dźwiękowych, gdy nie chcemy przeszkadzać innym domownikom.
-
Formaty audio kina domowego – stereofoniczny sygnał liniowy PCM, Dolby Digital 5.1* i dźwięk wielokanałowy DTS* (*nie jest to oznaczenie licencjonowanego dekodera).
-
Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi, AirPlay 2.
Wymiary Sonos Ray:
-
Wysokość: 71 mm
-
Szerokość: 559 mm
-
Głębokość: 95 mm
-
Waga: 1,95 kg
Sonos Ray to soundbar zaprojektowany z myślą o małych i średniej wielkości pomieszczeniach. Dedykowany jest do telewizorów o przekątnej ekranu do 55 cali i kompatybilny z pilotem na podczerwień. Obudowa głośnika w miłym w dotyku, matowym wykończeniu dostępna jest kolorach białym i czarnym.
Testujemy soundbar Sonos Ray
Soundbar testowałyśmy ponad miesiąc. Najpierw w niewielkim mieszkaniu w bloku, następnie w domu pod miastem. W niedużym salonie rzeczywiście doceniłyśmy kompaktowy rozmiar głośnika. Ray bez problemu zmieścił się na szafce. Prostym i eleganckim wyglądem nie konkurował z innymi sprzętami w pokoju, lecz znakomicie wpisał się w wystój wnętrza.
Pierwsze pozytywne wrażenie zrobił na nas już po otwarciu pudełka – soundbar był elegancko zapakowany, a wszystkie elementy oznaczono tak, że nie trzeba się zastanawiać, gdzie znajdziemy instrukcję, przewód optyczny czy kabel zasilający. Prosty i funkcjonalny design urządzenia bardzo przypadł nam do gustów. Soundbar obsługiwałyśmy za pomocą aplikacji Sonos – raz z telefonu, innym razem z laptopa. Konfiguracja sprzętu z poziomu aplikacji była intuicyjna i nie zajęła dłużej niż kilka minut.
Po uruchomieniu urządzenia po raz pierwszy, za pomocą aplikacji dostroiłyśmy dźwięk do danego wnętrza (funkcja Trueplay optymalizuje dźwięk pod kątem akustyki pomieszczenia). Gdy przeniosłyśmy głośnik do innego pokoju – z salonu do sypialni, również z poziomu aplikacji ponownie dostroiłyśmy dźwięki do nowej przestrzeni.
Jakie są nasze wrażenia? Jak na tak mały soundbar Ray sprawdził się świetnie. Jakość dźwięku była znakomita, a brzmienie przyjemne – zdecydowanie głębsze niż z telewizora. Czy soundbar wzbogacił nasze doznania? Na pewno tak. W trakcie słuchania muzyki dźwięk wypełniał pomieszczenie. Takie odczucie dodatkowo sprzyjało relaksowi i odprężeniu po całym dniu. Opatentowana konstrukcja systemu bass reflex, która odpowiada za niskie tony, sprawiła, że basy były bardzo dobrze wyważone, a więc bardziej przyjemne dla uszu. Soundbar był kompatybilny z wszystkimi serwisami streamingowymi, dzięki czemu mogłyśmy bez problemu odtwarzać ulubioną muzykę, filmy, podcasty i audiobooki z różnych źródeł.
Podczas oglądania filmów w niewielkim pokoju, ale też w większym salonie w domu, faktycznie mogłyśmy poczuć się jak na sali kinowej ciesząc się głośnym, mocnym brzmieniem. Potężniejszy dźwięk potęgował emocje. Technologia Sonos Speech Enhancement sprawiała, że wyraźnie było słychać każde słowo – co nie jest takie oczywiste. Oglądając filmy i seriale często odnosiłyśmy wrażenia, że dialogi są za ciche w stosunku do muzyki i nie tak wyraźnie jak powinny.
Soundbar ma wiele zalet, musimy jednak wspomnieć, że w czasie testowania głośnika pojawiły się problemy z połączeniem go z pilotem telewizyjnym. Ray jest kompatybilny z pilotem na podczerwień. Rozwiązanie po prostu nie sprawdza się, jeśli nasz pilot nie łączy się na podczerwień, ale na przykład na Bluetooth.
Podoba nam się…
-
Oczywiście dźwięk – wyraźny, wyważony, dobrze dostrojony do każdego pomieszczenia. Soundbar Ray doskonale sprawdza się podczas oglądania filmów, w domu można poczuć się jak w kinie. Dużą różnicę odczułyśmy słuchając dialogów, które stały się bardziej wyraziste. Warto dodać, że wszystkie elementy akustyczne głośnika są skierowane do przodu, co sprawia, że możemy postawić go na meblach, schować w zamkniętej szafce RTV pod telewizorem albo zamontować na ścianie za pomocą specjalnego uchwytu ściennego.
-
Elegancki design – przypadł nam do gustu jego minimalistyczny wygląd. Soundbar został zaprojektowany tak, by nie rzucał się w oczy i nie rozpraszał nas podczas oglądania telewizji.
-
Intuicyjna obsługa – głośnik Ray jest bardzo łatwy w obsłudze z poziomu aplikacji na telefonie i laptopie. Bez problemu możemy połączyć się ze wszystkimi serwisami streamingowymi. Podłączenie głośnika do telewizora jest również banalnie proste, wystarczy nam tylko jeden kabel.
-
Ekologiczne opakowanie – pudełko i poduszki ochronne wykonane są w 100 procentach z papieru pochodzącego z recyklingu.
Nie przepadamy za…
-
Przy tak nowoczesnym głośniku brakuje nam łączności Bluetooth z innymi urządzeniami oraz funkcji sterowania głosowego, którą coraz częściej mamy w innych, inteligentnych urządzeniach domowych.
-
Brakuje również złącza HDMI – nie mogłyśmy połączyć głośnika Ray z komputerem stacjonarnym, który nie posiadał kabla optycznego, ani z rzutnikiem, kiedy miałyśmy ochotę obejrzeć film właśnie w ten sposób.
-
Jeśli nasz telewizor jest wyposażony w wyjście optyczne, możemy skonfigurować z nim soundbar i sterować urządzeniami za pomocą jednego pilota. Ale głośnik Ray jest kompatybilny tylko z pilotem na podczerwień. Gdy dysponujemy innym modelem telewizora, z którym pilot nie łączy się na podczerwień, lecz na przykład przez Bluetooth, to nie ma możliwości przyciszania lub podgłaśniania dźwięku z pilota w trakcie oglądania filmu (dla nas to było trochę irytujące).
Podsumowując
Sonos Ray to dobry wybór dla każdego, kto chce cieszyć się lepszym dźwiękiem w niewielkich pomieszczeniach. Polecamy go tym, którzy szukają tańszego soundbara i chcą zacząć przygodę z kompletowaniem własnego kina domowego. Będzie znakomitym pierwszym krokiem. Na pewno zaletą urządzeń Sonos jest możliwość rozbudowy kina domowego na różne spososby. Wraz z upływem czasu możemy dodać głośniki do dźwięku przestrzennego i słuchania w trybie wielopokojowym. Atutem są też niewielkie rozmiary urządzenia, które sprawiają, że łatwo zaaranżować głośnik nawet w bardzo małym mieszkaniu.
Gdzie kupić?
Na stronie sonos.com oraz w większych sieciach sprzedaży produktów AGD i RTV. Cena soundbara Sonos Ray wynosi 1399 zł.
TEKST: REDAKCJA
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE, ARCHIWUM PRYWATNE