

Sprzęty AGD niezbędne w każdym domu – wybieramy piekarnik do zabudowy, pralkę i lodówkę
RTV i AGDNowoczesny sprzęt AGD do kuchni jest inteligentny i intuicyjny, a wszystko po to, by móc odkrywać nowe smaki we własnym domu. Podobnie jest z łazienką – wyposażona w funkcjonalną pralkę i drobne AGD zmienia się w przytulny salon kąpielowy, w którym możesz zadbać o siebie i wypocząć. Jakie sprzęty AGD są niezbędne w każdym domu? Sprawdź, o czym warto pamiętać urządzając wygodne i funkcjonalne mieszkanie.
Sprzęt AGD do kuchni – jak wyposażyć kuchnię?
Dzisiejsza kuchnia wygląda trochę inaczej niż kiedyś. Przede wszystko służy nie tylko do gotowania, ale też do spotkań. Nie bez powodu nazywa się ją sercem domu – tu na co dzień gromadzi się rodzina, żeby pogawędzić przy dobrym jedzeniu, załagodzić spory, pochwalić się tym, co dobre, wspólnie zjeść coś smacznego. Otwarta na salon sprzyja integracji. Nic dziwnego, że chcesz, żeby była nie tylko przytulna i pięknie urządzona, ale także funkcjonalna, wyposażona w najpotrzebniejszy sprzęt AGD. No bo czym jest kuchnia bez piekarnika, płyty grzewczej, lodówki? Bez tych niezbędnych urządzeń nie ma gotowania, nie ma wreszcie smakowania dobrego jedzenia.
Nowoczesny sprzęt AGD do kuchni powinien nie tylko działać bez zarzutu, ale też być estetycznie wykonany, tak aby ładnie wpisywał się w wystrój. Bo według najnowszych trendów kuchnia zatraca swój stricte kuchenny charakter, po to by idealnie wpasować się w przestrzeń salonu – nawet jako osobne pomieszczenie bardziej przypomina przytulny pokój niż typową kuchnię do jakiej przez lata przywykliśmy. Dlatego coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych górnych szafek, zastępujemy je meblami wolnostojącymi typu barek, kredens, komoda, regał na naczynia. Na podłodze kładziemy parkiet taki sam jak w pokoju, a ściany ozdabiamy sztuką. Warto zadbać, żeby sprzęt AGD do kuchni był dobrany do stylu, w jakim jest urządzona, żeby pasował kolorystycznie – stapiał się z meblami kuchennymi stając się niewidoczny lub przeciwnie, wybijał się jako ciekawy akcent kolorystyczny.

Piekarnik – pomocnik numer jeden w kuchni
Chyba żaden sprzęt kuchenny tak się nie zmienił na przestrzeni lat jak właśnie piekarnik. Dziś nie wyobrażamy sobie pieczenia bez wszystkich funkcji, jakie nam oferuje, ale jeszcze sto lat temu… Na początku XX wieku piekarnik był częścią pieca opalanego węglem lub drewnem, potem prostym urządzeniem działającym na gaz, w którym naszym mamom i babciom nie raz zdarzyło się przypalić wielkanocną gęś. Na szczęście kuchnie naszych dziadków odeszły w zapomnienie.
Piekarnik do zabudowy – najbardziej przydatne funkcje
Dziś nowoczesne piekarniki do zabudowy właściwie nie potrzebują nas do pomocy, bo praktycznie pieczą same. Jeśli chcesz, żeby gęś miała chrupiącą skórkę, była soczysta i dobrze przyrządzona, to zainwestuj w piekarnik z funkcją pary. Większość modeli ma wbudowany w przedni panel niewielki zbiorniczek – wystarczy wypełnić go wodą, włączyć funkcje pary, by cieszyć się zdrową, dietetyczną potrawą, przygotowaną bez tłuszczu, bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały.
No dobrze, ale upieczenie dobrego chleba czy smacznej pizzy nie jest już takie proste… Nic podobnego! Jeszcze nigdy nie było łatwiejsze! Wybierz na panelu sterującym funkcję pizza lub chleb, a piekarnik sam ustawi odpowiednią temperaturę, dobierze grzanie z termoobiegiem lub bez. Nie wiesz, co przygotować na kolację, żeby wszyscy domownicy byli zadowoleni? Nakarmić wszystkich nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli każdy ma inne upodobania. Teraz wystarczy wybrać przepisy z książki kucharskiej (większość droższych modeli piekarników ma ją wbudowaną w menu) – do ciebie należy tylko umieszczenie składników na brytfannie i włożenie ich do komory. Resztę piekarnik zrobi za ciebie – dobierze temperaturę do potrawy, włączy odpowiedni program, a kiedy danie będzie gotowe zasygnalizuje to na wyświetlaczu. Prawda, jakie to proste i wygodne?
Zależy ci, żeby zaoszczędzić czas? W nowoczesnym piekarniku do zabudowy możesz piec kilka dań naraz – w ten sposób przygotujesz nawet cztery potrawy równocześnie bez obaw, że smaki i zapachy się wymieszają. Nie jesteś przekonana? Wybierz model z dzielonymi drzwiami – kiedy chcesz sprawdzić stan ciasta w górnej części, dolnej, gdzie piecze się ryba nie musisz otwierać.
Większość piekarników ma teleskopowe prowadnice, które sprawiają, że blaszka wysuwa się płynnie i cicho jak idealnie wyregulowana szuflada, a drzwi piekarnika (jeśli w domu są dzieci wybierz takie, które się nie nagrzewają lub mają blokadę otwierania) zamykają się lekko i bez trzaskania.
Nie wszyscy domownicy są już w domu, a kolacja gotowa? Nie martw się. Nowoczesny piekarnik zaczeka na spóźnialskich, mało tego – zachowa potrawę świeżą i gorącą dzięki funkcji podtrzymywania ciepła. Pieczenie to prawdziwa przyjemność, ale po niej następuje to czego nie lubimy najbardziej, czyli sprzątanie. I tu też miła niespodzianka. Z pomocą przychodzi czyszczenie pirolityczne – piekarnik rozgrzewa się w środku do bardzo wysokiej temperatury, a wszystkie nieczystości spalają się na popiół, wystarczy tylko wymieść je z komory suchą ściereczką lub miotełką. Inną opcją jest czyszczenie parą wodną, która rozpuszcza idealnie tłuszcz i inne nieczystości. A to wszystko dzieje się automatycznie, kiedy wciśniesz odpowiedni guzik na cyfrowym wyświetlaczu.

Lodówka – nowoczesny sprzęt AGD niezbędny w każdej kuchni
To kolejny sprzęt AGD do kuchni, który uświadamia nam jak bardzo technologia poszła do przodu. Dawne lodówki z okresu PRL-u głośno buczały przyprawiając nawet sąsiada o bezsenność. Dzisiaj nawet najmniej zaawansowana lodówka to w porównaniu z nimi Aston Martin – pod względem designu, ergonomii i wygody użytkowania. Już nie musisz martwić się o sen, bo większość ma kompresory, które pracują bardzo cicho, a przy wysokiej klasie energetycznej efektywności sprzęty AGD dbają o też o środowisko oraz o twój portfel.
Czy wiesz, że niektóre lodówki współpracują z aplikacjami, po to by jak najbardziej ułatwić ci życie? Teraz możesz połączyć się zdalnie ze swoim kuchennym AGD – ustawić na odległość temperaturę chłodzenia, dostosować ją do przechowywanych produktów. Nie uwierzysz, ale będąc na zakupach, dzięki zamontowanym kamerkom, możesz nawet sprawdzić, których produktów brakuje!
No i wreszcie ekologia. Z nowoczesną lodówką nie marnujesz jedzenia, nawet jeśli kupisz za dużo możesz tak zaprogramować chłodzenie, żeby produkty na długo zachowały świeżość. Temperatura rozprowadzana jest równomiernie w całej komorze, ale w dolnej szufladzie rozkłada się tak, żeby nawet przy dłuższym przechowywaniu nic się nie popsuło. W niektórych modelach za pomocą separatora możesz przedzielić szufladę na dwie strefy – do jeden schować np. ryby ustawiając niższą temperaturę, w drugiej trochę wyższą dla świeżych warzyw i owoców. Dzięki specjalnej metalowej tacy zapobiegającej przywieraniu masz pewność, że nic nie przyklei się do szuflady. Zimne napoje, których zwłaszcza latem przybywa, ustawisz w szerszych przegródkach drzwiowych, a butelki z winem (także te większe) zmieszczą się na specjalnie zaprojektowanych półkach. Dzięki funkcji Power Cool schłodzisz wszystkie szybciej nawet o 35 proc.
Wyjeżdżasz na wakacje? Nie musisz wyłączać lodówki! Włącz tryb wakacyjny i ustaw niższą temperaturę (możesz to zrobić także przez aplikacje) – wszystkie funkcje widoczne są na dużym czytelnym wyświetlaczu. No i wreszcie design. Chcesz, żeby twoja lodówka była niewidoczna? Ukryj ją za frontem kuchennym wybierając model do zabudowy. Ale niektóre urządzenia są tak ładne, że szkoda je chować. Wolnostojący sprzęt AGD do kuchni możesz wyeksponować dopasowując do stylu pomieszczenia.
Na fali niesłabnącej mody na vintage popularnością cieszą się lodówki retro – mają piękne kolory, masywne bryły o nieco zaokrąglonych kształtach i uchwyty stylizowane na lata 50. Ale i te o nowoczesnym wyglądzie dorównują im kroku – niektóre mają nie tylko wymienne drzwi (możesz przekładać je z prawej na lewą stronę dostosowując do funkcjonalności pomieszczenia), ale i w różnych kolorach – fronty możesz wymienić na inne, kiedy zmieniasz meble lub pomysł na wystrój wnętrza. Większość producentów stawia teraz na cieńsze ścianki boczne po to, by zwiększyć przestrzeń do przechowywania. Także wnętrze dorównuje pięknemu wyglądowi – w środku znajdziesz półki z hartowanego szkła z regulowaną wysokością, którą dopasujesz do wielkości naczyń.

AGD do łazienki – małe sprzęty, które dają wielkie efekty
Zamień swoją łazienkę w prawdziwe domowe spa, w którym będziesz mogła się zrelaksować i odprężyć po całym dniu. Piękny wystrój to nie wszystko, zadbaj też o swoje samopoczucie. Nic tak nie rozpieszcza ciała i zmysłów jak gorąca kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków, najlepiej przy blasku świec. A po kąpieli czas zadbać o ciało. Pomoże ci w tym drobne AGD do łazienki.
Niezbędne sprzęty, których nie może zabraknąć w każdym salonie kąpielowym? Suszarka do włosów, a dla tych które lubią szybkie metamorfozy lokówka i prostownica, depilator oraz soniczna szczoteczka do zębów. Wszystkie zostały tak zaprojektowane, żeby oprócz praktycznych funkcji mogły zdobić łazienkową półkę. Nowoczesny design sprawia, że z przyjemnością po nie sięgasz. A ile te drobiazgi potrafią! Suszarki poskramiają niesforne puszenia dając efekt lśniących i wygładzonych pasm, mają kilka końcówek służących do idealnej stylizacji oraz emitują nawiew w kilku stopniach intensywności, żeby jak najdelikatniej wysuszyć i utrwalić fryzurę. Szczoteczki soniczne wytwarzają przyjemne mikrobąbelki, które pielęgnują dziąsła i usuwają z siłą wodospadu przebarwienia na zębach. Gładką skórę poczujesz używając depilatora – te dobrej jakości kontrolują nacisk, by nie sprawić bólu i usunąć jak najwięcej włosków za jednym pociągnięciem. Sama widzisz – małe ADG do łazienki sprawia, że żyje się prościej oraz dużo przyjemniej.

Pralka w łazience – pierze, suszy, nie gniecie…
Nie zawsze da się wygospodarować na pralkę osobne pomieszczenie. Wtedy nie pozostaje nam nic innego, jak wstawić ją do łazienki. Na szczęście pralkę w łazience można sprytnie ukryć w meblowej zabudowie lub wyeksponować stawiając pod blatem.
Nowoczesne pralki mają wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim potrafią dostosować temperaturę do pranych rzeczy. I tak w wyższych wypierzesz pościel, dziecięce ubranka, mocniej zabrudzone ręczniki, a jeśli to nie pomoże wybierzesz program do intensywnego odplamiania, który upora się z uporczywymi śladami. Delikatniejsze ubrania i akcesoria, np. jedwabne apaszki czy koronkowa bieliznę upierzesz w chłodniejszej temperaturze i na mniejszych obrotach – ten program zastępuje pranie ręczne. A jeśli masz mało czasu możesz ustawić krótkie pranie – po 30 minutach wyjmiesz z bębna pachnące pranie.
Zależy ci na szybkim suszeniu? Do wyboru masz trzy opcje: możesz do kompletu z pralką dokupić suszarkę, wybrać pralkę z suszarką w jednym albo pralkę, która odwirowuje wszystko z turbo prędkością – 1800 obrotów na minutę i pranie jest prawie suche oraz bez zagnieceń. Z pewnością wiesz, że dla najlepszego efektu pranie przed włożeniem do pralki należy posegregować (osobno białe, osobno kolorowe), ale często zdarza ci się o czymś zapomnieć… Wybierz model z opcją dołożenia prania – wystarczy wcisnąć stop, uchylić drzwiczki i wrzucić brakujące rzeczy. Pamiętaj, żeby pralka w łazience działała bez zarzutu raz na jakiś czas należy ją wyczyścić – poradzi sobie z tym sama dzięki programowi automatyczne czyszczenie bębna.
Przedstawiliśmy najbardziej przydatne funkcje piekarników, lodówek i pralek. Teraz wiesz już doskonale, na co zwrócić uwagę wybierając niezbędne AGD do domu.
MATERIAŁ PARTNERA
ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK