Smart home – inteligentne rozwiązania do domu zmieniają nasze podejście do codziennych obowiązków!
RTV i AGDFuturystyczna wizja z filmów science fiction coraz śmielej wkracza w nasze życie. Zaawansowane systemy i inteligentne rozwiązania do domu, przy użyciu jednego urządzenia, mogą zarządzać ogrzewaniem, nawadnianiem, oświetleniem, a nawet muzyką czy sprzętem AGD. Zmieniają też nasze podejście do codziennych obowiązków.
Inteligentne rozwiązania do domu
Sam myśli, jest energooszczędny, można nim kierować bezprzewodowo – taki może być Twój dom. Jeśli tylko odpowiednio go wyposażysz w urządzenia zdalnie sterowane.
Drzwi i bramy garażowe – bez kluczy i pilota
Solidne drzwi zewnętrzne to podstawa, żeby zadbać o bezpieczeństwo rodziny. Oprócz standardowych rozwiązań, jak hakowe zamki czy stalowe wzmocnienia, do dyspozycji jest również szereg systemów inteligentnych, np. drzwi na odcisk palca czy na czytnik linii papilarnych albo zamek automatyczny z napędem elektrycznym, który rygluje się przy zatrzaśnięciu drzwi i otwiera elektrycznie. Czy zdarzyło ci się zapomnieć pilota do garażu? Lepiej skorzystać z geolokalizacji lub zdalnego sterowania. Wystarczy skonfigurować bramę w taki sposób, żeby otwierała się, gdy tylko się zbliżysz – nie będziesz trzeba odrywać się od prowadzenia samochodu lub przeszukiwać w panice kieszeni.
Monitoring i czujniki – przeciw włamaniu
W inteligentnym domu nie może zabraknąć monitoringu, który pozwoli zachować kontrolę nad mieszkaniem niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdujesz. W skład zestawu do monitoringu wchodzi zwykle centralka umieszczona w dowolnym miejscu w domu przy urządzeniu z portem USB oraz czujniki. Całość komunikuje się z użytkownikiem za pomocą aplikacji na smartfonie. Specjaliści polecają zamontowanie m.in. czujników wody, tlenku węgla, dymu, czujnika otwarcia, które ochronią nas przed ewentualnym pożarem, zalaniem, zatruciem bądź włamaniem.
Smart home – zdalne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją
Przy okazji można pokusić się również o zdalne sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją. Na przykład czujniki otwarcia okien mogą być wykorzystane do automatycznego odłączania grzejnika lub wyłączania klimatyzatora w pomieszczeniu, które jest akurat wietrzone – unika się wtedy niepotrzebnych strat energii. Dobrze jest także zaprogramować system w taki sposób, że kiedy będziesz wychodzić z domu i uzbroisz alarm, klimatyzacja i ogrzewanie uruchomią automatycznie tryb utrzymywania obniżonej temperatury.
> Zobacz też: Czyste powietrze w domu – wybieramy eleganckie i skuteczne oczyszczacze powietrza <
Inteligentne oświetlenie domu – aby nie wstawać z kanapy
Jest chyba jednym z najczęściej wybieranych systemów inteligentnego domu. Przede wszystkim, kiedy wychodzisz, światło wyłączysz w całym domu zaledwie jednym przyciskiem. Siedząc na kanapie i nie ruszając się z miejsca, docenisz pilota albo telefon, który będzie sterować poszczególnymi lampami. Jeśli zamontujesz czujki ruchu, posłużą ci one do włączania, wyłączania światła oraz zmiany jego natężenia, np. w przedsionku czy na klatce schodowej, bez potrzeby dotykania jakiegokolwiek kontaktu. System zsynchronizuje też światło z ulubioną muzyką, inteligentnym sprzętem audio, głośnikami oraz zapewni spokojne wakacje – podczas wyjazdu na wczasy stworzy wrażenie, że cały czas jesteś w domu, tj. będzie zapalać i gasić lampy o określonych porach dnia. Podobnie do oświetlenia działają systemy kierujące roletami i żaluzjami. Można je zgrać ze światłem czy muzyką za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie.
Zdalne sterowanie telewizorem i muzyką – let’s play!
Tutaj sprawdzi się popularny soundbar – przystawka umieszczana najczęściej nad lub pod ekranem telewizora. Jest to zintegrowany, łatwy w obsłudze system audio, którym steruje się bezprzewodowo za pomocą smartfona.
Inteligentne urządzenia AGD – sposób, by uprzyjemnić sobie obowiązki
Najbardziej naszpikowane technologią są lodówki. Z poziomu smartfona lub tabletu łatwo zmienisz parametry urządzenia, takie jak temperatura czy ustawisz blokadę rodzicielską. Jesteś na zakupach i nie pamiętasz, czy w lodówce znajdują się jeszcze jajka i mleko? Dzięki zamontowanym kamerom zdalnie „zajrzysz” do lodówki i dokupisz to, czego brakuje. Urządzenie potrafi też, na podstawie tego, co aktualnie się w nim znajduje, zaproponować odpowiednie przepisy. Ponadto ekran zamontowany na lodówce podpowie, którym produktom kończy się termin ważności. A żeby front nie był smutny, ten sam ekran będzie wyświetlał ulubione zdjęcia.
Wśród płyt grzewczych niemal standardem jest automatyczne wykrywanie położenia naczynia i zachowanie odpowiedniej mocy grzania. Ale to nie wszystko, co potrafią te urządzenia: mogą np. maksymalnie zwiększać moc grzania, co skraca czas potrzebny do zagotowania wody albo zdalnie uruchomić się jeszcze zanim wejdziesz do domu.
Piekarniki też nie zostają w tyle, jeśli chodzi o zdalne sterowanie. Wystarczy pobrać specjalną aplikację, która umożliwia utworzenie własnej książki kucharskiej, po czym przenieść ją za pomocą pendrive'a do pamięci piekarnika. Możesz także pobrać gotowe przepisy, grupować je, sortować, dodawać do ulubionych i oceniać. No i nie trzeba już szukać miejsca w kuchni na ramkę ze zdjęciami najbliższych – teraz możesz oglądać ulubione fotografie na wyświetlaczu piekarnika.
Okapy sterowane dotykowo to żadna nowość. Dziś świat idzie o krok dalej i monitoring urządzenia szybko powiadomi domowników, gdy sprzęt AGD wyczuje dym w pomieszczeniu. Okapy gwarantują też idealnie czyste powietrze bez męczącego hałasu – możesz spokojnie odpoczywać, oglądać telewizję lub rozmawiać przez telefon w trakcie ich pracy.
Gdy ty ledwo co otworzysz oko, ekspres do kawy już będzie czuwać jak lokaj. A zanim zdążysz wygramolić się z pościeli i zejść na dół, zaparzy aromatyczną kawę. Dzięki aplikacji na smartfona możesz ustalić też idealną moc kawy, jej temperaturę czy ilość mleka, a ustawienia zapisać we własnym profilu.
> Zobacz też: Jak z filmu science fiction – okapy, płyty i piekarniki do nowoczesnej kuchni <
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: shutterstock