Powrót do szkoły – pomysły na aranżacje pokoju ucznia
Pokój dzieckaPokój dziecka to świat w pigułce. Wśród zabaw, szukania nowych pasji i własnego stylu, powinno znaleźć się tu również miejsce na odpoczynek i na naukę. Jak połączyć funkcjonalność z najnowszymi trendami, a do tego zadbać o bezpieczeństwo i spójną estetykę?
Szkoła to ważna zmiana w życiu dziecka. Wielka przygoda pachnie nowymi przyjaźniami i odpowiedzialnością. Dobrze wykorzystać ten moment i – razem z przyszłym uczniem – przygotować jego przestrzeń do nowego rozdziału.
Czas na zmianę!
Wnętrzarski „audyt” rozpocznijmy od bazy kolorystycznej. Pierwszy krok w dorosłość to dobry moment na pożegnanie się – bez żalu – z pastelowymi różami, błękitami i dziecięcymi odcieniami koloru żółtego. Co dalej? O zdanie zapytajmy przyszłego ucznia lub uczennicę! W końcu to jego przestrzeń. Do wyboru mamy dwie ścieżki: styl minimalistyczny lub jego przeciwność – kolorowe szaleństwo!
Pokój dziecka: minimalizm czy kolorowa przygoda?
Biel i przełamujące je: czerń i szarości wcale nie są nudne. To neutralne baza, która dostosuje się do każdej przygody, w zależności od potrzeb. W czasie zabaw ustąpi miejsca wyobraźni dziecka, (ta, zamieni wnętrze w zamek księżniczki, dżunglę albo jaskinię Batmana). W czasie nauki biel zapewni spokój i harmonię, w których będzie można wytrwale pokonywać intelektualne zagadki.
Zupełnie innym rozwiązaniem jest dopasowanie pokoju ucznia do jego charakteru. Tapeta z konstelacjami gwiazd dla uczennicy zafascynowanej międzygalaktycznymi podróżami? Motyw liści monstery dla przyszłego miłośnika nauk przyrodniczych? Bawcie się razem dekoracją wnętrz. To dobra okazja do tego, by wspierać motywację dziecka i pomóc mu rozbudzać jego ciekawość.
Miejsce do nauki – biurko w pokoju dziecka
Najważniejsze jest biurko. To przy nim młody uczeń będzie spędzał najwięcej czasu. Dlatego jeszcze przed zakupem mebli dziecko powinno je przetestować. Podczas nauki plecy powinny być proste, ręce swobodnie opierać się o blat, łokcie o podpórki krzesła, a stopy – o podłogę. Jeśli po przyjęciu właściwej postawy, meble będą nadawać się do regulacji wzwyż, będą mogły rosnąć razem z dzieckiem.
Jak ustawić biurko w pokoju dziecka?
Przy ustawianiu biurka zwróćmy uwagę na rozmieszczenie okien. Światło to jeden z czynników wystroju, który porządkuje funkcjonalność pomieszczenia. Dobrze oświetlone powinno być właśnie miejsce do nauki. Dzięki temu, oczy – nawet te młode – będą męczyć się wolniej. Przy odrabianiu pracy domowej warto oderwać wzrok od książek i spojrzeć w dal, na widok za oknem. Najlepiej, gdy biurko stoi pod oknem. Jeśli jednak to niemożliwe, niech światło dzienne pada z lewej strony w przypadku uczniów praworęcznych, a w przypadku leworęcznych – odwrotnie.
Meble i dodatki do pokoju ucznia: szafy, przegródki i organizery
W pokoju dziecka dużo się dzieje, w pokoju ucznia – będzie działo się jeszcze więcej! Do okiełznania chaosu niezbędne będą szafy, półki i sprytnie ukryte schowki. To dobra inwestycja, która się opłaci. Jak? W jednej z cenniejszych walut dla każdego rodzica, czyli... zaoszczędzonym czasie. Niech książki, plecaki, gry i ozdoby znajdą swoje własne miejsce. Zdecydować o nich może dziecko, dzięki czemu – miejmy nadzieję – łatwiej będzie mu utrzymać porządek w pokoju. Pomocne będą organizery na przybory szkolne, kosze i pufy, w których można ukryć drobiazgi.
Do pokoju dziecka wybierajmy meble klasyczne, oszczędne w formie albo kolekcje, które stworzą efekt spójności. Swoboda i eklektyzm to dobry pomysł jedynie w przypadku wnętrz, w których prym wiedzie porządek. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z dekoracji. W pokoju ucznia zadbajmy o miejsce na lampki, plakaty, naklejki i wszelkie dekoracyjne szaleństwa, w którym dziecko bez ograniczeń będzie mogło wyrażać swoje pasje i kształtować swój gust.
Wnętrze, które dopasowuje się do potrzeb dziecka
Nie samą nauką żyje człowiek, zwłaszcza ten mały. Miejsce do nauki powinno być stałe, komfortowe i kojarzyć się z harmonią. Oprócz niego warto przewidzieć miejsce na zabawę i odpoczynek.
W większych pomieszczeniach sprawdzą się strefy. W mniejszych pomogą mobilne rozwiązania. Dzięki składanym i mobilnym meblom, takim jak chociażby pufy, przestrzeń będzie dostosowywać się do trybu dnia i zmiennych potrzeb.
Cała przestrzeń powinna przypaść do gustu przede wszystkim małemu mieszkańcowi. Dlatego konsultujmy z nim zastosowane rozwiązania lub umożliwiajmy samodzielny wybór elementów wyposażenia. Będzie rozpierała go duma z pierwszej własnej aranżacji, a w przyszłości – kto wie – może zaowocuje to pasją do projektowania wnętrz?
Więcej zdjęć z pomysłami na aranżację pokoju ucznia znajdziesz w galerii zdjęć
Tekst: Alicja Szulczyk
Zdjęcie główne: Lampa Little Lights, Litera B, www.LittleLights
Pozostałe: materiały prasowe