Jak samodzielnie zamontować rolety i karnisze?
Aranżacje okienRolety i karnisze można zamontować zarówno samodzielnie, jak i zlecając to zadanie profesjonaliście. W tym drugim przypadku mamy pewność, że zostanie to zrobione poprawnie. Jednak jeśli masz smykałkę do prac ręcznych, bez wątpienia sobie poradzisz.
Rolety okienne i ścienne
Nowoczesne rolety okienne i ścienne dostępne na stronie Karnix.pl zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było je samodzielnie zamontować bez potrzeby angażowania fachowca. Rolety okienne są montowane bezinwazyjnie, co oznacza, że do ich umiejscowienia nie potrzebujesz wiertarki, młotka czy wkrętów. Nie ma potrzeby wiercenia dziur lub naruszania stolarki okiennej, co ma bez wątpienia same plusy.
Rolety wolnowiszące, czyli inaczej ścienne, montuje się do sufitu bądź ściany i jest to montaż inwazyjny. Ich umocowanie wymaga nawiercenia kilku otworów oraz umiejscowienia w nich kołków montażowych i wkrętów. Pomimo faktu, że rolety ścienne ingerują w strukturę ścian, również mają wiele zalet. Przede wszystkim, są znacznie bardziej trwałe w eksploatacji, niektórzy wolą je ze względu na łatwość czyszczenia a także kwestie estetyczne. Tak montowane rolety zasłaniają całkowicie wnękę okienną, podczas gdy rolety okienne przesłaniają jedynie szybę i fragment stolarki.
Rolety okienne "wiesza się" na specjalnie dołączonych haczykach do skrzydła okna. W ten sposób otwieranie okna jest możliwe nawet, jeśli rolety są zasunięte. Z kolei rolety wolnowiszące posiadają instrukcję montażu, która dokładnie wyjaśnia w jaki sposób umocować napinacz łańcuszka, haczyki montażowe, napięcie boczne tkaniny i wreszcie samą roletę z jej mechanizmem.
Montaż rolety ściennej krok po kroku
Przede wszystkim chcąc zamontować roletę ścienną powinieneś wywiercić odpowiednią liczbę otworów w dokładnie odmierzonych miejscach. Poszczególne modele rolet będą mieć inne wymagania w tym względzie. W otworach musisz umieścić kołki montażowe oraz wkręty - uwaga na średnicę! Zbyt duże otwory i kołki będą powodować wypadanie rolety. Następnie należy przymocować łańcuszek do bocznego mechanizmu rolety i zamontować samą roletę do ściany, przy użyciu już umiejscowionych w kołkach wkrętów. Po przełożeniu łańcuszka przez napinacz konieczne jest rozwinięcie łańcuszka na długość ramy okiennej. Napinacz umiejscawia się zazwycaj na ścianie lub suficie również przy pomocy wkrętów i kołków.
Istotna uwaga - jeśli wybraliśmy rolety ścienne, nie ma konieczności montażu napięcia bocznego, ponieważ ten typ rolety nie przylega do okna.
Przegląd wysokiej klasy rolet idealnych do samodzielnego montażu znajdziesz tu: https://www.karnix.pl/rolety-marki-karnix-galeria-produktow.html
Montaż karnisza - jak zrobić to samodzielnie?
Istnieje kilka rodzajów karniszów i każdy z nich ma odmienny sposób mocowania do ściany. Szynowe karnisze montowane są za pomocą wkrętów i kołków rozporowych do sufitu, z kolei klasyczne drążkowe - do ściany nad wnęką okienną. Do każdego markowego karnisza zawsze dołączona jest instrukcja, w jaki sposób należy go umocować i jakie narzędzia będą do tego potrzebne. W przypadku montażu karniszów występują dwa istotne wyzwania: jeden to jego równy montaż (przydatna okaże się poziomica) oraz długość karnisza. Ze względu na ten ostatni fakt, warto montować karnisze we dwójkę - znacznie usprawnia to cały proces mierzenia, poziomowania i nawiercania otworów.
Czy warto montować rolety i karnisze samodzielnie?
Jak widać z powyższych opisów, samodzielny montaż rolet i karniszów nie powinien sprawić trudności osobie, która jest obyta z używaniem wiertarki i wkrętarki. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w tych czynnościach, zawsze możesz poprosić o pomoc fachowca.
Materiał Partnera