żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane – odpowiadamy na 6 najczęściej zadawanych pytań na temat drewnianych osłon okiennych

Okna z ANWIS

Żaluzje drewniane podkreślają wystrój wnętrz dodając im ciepła, elegancji i kameralnego klimatu. Z czego są wykonane? Jak dobrać osłony okienne do wnętrza i jak o nie dbać? Odpowiadamy na 6 najczęściej zadawanych pytań na temat drewnianych żaluzji.

reklama
żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane to piękne i praktyczne osłony okienne. Eleganckie, trwałe oraz ponadczasowe pasują niemal do każdego wnętrza. Aby ułatwić wam podjęcie właściwego wyboru razem z marką Anwis pokazujemy zdjęcia aranżacji i odpowiadamy na pytania dotyczące przesłon okiennych, które budzą najwięcej wątpliwości. Oto 6 najczęściej zadawanych pytań na temat drewnianych żaluzji.
 

1. Jakie są największe zalety żaluzji drewnianych?

Żaluzje drewniane Anwis zapewniają niepowtarzalny wystrój każdego wnętrza. Dostępne są w bogatej ofercie kolorystycznej, która na bieżąco dopasowywana jest do aktualnych trendów. Zależnie od kolekcji, mogą posiadać widoczną fakturę drewna lub być gładkie i jednolite. Dzięki temu dopasujemy je do każdego rodzaju pomieszczeń, niezależnie od wprowadzonej aranżacji czy zmieniającej się mody.

Możliwość wykonania lameli o długości 3,6 m pozwala na przesłonięcie dużych okien, a tym samym wprowadzenie we wnętrzu przytulnego i kameralnego klimatu. Na charakter osłony wpływają również jej elementy wykończeniowe, które możemy personalizować. Decydując o rodzaju drabinki (tekstylna lub sznurkowa), pokrętła czy maskownicy rynny górnej, zaaranżujemy okno zgodnie z naszym poczuciem estetyki. Różne sposoby sterowania (w tym elektryczne) oraz możliwość podpięcia żaluzji do automatyki pogodowej, dadzą nam możliwość precyzyjnego regulowania ilości światła wpadającego do wnętrza. Dzięki temu żaluzje drewniane nie tylko upiększą nasz dom, ale będą niezwykle praktyczne. 

żaluzje drewniane w salonie


2. Z jakich rodzajów drewna wykonane są żaluzje?

Lamele z kolekcji Anwis w głównej mierze wykonane z drewna abachi, które stanowi skuteczną ochronę wnętrza przed słońcem. Są przy tym trwałe i odporne na odkształcenia. Drewno abachi wyróżnia się widoczną fakturą, która ociepli i nada elegancji osłanianym pomieszczeniom.

Innym stosowanym gatunkiem drewna jest basswood, drewno azjatyckie wykorzystywane m.in. w rzeźbiarstwie. Odznacza się subtelną teksturą - równomierną o delikatnym, prawie niewidocznym wzorze. Jego struktura pozwala na dokładne zabarwienie powierzchni lamel w jednolitym kolorze. Dzięki temu basswood z powodzeniem odnajduje się w minimalistycznym designie.

Jeśli poszukujemy rozwiązań do pomieszczeń narażonych na wilgoć, powinniśmy zdecydować się na żaluzje Faux Wood. Jest to kompozyt naturalnego drewna i PCV, który wyróżnia się odpornością na działanie wody. Wyglądem przypomina klasyczne osłony drewniane, przez co stanowi wyjątkową ozdobę łazienek i kuchni, w których stworzy iście salonowy klimat.

rolety żaluzje drewniane zalety
żaluzje drewniane anwis
żaluzje drewniane inspiracje


3. Czy są jakieś zasady wybierania szerokości lamel? Czy kierujemy się tylko gustem?

Decydując się na żaluzje drewniane powinniśmy zwrócić uwagę zarówno na wystrój, jak i funkcjonalność poszczególnych rozwiązań. Lamele 25 mm najlepiej sprawdzą się w przypadku małych przeszkleń, ponieważ mogą być montowane bezpośrednio w świetle szyby. Wyposażone w linki prowadzące, zapewnią doskonałe trzymanie osłony podczas otwierania okien. Na mniejszych powierzchniach efektowanie będą prezentowały się również lamele 50 mm. Wymagają jednak odpowiedniej ilości miejsca nad wnęką, gdyż zamontowane na oknie mogą ograniczać zakres otwierania skrzydeł okiennych.

Na dużych przeszkleniach, np. oknach tarasowych, najczęściej wybierane są lamele 70 mm. Nie tylko nadają nowoczesny charakter wnętrzom, ale także (poza ochroną przed słońcem) pozwalają dostarczyć stosunkowo dużo światła, bez konieczności podnoszenia żaluzji. Wszystko za sprawą większych odstępów pomiędzy lamelami – w porównaniu do tych o szerokości 25 i 50 mm. Żaluzje 70 mm na dużych oknach posiadają także mniejszą ilość drewnianych listew, są więc łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Co równie ważne, pozawalają zachować odpowiednie proporcje pomieszczenia.

jak dobrać drewniane żaluzje do wnętrza

4. Jak dobrać kolorystycznie drewniane żaluzje do wnętrza?

Bezpiecznym rozwiązaniem jest dopasowanie żaluzji do materiału i koloru okien. Dzięki temu będą zawsze komponowały się z architekturą domu. Najczęściej jednak żaluzje dobierane są do stylu w jakim urządzone jest mieszkanie. Popularny trend to łączenie żaluzji z meblami lub dekoracyjnymi detalami wnętrza. Taki zabieg możemy zastosować w całym domu: w kuchni, salonie czy sypialni. Możemy również zdecydować się na zestawienie kontrastujące, w którym żaluzje będą stanowiły główną ozdobę osłanianych pomieszczeń. Tak naprawdę wszystko zależy od naszego pomysłu na zaaranżowanie domowej przestrzeni.

 

żaluzja drewniana czarna
żaluzje drewniane aranżacje
żaluzje drewniane zdjęcia inspiracje


5. Na co trzeba zwrócić uwagę montując żaluzje drewniane w domu?

Z pewnością trzeba pamiętać, aby przy osłanianiu drzwi tarasowych, składających się z kilku skrzydeł, podzielić żaluzje na kilka części. Wówczas nie będziemy musieli odsłaniać wszystkich przeszkleń podczas wychodzenia na taras. Należy również sprawdzić, czy podniesiony pakiet żaluzji (montowany do ściany lub sufitu) nie będzie utrudniał korzystania z okien… Nie powinniśmy się tym jednak przejmować. W większości tego typu dylematów pomogą nam wyspecjalizowane salony sprzedaży, które w trakcie wykonywania pomiarów zasugerują najlepsze rozwiązanie.

jak czyścić drewniane żaluzje


6. Jak czyścić drewniane żaluzje? Czy należy jakoś szczególnie o nie dbać?

Wbrew pozorom czyszczenie żaluzji drewnianych nie jest skomplikowane, a my w szybki sposób możemy zadbać o ich ładny i czysty wygląd. Najważniejsze, aby porządki wykonywać systematycznie. Do omiecenia żaluzji wystarczy nam miotełka do kurzu lub ściereczka z mikrofibry. Aby zrobić to sprawnie, warto ustawić osłonę w pozycji zamkniętej. Pozwoli to na szybkie przetarcie powierzchni lamel. Na początek ustawmy je przodem do wnętrza i wyczyśćmy ruchami - z góry do dołu. Następnie obróćmy żaluzję na drugą stronę, przecierając ją z dołu do góry. W ten sposób będziemy czyścili osłonę zgodnie z kierunkiem układania się lameli.

Równie praktycznym rozwiązaniem jest użycie odkurzacza lub dedykowanej szczotki do żaluzji. Jest ona wykonana z kilku równolegle położonych wałków, co pozwala na przecieranie kilku pasów lamel jednocześnie (od spodu i od góry). Gdy nasze żaluzje użytkujemy w pomieszczeniach szczególnie narażonych na zabrudzenia, np. w kuchni, a na ich powierzchni osadził się tłuszcz warto użyć wody lub delikatnych środków czyszczących (o odczynie zbliżonym do neutralnego). Mogą to być gotowe nawilżone ściereczki lub szmatka nasączona płynem do mycia naczyń.

ARTYKUŁ PARTNERA: ANWIS.PL