Obróbka komina – czym jest i jak ją wykonać?
UrządzamyZastanawiasz się, na czym polega obróbka komina? Po co ją wykonywać? To czynności, które odpowiadają za prawidłowe uszczelnienie przestrzeni pomiędzy kominem a dachem. Do niedawna dekarze mieli spory problem z wykonaniem szczelnego połączenia. Obecnie obróbka komina nie jest trudna. To wszystko za sprawą materiałów budowlanych i nowoczesnych technologii, które umożliwiają o wiele wygodniejszą obróbkę przestrzeni między kominem a połacią dachu.
Komin to podstawowy element budowlany nieruchomości. Przechodzi przez wszystkie warstwy dachu i budynku. Jego uszczelnienie jest istotne, chociażby ze względów bezpieczeństwa. To jednak nie wszystko. Dekarska obróbka komina jest konieczna ze względów estetycznych. Komin poddany obróbce wygląda znacznie lepiej, a całość dachu prezentuje się elegancko.
Jakie materiały można wykorzystać do obróbki komina?
W trakcie obróbki komina dekarz musi wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim rodzaj dachu, a także stopnień narażenia połaci dachu i komina na zewnętrzne warunki atmosferyczne: deszcz, śnieg, wodę i skrajne temperatury.
Spaliny wydobywające się z komina mogą powodować nieprzyjemny zapach w nieruchomości, a także degradację materiałów budowlanych. Oczywiście tylko wtedy, kiedy komin nie jest odpowiednio uszczelniony.
Materiały, które są wykorzystywane do obróbki komina to:
-
Blacha – to najpopularniejszy materiał do obróbki komina. Cechuje się wysokim poziomem trwałości, odporności na uszkodzenia oraz nie ulega uszkodzeniu w wyniku oddziaływania warunków atmosferycznych.
-
Profile stalowe – są idealne do obróbki płyt falistych i dachowych. Użycie profili jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż można je zamontować z łatwością do dachów, gdzie kąt nachylenia jest większy niż 15 stopni.
-
Cegła klinkierowa – to często wykorzystywany materiał, który jest polecany
dla kominów systemowych. -
Taśma aluminiowa – idealna do obróbki komina w przypadku dachówki ceramicznej oraz cementowej.
Jeśli chcesz kupić jak najlepsze materiały do obróbki komina, koniecznie sprawdź ofertę firmy Blachotrapez. Kiedy kupisz wysokiej jakości materiały wykończeniowe do uszczelnienia powierzchni między kominem a połacią dachu, na pewno stworzysz połączenie, które będzie odporne na uszkodzenia oraz szczelne i wysoce estetyczne.
Obróbka komina przy użyciu blachy – najważniejsze informacje
Proces obróbki komina nie jest skomplikowany. Polega na ułożeniu membrany dachowej, która odpowiada za przedostawanie się wody do dalszych warstw połaci dachu. Pamiętaj o tym, aby wywinąć membranę na komin i przykleić ją szczelnie, np. z użyciem taśmy lub przybić blachą.
Obrobienie komina bez odpowiedniego uszczelnienia będzie skutkować nieszczelnością konstrukcji, przenikaniem wody w głąb połaci dachu i wyniszczeniem materiałów budowlanych, a nawet elementów konstrukcyjnych.
Pamiętaj też o tym, aby używać wyłącznie profesjonalnych materiałów budowlanych, dokładnie docinać odcinki blachy, a także zachować kolejność wykonywania działań. W przeciwnym razie obróbka komina będzie nieszczelna.
Materiał Partnera
Zdjęcia: shutterstock