Szara łazienka z drewnem czy kolorowymi dodatkami? Zobacz nasze pomysły i zdjęcia aranżacji!
ŁazienkaSzara łazienka z drewnem czy kolorowymi dodatkami? Domowe spa urządzone w szarościach wcale nie musi być szarą myszką. Zobaczcie nasze pomysły na aranżacje i sprawdźcie, jak efektownie i elegancko zaaranżować klasyczną oraz nowoczesną szarą łazienkę.
Jak pomysłowo, ładnie i praktycznie zaaranżować szarą łazienkę? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się:
Dlaczego łazienkę urządzamy w szarościach?
Głównie po to, żeby była ponadczasowa i szybko nam się nie znudziła. W każdej chwili będziemy mogli przecież zmienić dodatki – raz uczynić ją szlachetniejszą, innym razem bardziej przytulną i kolorową. Najczęściej stawiamy na łazienki biało-szare albo szare łazienki ocieplamy drewnem.
Ostatnio, dzięki modnym czarnym szprosom w kabinach prysznicowych, w modzie są również szaro-czarne salony kąpielowe. Na rynku już od dawna mamy do wyboru różne meble, płytki i dodatki, które pozwalają nam nadać szarej łazience dowolny styl, np. modern classic, skandynawski, rustykalny, industrialny czy glamour.
Szukasz innych inspiracji do łazienki? Przeczytaj:
Szara łazienka z drewnem – jak ją urządzić?
Z pewnością jednym z podstawowych materiałów, które doskonale wyglądają na meblach, ścianach i podłogach w szarej łazience jest drewno. Najlepiej surowe, z widocznymi słojami i pęknięciami. Ładnie wyglądają też drobne drewniane akcenty, które ocieplają wnętrze, jak stołek z pnia drewna, zydelek, drewniana umywalka, żaluzja czy lampa w stylu japońskim. Taka łazienka sprawdzi się nie tylko w mieszkaniach tradycyjnych lub domach utrzymanych w klimacie rustykalnym, ale też w nowoczesnych aranżacjach.
Jeśli nie drewno, to co? Jakie dodatki pasują do łazienki w szarości?
Do bardziej niestandardowych i inspirujących mieszkań będzie pasowała z kolei łazienka z elementami wykonanymi z płyty OSB. Albo miedzianymi. Szalenie popularne są teraz miedziane lampy i kinkiety lub biegnące po ścianie widoczne miedziane rury.
Do industrialnych pomieszczeń nadaje się beton (z wiadomych względów szary), który przełamiemy np. złotą umywalką, dizajnerskim grzejnikiem i roślinami odpowiadającymi na trend urban junge. Dobrym pomysłem jest przełamanie szarej łazienki płytkami lub ścianami w kolorze żółtym czy ciemnozielonym.
Ciekawe są też dodatki do łazienki w kolorach niebieskim oraz turkusowym, ale nie można z nimi przesadzić. Również żółte akcenty trzeba dawkować ostrożnie, żeby nie górowały nad wnętrzem. W końcu mają być tylko niewielkim detalem na tle dominującej szarości. Najlepiej, gdy pomalujemy na te kolory tylko jedną ze ścian czy wyłożymy barwnymi płytkami fragment nad wanną lub umywalką.
> Zobacz też: Wybieramy dodatki do łazienki w czterech klasycznych stylach <
Jakie kształty płytek wybrać do szarej łazienki?
Nie bójmy się położyć na ścianach dużych szarych kafli bez fug. Jeszcze lepiej, gdy z połyskiem, bo będą wtedy odbijały światło. Szyku dodadzą płytki marmurowe lub marmur imitujące. W połączeniu ze ścianką prysznicową czy elegancką wanną na nóżkach i stojącą armaturą wnętrze będzie się prezentowało naprawdę stylowo.
Niemniej oryginalne są płytki z fakturą oraz trójwymiarowe. Te drugie to idealny sposób na symboliczne wydzielenie stref w monochromatycznej szarej łazience, np. prysznica. Na podłogę możemy z kolei położyć różne płytki ze wzorem: marokańskie, heksagonalne, polskie gorseciki, mozaiki, patchworki, chevrony (które zdają się podwyższać optycznie niewielką szarą łazienkę) czy drewnopodobne w odcieniu szarości. Ale uwaga: im bardziej wzorzyste płytkie w łazience, tym paleta powinna być ograniczona wyłącznie do szarości.
Jest i nowość, która w pierwszym momencie może nie budzić pozytywnych emocji, ale po przyjrzeniu się różnym aranżacjom z wykorzystaniem tego materiału na pewno zmienicie zdanie – mowa o lastryko, które wiele osób kojarzy się z pomnikami, a w świecie dizajnu jest hitem ostatnich lat oraz inspiracją dla projektantów.
Jakie akcesoria uzupełnią wystrój szarej łazienki?
W szarej łazience świetnie będzie się prezentowała armatura grafitowa, biała, czarna oraz złota i srebrna. Wystrój możemy uzupełnić o takie dodatki, jak dozowniki na mydło, kubki na szczoteczki do zębów, wieszaki, półki. Zdecydujmy się na elementy dekoracyjne, jak stojąca lampa z abażurem lub krzesło kąpielowe. Nie zapominajmy w końcu o lustrach, które optycznie powiększą małe łazienki, a jeszcze lepiej, gdy będą podświetlane nastrojowym, ciepłym światłem.
TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA, ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY
ZDJĘCIE GŁÓWNE: YASSEN HRISTOV, PROJEKT WNĘTRZA I STYLIZACJA: EWELINA ŚLOTAŁA, ZDJĘCIE NIŻEJ: PIOTR GĘSICKI, PROJEKT WNĘTRZA: Loft Factory, STYLIZACJA: ALDONA BEJNAROWICZ