łazienka z wanną

30 najładniejszych aranżacji łazienek z wannami – zobacz, jak pomysłowo urządzić salon kąpielowy z wanną!

Łazienka

Jak urządzić łazienkę z wanną? Jaki model wybrać do dużego i małego pomieszczenia? Jak pomysłowo urządzić salon kąpielowy z wanną wolnostojącą i nowoczesną, małą łazienkę z wanną w zabudowie? Zainspiruj się najciekawszymi aranżacjami wnętrz. Zobacz też naszą galerię łazienkowych inspiracji!

reklama

Która z nas tego nie lubi? Pławienie się w pianie, relaks w ciepłej kąpieli pachnącej olejkami. Jeśli zapalisz świece, włączysz ulubioną muzykę i na moment zapomnisz o całym świecie, komfort i odprężenie po całym dniu są gwarantowane. No tak, ale do tego potrzebna jest wanna. Jaką wybrać? Jak zaprojektować łazienkę, żeby się do niej zmieściła? Wreszcie, jak ją urządzić, żeby była nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale też estetyczna i modnie zaaranżowana? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule. Przeczytaj:

Najlepszy pomysł na łazienkę – łazienka z wanną czy prysznicem?

Prysznic to z pewnością oszczędność wody, miejsca i czasu, idealne rozwiązanie dla tych, którzy żyją szybko i nie lubią tracić cennych minut na wylegiwanie się w wodzie. Rano działa jak zastrzyk energii, pobudza do działania, ale wieczorem, kiedy najdzie cię ochota na odprężającą kąpiel, będziesz żałować, że nie zdecydowałaś się na wannę.

Najlepiej, jeśli metraż łazienki pozwala zmieścić wannę i prysznic, ale kiedy przestrzeń jest niewielka musisz wybrać wyposażenie łazienki, na którym bardziej ci zależy. Decyzję warto podjąć rozważnie i jeszcze na etapie projektu pomieszczenia. Jaką przewagę ma wanna nad prysznicem? Możesz na jej brzegu zamontować parawan nawannowy (przesuwny lub składany jak harmonijka), by cieszyć się i błogą kąpielą, i energetycznym prysznicem.
 

Projekt wnętrza: Magdalena Grosiak-Czerkas i Małgorzata Pełszyk, Finddesign.pl, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz


Jak wybrać wannę? Na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrza?

Jaki rodzaj i kształt wanny wybrać? To zależy od wielkości i układu pomieszczenia. Bardzo popularne są aranżacje łazienek z wannami wolnostojącymi. Wymagają jednak większej przestrzeni, bo takie elementy wyposażenia najciekawiej prezentują się ustawione centralnie w przestronnej strefie kąpielowej. Można je wtedy obejść z każdej strony jak efektowną rzeźbę. Producenci oferują różne ich kształty – prostokątne, owalne, okrągłe (te wymagają najwięcej miejsca), w formie łagodnie wyprofilowanej misy.

Czy to znaczy, że mając małą łazienkę w bloku musisz zrezygnować z modnej wanny wolnostojącej? Nie! Wystarczy zdecydować się na bardziej kompaktowy model i ustawić ją delikatnie odsuniętą od ściany. Będzie wygodna w użytkowaniu, a ty dostaniesz się do niej aż z trzech stron.

A tradycyjna wanna do zabudowy? Wciąż nie traci swoich zwolenników – jest uniwersalna, sprawdzi się w każdym wnętrzu, można ją ustawić na dłuższej lub krótszej ścianie i obudować dowolnym materiałem (płytkami, betonem, drewnem). Wanna narożna z kolei to świetne rozwiązanie do nietypowych pomieszczeń, zmieści się np. w narożniku pod trudnym skosem w łazience na poddaszu.

Zobacz też: Łazienka dla dwojga – sprawdzone pomysły na aranżację łazienki z dwiema umywalkami

Łazienka z kolorową wanną wolnostojącą, Zdjęcie: Dariusz Jarząbek, Stylizacja: Anna Salak


Jak zaaranżować nowoczesny salon kąpielowy z wanną wolnostojącą? Oto nasze inspiracje!

Współczesne wanny wolnostojące mogą być zrobione z różnych materiałów. Te najpopularniejsze wykonane są z plastycznego kompozytu, który daje się łatwo kształtować, dlatego mogą przybierać różne formy. Proste kształty łatwo dopasować do minimalistycznych aranżacji. Do klasycznych wnętrz będą pasowały te na stylowych, eleganckich nóżkach.

Wanny żeliwne, osadzone najczęściej na dekoracyjnych, metalowych lwich nogach, to propozycja do łazienek w stylu retro. Najrzadziej jeszcze u nas wanny drewniane i miedziane pięknie wpisują się we wszystkie wnętrza utrzymane w stylach rustykalnych.

Projektując łazienkę z wanną wolnostojącą dobrze zarezerwować dla niej centralne miejsce w pomieszczeniu. Efektowne, często o wymyślnym kształcie, pokryte barwną powłoką (złotą, czarną lub srebrną), z ciekawą, designerską baterią, lubią być podziwiane. Jedno jest pewne – reszta aranżacji powinna skupiać się wokół wanny. Taki wolnostojący model daje poczucie luksusu zmieniając nawet skromnie urządzoną przestrzeń w komfortowe domowe spa.
 

 

Łazienka z wanną w zabudowie, projekt wnętrza: Michał Głuszak, MG Interior Studio i Ewelina Polak, Architektura Wnętrz, zdjęcie: Aneta Tryczyńska, stylizacja: Katarzyna Sawicka


Czym obudować tradycyjną wannę? Najciekawsze pomysły 

  • Płytki

Jeśli chcesz, żeby wanna nie dominowała w pomieszczeniu wykorzystaj te same płytki łazienkowe, co na ścianie. Chcąc ją wyróżnić zastosuj kontrastowe zestawienie. Możesz obudować ją też kafelkami w różnych kształtach – sprawdzą się zarówno te wielkoformatowe, jak i modne teraz 10x10 cm. Nadal popularnością cieszą się prostokątne cegiełki – możesz ułożyć je pionowo, będzie ciekawiej, i zestawić z podłużnymi płytkami nad wanną ułożonymi jak parkiet.

  • Panele

Te gotowe łatwo dopasować – mają kolor wanny i kupisz je na wymiar. Są łatwe w montażu i wyglądają estetycznie. Wystarczy przecierać je ściereczką, żeby były zawsze czyste. Niektóre mają dekoracyjne wgłębienia i podcięcia. Możesz też zamówić panele meblowe, z półeczkami i schowkami na łazienkowe akcesoria oraz kosmetyki.

  • Beton

Płyty z betonu architektonicznego to świetne rozwiązanie do łazienek w stylu industrialnym. Mają porowatą strukturę i piękne odcienie szarości. Montuje się je na specjalnej piance, bo w przeciwieństwie do prawdziwych płyt betonowych są cienkie i ultralekkie.

  • Płyty gipsowe

To alternatywa dla tych, którzy nie chcą zabudowywać wanny, a pomalować ją na dowolny kolor. Karton gips dotniesz na wymiar, zagruntujesz białą farbą, a potem pomalujesz na odcień ścian lub kontrastową tonację.
 

Wąska i mała łazienka z wanną, Projekt wnętrza: Agnieszka Zaremba i Magda Kostrzewa-Świątek, Tissu Architecture, ZDJĘCIA: MARCIN GRABOWIECKI, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA
  • Drewno

Jeśli ma być naturalne to wybierz gatunek odporny na wodę (np. teak). Mniej kłopotliwe w użyciu i konserwacji będą płyty meblowe, a najwygodniejszym rozwiązaniem gres drewnopodobny. W każdym przypadku taka obudowa będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie, a łazienka zyska na przytulności. 
 

Jak urządzić wąską i małą łazienkę w bloku z wanną? Błysk, biel i inne sposoby na optyczne powiększenie wnętrza 

Wąska i mała łazienka powinna optycznie wydawać się większa i szersza. Jest kilka trików, które sprawią, że uda ci się osiągnąć ten efekt. Przede wszystkim neutralne, jasne kolory. Świetnie sprawdzi się biel, odcienie beżów i jasnych szarości, delikatne pastele. Złudzenie głębi uzyskasz przy pomocy luster i połyskujących powierzchni (np. szkliwione płytki ułożone w poprzek lub w szachownicę, lakierowana na wysoki połysk zabudowa meblowa).

A gdzie w takiej łazience miejsce na wannę? W długiej i wąskiej zastosuj model prostokątny do zabudowy. Niech znajdzie się na ścianie przeciwległej do drzwi. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz przestrzeń, a na bocznych ścianach zmieścisz umywalkę i toaletę. Kwadratowy kształt niewielkiej łazienki lepiej zmieści małą wannę narożną lub asymetryczną – szerszą na wysokości ramion i zwężającą się w nogach. Taka opływowa forma owocu awokado pozwala na swobodne pomieszczenie innych sprzętów, np. zawieszenie nad wanną umywalki z przedłużonym blatem. 

aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą
Projekt wnętrza:: @BASNIOWY_DOM, ZDJĘCIE: IGOR DZIEDZICKI, STYLIZACJA: KAROLINA MEARS
Łazienka z wanną na poddaszu ze skosem, Zdjęcie: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Katarzyna Sawicka


Jak zaaranżować łazienkę z wanną na poddaszu? Zobacz porady Werandy

Łazienka na poddaszu nie jest łatwa do zaaranżowania, ale jeśli wszystko dobrze przemyślisz odwdzięczy się przytulnym klimatem i dużą ilością światła. Ze względu na skosy trudno ustawić w niej kabinę prysznicową, dlatego wanna wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

Oczywiście decydując się na nią trzeba wziąć pod uwagę wysokość ścianki kolankowej (najniższej) i kąt nachylenia połaci. Im ścianka wyższa (minimalna wysokość 110 cm), a kąt większy (minimum 45 stopni), tym łatwiej zaaranżować przestrzeń pod skosem. Projektując ją warto pamiętać o wymiarach – standardowa wanna ma wysokość 50 - 60 cm, a siedząca w niej osoba ok. 90 - 100 cm. No dobrze, ale w wannie trzeba też stanąć. Jak to zrobić, żeby nie zderzyć się ze skosem? Ustaw ją w miejscu, w którym wysokość jest najwyższa (190 - 200 cm), albo tak, aby przynajmniej w jednym miejscu można było stanąć prosto (tu sprawdzi się wanna asymetryczna, np. narożna).

Łazienkę na poddaszu można ciekawie zaaranżować w każdym stylu. W klasycznej skosy podkreśli tapeta z romantycznym motywem. W nowoczesnej – wrażenie zrobi szklana ściana i widok na zieleń. Zobacz więcej inspiracji w artykule: Kąpiel pod skosami – jak ładnie i praktycznie urządzić łazienkę na poddaszu.

Łazienka z pralką w zabudowie, zdjęcie: shutterstock


Jak urządzić łazienkę z wanną i pralką? Jak ukryć pralkę w łazience? 

Kiedy masz do dyspozycji dużą przestrzeń, problem znika. Pralkę możesz wstawić pod blat umywalkowy, schować w meblu, wyeksponować w formie słupka z suszarką w komplecie. Sprawa nieco się komplikuje, kiedy metraż jest zbyt mały.

Jak urządzić małą łazienkę z pralką? Rozwiązaniem jest przeniesienie urządzenia do kuchni i ukrycie w zabudowie kuchennej, ale i to nie zawsze jest możliwe. Jak zaaranżować przestrzeń, żeby pralka nie kolidowała z wanną i nie była zawalidrogą, o którą będziesz się potykać? Z pewnością powinnaś wybierać w tzw. modelach slim, które są węższe i płytsze, przez co zajmują mniej miejsca i łatwiej je ustawić. Dobrym miejscem na ukrycie pralki są wszelkiego rodzaju wnęki. Jeśli łazienka jest wąska możesz zdecydować się na pralkę otwieraną od góry – załadunek prania będzie wygodniejszy.

Zobacz więcej pomysłów, jak urządzić łazienkę z wanną - galeria zdjęć

TEKST: MD
ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY, shutterstock

ZDJĘCIE GŁÓWNE: Projekt wnętrza: Małgorzata Kamińska, ZEN Interiors Polska, Zdjęcie: Igor Dziedzicki, Stylizacja: Karolina Mears