Jak urządzić łazienkę z czarnymi dodatkami? Pomysły na modne i funkcjonalne aranżacje!
ŁazienkaCzerń w łazience zawsze wygląda ciekawie. Pasuje do drewna i mocnego koloru, z bielą tworzy ponadczasową parę. Zobacz, jak urządzić modną łazienkę z czarnymi dodatkami!
Jak urządzić funkcjonalną, ładną i wygodną łazienkę z czarnymi dodatkami?
Lubisz czerń, ale boisz się zbyt mocnego efektu? Przeczytaj ten artykuł, a dowiedz się:
1. Czarno-biała łazienka – jak ją zaaranżować?
Czerń i biel to sprawdzone połączenie. Chyba nic nie przebije tego klasycznego duetu. Wylansowała go Coco Chanel wiele lat temu – kolory dominowały w kreacjach przez nią zaprojektowanych, ale i w jej mieszkaniach. Do dziś stanowią podstawę udanej aranżacji.
Biało-czarne łazienki wyglądają bardzo efektownie. Kolory najczęściej stosowane są w proporcjach: dużo bieli z czarnymi dodatkami. Tak jest najbezpieczniej – łazienka nie wydaje się ciemna, bo biel pięknie rozświetla i optycznie powiększa, a czarne akcenty dodają jej pazurka.
Jak urządzić czarno-białą łazienkę? Wykończ ścianę białymi płytkami (najbardziej elegancko będą wyglądały te tradycyjne 20x20 cm lub popularne cegiełki), dodaj im bigla w postaci czarnych dekorów. Efekt wzmocnią czarna armatura, ceramika i dodatki.
Inny pomysł? Odwróć sytuację i wyobraź sobie czarną bazę w postaci pięknych szkliwionych płytek wykończonych delikatnym białym rantem na górze albo białym cokolikiem na dole. Na takim tle pięknie zagra biała wanna i umywalka oraz dodatki w białym kolorze? Którą wersję czarno-białej łazienki wybierasz?
Biała łazienka znów jest na topie – zobacz pomysły na białe łazienki z drewnem i aranżacje z kolorowymi dodatkami!
2. Jak sprawdzi się w łazience połączenie czerni i drewna?
Czerń jest elegancka, trochę tajemnicza i teatralna. A drewno kojarzy się z ciepłem, przytulnością oraz naturą. Czy da się je połączyć w łazience? Jak najbardziej!
Jak urządzić łazienkę z czarnymi akcentami i dodatkiem drewna? Sposobów na udane pogodzenie tej pary jest wiele. Możesz wykończyć ściany w łazience drewnianymi lamelami i na ich tle postawić czarną wannę wolnostojącą, czarną umywalkę albo czarny regał na łazienkowe akcesoria, a na podłodze położyć czarne wielkoformatowe płyty. Nie zrobi się za ciemno, bo drewno (oczywiście odpowiednio zaimpregnowane) wnosi do wnętrza dużo ciepła.
Możesz też pójść w innym kierunku i czerń lub drewno jedynie zaakcentować dodatkami. Oczywiście drewno możesz zastąpić płytkami, które je imitują. Na podłodze i ścianach połóż czarny gres, jeśli użyjesz naturalnych materiałów – prawdziwego drewna i np. kamienia – efekt będzie szlachetniejszy.
3. Czarne i złote dodatki do łazienki – czy będą do siebie pasowały?
Czarno-złotą łazienkę z pewnością polubią miłośniczki wnętrz glamour. Ten styl przeszedł ostatnio metamorfozę – nie jest już tak nachalny. Złoto – owszem pojawia się, ale na drugim planie, w postaci akcentów, które subtelnie podkreślają luksusowe oblicze przestrzeni.
Złote akcesoria łazienkowe świetnie wyglądają w czarno-białej łazience. Pamiętaj, że powinny być miłym dla oka dodatkiem – jak elegancka biżuteria do prostej kreacji, więc nie przesadź z ich ilością. Wybierz np. czarne płytki zdobione cienkim złotym paseczkiem, złote kinkiety powieś przy lustrze w czarnej ramie albo postaw na złote baterie umywalkowe, które ładnie rozświetlą czarne szafki łazienkowe.
Wolisz bogatszą wersję? Możesz pokusić się o czarne płytki grawerowane w złote desenie (najczęściej botaniczne lub geometryczne) – nie obawiaj się, są na tyle delikatne, że efekt będzie elegancki.
Zobacz także: Szara łazienka z drewnem czy kolorowymi dodatkami?
4. Czarne akcenty w łazience – jakie czarne akcesoria łazienkowe wybrać?
Myślisz o metamorfozie łazienki – szybkiej, łatwej i bez wielkiego remontu? A może chcesz zmienić wystrój i poeksperymentować z czernią, ale w rozsądnych proporcjach? W takim razie postaw na czarne akcesoria do łazienki.
Czarne dodatki do łazienki, które się zawsze sprawdzą? Lustro w czarnej ramie, wieszaki na ręczniki, uchwyty, dozowniki na mydło, kubeczki na szczoteczki, koszyki do przechowywania – dzięki nim wnętrze zyska nowy sznyt.
Chcesz zrobić kolejny krok? Zdecyduj się na czarną armaturę, mały stoliczek, dywanik, kinkiety czy półkę na kosmetyki. A może odważysz się nawet na czarne meble łazienkowe? Ładnie zagrają np. na tle pastelowych odcieni – na zasadzie kontrastu podbiją subtelny charakter różu czy miętowej zieleni i dodadzą im odrobinę drapieżności. Gwarantujemy, że zarówno klasyczna, jak i nowoczesna łazienka z czarnymi dodatkami będą prezentować się szykownie.
Zobacz też: Odcienie, które zapewnią spokój i relaks – poznaj najmodniejsze kolory do łazienki!
5. Łazienka z czarnymi płytkami – czy to dobry pomysł?
Tak, łazienka z czarnymi płytkami może być elegancka, zmysłowa, ale też przytulna i klimatyczna. Efekt zależy od tego, jak je wykorzystasz.
-
Jeśli chcesz mieć czarne płytki na wszystkich ścianach łazienki, np. do połowy, w postaci lamperii – postaw na gładkie, kwadratowe, a format dobierz do metrażu pomieszczenia.
-
W małej łazience, wbrew pozorom, lepiej zagrają duże formaty – mniej łączeń sprawia wrażenie jednolitej tafli i mniej przytłacza.
-
Jeśli chcesz położyć czarne płytki tylko na jednej ścianie w łazience, możesz pokusić się o połączenie różnych formatów, a nawet struktur – taka mozaika będzie wyglądała bardzo atrakcyjnie i ożywi wnętrze.
-
Ciekawym pomysłem jest też łączenie matowych kafli ze szkliwionymi płytkami, o pięknym połysku – to świetny patent na delikatne rozświetlenie wnętrza.
-
Jeśli lubisz ponadczasowe wnętrza, które potrafią oprzeć się modom, postaw na klasyczne połączenie czarnych płytek z białymi. Czarno-biała łazienka zawsze będzie na czasie.
Jak widzisz czarne płytki w łazience można zastosować na różne sposoby. Będą pięknie wyglądały zarówno w nowoczesnej aranżacji, jak i w stylowej. Elegancki i kobiecy glamour polubi połączenie czarnych płytek ze złotymi detalami, a w męskim lofcie świetnie zagrają z surowym betonem czy drewnem. Wybór czarnych płytek łazienkowych jest ogromny – od prostych wielkoformatowych, przez mniejsze matowe lub szkliwione na wysoki połysk cegiełki, heksagony, koniczynki. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
6. Czarna armatura łazienkowa – baterie w czarnym macie są dziś w trendach
Czarna armatura łazienkowa ma ostatnio swoje pięć minut. Świetnie pasuje do nowoczesnych wnętrz i minimalistycznych aranżacji, gdzie na tle surowego wystroju może zagrać główną rolę.
Czarne baterie łazienkowe zazwyczaj mają proste kształty i matowe wykończenie, ale wybór jest dość spory. Będą pasowały do innych kolorów – z łatwością dobierzesz je do białych oraz pastelowych płytek (na zasadzie kontrastu), przytulnego drewna, szlachetnego marmuru i surowej cegły.
Zastanawiasz się jak zaaranżować czarną armaturę w małej łazience? Postaw na czarne baterie i połącz je z akcesoriami w takim samym kolorze – będą na tyle subtelne, że nie przytłoczą małego pomieszczenia, a na tyle wyraziste, że zdadzą aranżacyjny egzamin. Stawiaj na te od renomowanych producentów stosujących wysokiej klasy powłoki, a osady wapienne i zacieki nie będą widoczne.
Zobacz też: Jak ułożyć płytki w łazience – ponad 20 pomysłów na modne ściany w łazience. Zainspiruj się!
7. Czy czarna ceramika łazienkowa jest praktyczna?
Czarna wanna, umywalka, a nawet miska wc coraz częściej pojawiają się w łazienkach. Czerń jest tak samo uniwersalna jak biel. Nie widać na niej zanieczyszczeń i łatwo do niej dobrać inne elementy wyposażenia wnętrza. Czarna umywalka pięknie prezentuje się ze złotymi bateriami, nad czarną wanną z kolei możesz powiesić lampę w miedzianej oprawie albo położyć na ścianie płytki w kontrastującym kolorze – uzyskasz ciekawe efekty.
Warto wiedzieć, że czarna na zewnątrz armatura może mieć środek w innym kolorze – najczęściej białym albo złotym – to dobra wiadomość dla tych, którzy boją się zbyt ciężkiego efektu. Czarną armaturę dopasujesz do łazienek w różnych stylach, bo na rynku dostępne są zarówno kolekcje o prostych nowoczesnych kształtach, bardzo modnych organicznych formach i łagodnie zaokrąglonych liniach, jak i stylowe nawiązujące najczęściej do armatury z lat 30. XX wieku.
Zobacz jeszcze więcej inspiracji do łazienki z czarnymi dodatkami w galerii zdjęć
Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: Strukturalny dekor Fara Taupe Inserto Mat – oryginalne jasne tło dla czarnej wolnostojącej wanny, komfort.pl