Łazienka w stylu spa – domowy kurort dla zmysłów. Jak ją urządzić, by sprzyjała relaksowi?
ŁazienkaZaproś spa do swojej łazienki, a efekt odprężenia gwarantowany! Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę w stylu spa, żeby codziennie zadbać o swoje ciało i zapewnić sobie błogi relaks we własnych czterech kątach. Oto nasze sposoby, jak zaaranżować domowy kurort dla zmysłów.
Dużo spraw na głowie, niekończąca się lista obowiązków i spięte od stresu ciało, które błaga o chwilę przyjemności? Dobrze to znamy! Wyjazd do spa to świetne rozwiązanie raz na jakiś czas, ale jak pomóc sobie na co dzień? Zaproś spa do swojej łazienki, a efekt odprężenia gwarantowany! Podpowiemy ci jak urządzić łazienkę w stylu spa we własnym domu, żeby co wieczór zadbać o swoje ciało i zapewnić sobie błogi relaks. Przeczytaj:
-
wyposażenie łazienki w stylu spa – czego nie może w niej zabraknąć,
-
jak stworzyć nastrój w domowym spa, który sprzyja relaksowi.
Jak urządzić łazienkę w stylu spa? Pomysł na aranżację strefy relaksu we własnym domu
Marzy ci się naprawdę luksusowy odpoczynek? Rozważ aranżację łazienki połączonej z sypialnią. Prosto z wanny do łóżka – czy może być coś przyjemniejszego? Takie rozwiązanie zdobywa u nas coraz więcej zwolenników.
Stwórz intymny salon kąpielowy na wzór XVIII-wiecznych buduarów, które pełniły rolę garderoby i pokoju kąpielowego. W tak zwanej części mokrej oprócz wanny wolnostojącej (np. z hydromasażem) może stanąć też sauna. Zabiegi w niej oczyszczają organizm i poprawiają krążenie krwi. Wiele firm oferuje dzisiaj specjalne systemy w postaci przeszklonych kabin. Wykończone w różnych gatunkach drewna naturalnego lub lakierowanego na wysoki połysk (dąb, orzech, mahoń, palisander, itp.) dopasujesz do wystroju łazienki. Takim kubikiem możesz oddzielić część sypialną od kąpielowej. W eleganckiej łazience w stylu spa może zabraknąć luksusowych materiałów, takich jak marmur, trawertyn, onyks – tych szlachetnych kamieni nie zastąpi nawet najlepsza imitacja.
Wolisz odpoczynek na łonie natury? Zaaranżuj harmonijny i przytulny salon kąpielowy w stylu eko. Absolutne must have w takim projekcie łazienki to naturalne materiały. Warto postawić też na dodatki takie, jak: drewno, chodnik z szorstkiej, masującej stopy juty, wiklinowe koszyczki i tace na kosmetyki. Stwórz zieloną oazę ustawiając rośliny w doniczkach. Zamiast klasycznego wieszaka na ręcznik oprzyj o ścianę drabinkę z bambusa, a nad wanną powieś abażur z rattanowej plecionki – włączona lampa da nastrojowe światło i piękny pokaz cieni na ścianie. Możesz się nawet pokusić o kamienną umywalkę w postaci wyżłobionego głazu, a przy wannie zamiast stolika postaw stołek-pieniek.
Mała łazienka w stylu spa – jak ją zaaranżować?
Tak naprawdę nie ważny jest metraż pomieszczenia, ale klimat jaki w nim stworzysz. Nawet w małej łazience w bloku możesz niebiańsko się zrelaksować! Oczywiście jeśli nie masz miejsca, to nie wstawisz wanny i kabiny prysznicowej, w tym przypadku z pewnością musisz pójść na kompromis. Co możemy ci doradzić? Zrób wszystko, żeby oszukać przestrzeń. Optyczne sztuczki potrafią zdziałać cuda!
W małej łazience zrezygnuj z ciemnych kolorów – głębokie zielenie i granaty czy tapety w duże kwiaty jeszcze bardziej zacieśnią przestrzeń. Zastąp je jasnymi odcieniami i szkliwionymi płytkami ceramicznymi (są teraz bardzo trendy i pięknie rozświetlają pomieszczenie). Postaw na płaszczyzny, które odbijają światło i multiplikują otoczenie. Lustrzane powierzchnie, lakierowane na wysoki połysk fronty mebli, lustra to pomysły, które się sprawdzą. Pomieszczenie wyda się większe, a sztuczne światło i zapalone wieczorem świece, które będą się w nich odbijać, stworzą przytulny nastrój.
Wanna? Zmieści się nawet wolnostojąca, gdy dosuniesz ją do ściany. A jeśli chcesz połączyć kąpiel z prysznicem postaw na tradycyjną zabudowaną wannę oraz zestaw prysznicowy (lub deszczownicę) i zasłonkę. Nowoczesne zasłony prysznicowe nie są już plastikowymi płachtami, które oblepiają ciało. Zrobione są z pięknych tkanin (w różnych deseniach i kolorach) i podszyte nieprzemakającym tworzywem – biorąc prysznic chronisz łazienkę przed zachlapaniem, a kiedy relaksujesz się w wannie odsłaniasz zasłonę i efektownie upinasz ją z boku.
Jeśli chcesz zastąpić wannę natryskiem pomyśl o kabinie prysznicowej, która optycznie zajmie najmniej miejsca. Wydziel przestrzeń taflami z hartowanego szkła i zrezygnuj z klasycznego brodzika – jest już nieco passe i zabiera miejsce. Zamiast tego wypoziomuj posadzkę lub zamontuj brodzik całkowicie zlicowany z podłogą. Wygląda bardzo efektownie, bo zrobiony jest z wysokiej jakości materiałów, np. konglomeratu marmurowego oraz dostępny w różnych kolorach. Możesz wybrać też materiał o specjalnej strukturze zapobiegającej ślizganiu.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem, które również znajdzie zastosowanie w małej łazience, są tzw. wet roomy. Z butikowych hoteli powoli wkraczają do domów i mieszkań. Co to takiego? Cała łazienka staje się przeszklonym kubikiem. Możesz zaaranżować go w sypialni – otwarty wtopi się w przestrzeń, a jeśli chcesz mieć poczucie intymności przesłoń go zasłoną od strony pokoju.
Zobacz też: Jak modnie i praktycznie urządzić łazienkę z prysznicem? Inspiracje do dużej i małej łazienki oraz zdjęcia projektów!
Łazienka spa – salon kąpielowy z wanną czy prysznicem?
Co wybrać? To tak naprawdę zależy od metrażu jaki ma łazienka oraz od twoich przyzwyczajeń. Musisz zadać sobie pytanie, jak lubisz się relaksować. Jedni nie wyobrażają sobie odpoczynku bez wieczornej kąpieli, inni wolą pławić się pod natryskiem, który rozluźnia mięśnie. Jeśli masz dużą łazienkę, optymalnym rozwiązaniem może być oczywiście jedno i drugie.
Wieczorne odprężenie w parującej ciepłem wannie zapewni ci dobre samopoczucie przed snem. W domowym spa w łazience idealnie sprawdzi się wanna wolnostojąca z hydromasażem – poczujesz się jak w prawdziwym jacuzzi. Dysze, które z niej wychodzą sporo potrafią. Masują plecy, stopy, świecą na różne kolory podświetlając dno (niektóre modele mają dodatkowe dysze ledowe), a te najbardziej luksusowe podgrzewają i ozonują wodę. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do takiego rozwiązania. Najdroższe wanny z hydromasażem wyglądają jak pojazd kosmiczny, są wielkości małżeńskiego łóżka – bez problemu zamieszczą się w nich dwie osoby, mają wygodne podgłówki i oparcie na ręce z obu stron.
W „zwykłej” wannie też można się bosko zrelaksować. Wystarczy napełnić ją wodą, a kąpiel wzbogacić pachnącymi olejkami, musującym kulami, ulubioną solą do kąpieli… Niech w powietrzu unosi się przyjemny, działający na zmysły zapach. Podobno najlepiej uspokajają i relaksują: lawenda, rozmaryn, róża, geranium, paczula, jaśmin i neroli.
Natrysk postawi cię na nogi, a przy okazji pozwoli odpocząć. Już sam szum wody działa odprężająco na twoje zmysły i pomaga się wyciszyć. Jeśli wybierzesz system prysznicowy z wbudowanym panelem do hydromasażu, chromoterapii (tak tak, terapia kolorem jest teraz bardzo modna) lub aromaterapii (niektóre modele potrafią nawet rozpylać olejki eteryczne!) poczujesz się jak w najlepszym salonie odnowy biologicznej.
Zobacz też: 30 najładniejszych aranżacji łazienek z wannami – podpowiadamy, jak pomysłowo urządzić salon kąpielowy z wanną
Wyposażenie łazienki w stylu spa – czego nie może w niej zabraknąć?
Masz łazienkę na poddaszu? Ustaw wannę pod oknem połaciowym i relaksuj się wieczorem podziwiając gwiazdy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wannę, zastąp ją prysznicem, ale koniecznie z hydromasażem. Jeśli nie chcesz od razu inwestować w panel z dyszami, zacznij od dobrej słuchawki z regulowanym strumieniem wody o różnym natężeniu (niektóre firmy oferują też słuchawki, które emitują światło zmieniające kolor wody).
Jeśli lubisz orzeźwiający deszczyk, zainwestuj w dobrą deszczownicę. Montujesz ją nad wanną? Pomyśl o parawanie. Te nowoczesne są na prawdę ładne – z dekoracyjnego, ryflowanego szkła, w groszki czy z ozdobnym grawerem albo składane jak harmonijka. W łazience spa sprawdzą się też baterie, z których woda wypływa kaskadowym strumieniem wodospadu.
W przestronnym, luksusowym spa w domu możesz pokusić się o ustawienie mebli takich jak w salonie. Poza toaletką, może się w nim znaleźć wygodny fotel do odpoczynku, puf do odłożenia ręcznika czy nawet szezlong, na którym zrelaksujesz się z maseczką na twarzy, słuchając ulubionej muzyki.
Jak stworzyć nastrojowe domowe spa – wybierz odpowiednie oświetlenie, naturalne materiały, kojące kolory i ulubione kosmetyki do pielęgnacji
Nie ma lepszego kreatora nastroju niż światło. Z jego pomocą nawet w nieciekawej przestrzeni poczujesz się jak w luksusowym spa. Powinno być miękkie i kameralne – w świetle o ciepłym zabarwieniu skóra zyskuje zdrowszy odcień, wszelkie niedoskonałości znikają, a ty czujesz się lepiej. No i wreszcie możesz się zrelaksować. Intensywniejsze światło przyda się do robienia makijażu, podczas kąpieli zastąp je bocznymi kinkietami – wkręć do nich żarówki z dekoracyjnymi żarnikami, które zrobią klimat. Sprawdzą się też paski ledowe, które możesz zamontować wzdłuż krawędzi półek czy w uskoku wanny – takie sączące się światło jest dyskretne i delikatne.
Nie zapomnij o świecach. O tym, które świece są zdrowe i jakie zalety mają naturalne woski, przeczytasz w artykule: Gdzie postawić świece zapachowe, by aromat wypełnił cały dom? I jakie świece wybrać? Możesz ustawić je wokół wanny, a mniejsze typu tealight na jej brzegu. Pamiętaj, żeby zapach nie był za mocny – wybieraj delikatne ziołowe nuty, które mają właściwości łagodzące i uspokajające. Zadbaj, żeby aromat świec współgrał z olejkami do kąpieli.
Kameralne oświetlenie pięknie podbije stonowane kolory w łazience. W takich wnętrzach najlepiej się odpoczywa. Jeśli chcesz stworzyć w swojej łazience domowe spa stawiaj na barwy ziemi – delikatne, nieagresywne, nieco przytłumione. Sprawdzą się piaskowe beże, eukaliptusowe zielenie z domieszką szarości, ciepłe brązy i przybrudzone żółcienie. Wszystkie ładnie komponują się z bielą (w tym kolorze najczęściej jest ceramika łazienkowa).
Atmosferę spa pomogą ci stworzyć naturalne materiały. Zadbaj o tekstylia, które bardzo działają na zmysł dotyku. Po wyjściu z kąpieli przyjemnie postawić stopy na miękkim dywaniku oraz otulić się mięsistym ręcznikiem z naturalnej bawełny.
Przy wannie zamiast klasycznej półki możesz postawić mały stolik. Wyeksponuj na nim ulubione kosmetyki – wybieraj te o znakomitym składzie i starannie dobranych, naturalnych składnikach. Odpowiednio dopasowana pielęgnacja poprawi nie tylko kondycję twojej skóry, ale także twój nastrój. Możesz zdecydować się też na zestawy kosmetyków, które są dedykowane rytuałom skin wellness w domowym spa. Ich wybór jest dzisiaj naprawdę duży.
Zatroszcz się także o to, co wokół ciebie, a piękne otoczenie uzyskasz poprzez dobór dodatków i elementów wyposażenia. Szampon i żel przelej do stylowych dozowników, zwykłą gąbkę zastąp organiczną, wybierz szczotkę do ciała wykonaną z naturalnych materiałów. Nie zapomnij o dekoracji ścian. Na jednej możesz położyć tapetę odporną na wilgoć w piękny deseń albo powiesić ładnie oprawione grafiki – teraz łazienkę urządza się jak prawdziwy salon kąpielowy.
A więc? Czas na relaks dla ciała i ducha! Zapal ulubione kadzidełko, wokół wanny ustaw świece, włącz spokojną muzykę. Jeszcze tylko kilka kropli pachnącego olejku do kąpieli. Zamknij oczy i poczuj błogie odprężenie w domowym zaciszu.
Zobacz więcej inspiracji do łazienki w stylu spa w galerii zdjęć
Przeczytaj też:
-
Jak ułożyć płytki w łazience – ponad 20 pomysłów na modne ściany w łazience. Zainspiruj się!
-
Płytki, tapety, boazeria angielska, a może beton – 5 pomysłów, co położyć na ściany w łazience
TEKST: MD
ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY, MATERIAŁY PRASOWE
Zdjęcie główne: PROJEKT WNĘTRZA: DESIGN & ALL FITTINGS @JUSTINPLACE_SYDNEY, JUSTINPLACE.COM.AU, ZDJĘCIE: REBECCA LU, REBECCALU.COM.AU