łazienka w stylu modern organic

Łazienka w stylu modern organic – jak urządzić łazienkę inspirowaną naturą? Ponad 20 inspiracji!

Łazienka

Świetnie się w niej zrelaksujesz, bo łazienka w stylu modern organic zainspirowana jest naturą. I tak jak ona – pełna spokoju, harmonii kolorów, łagodnych, organicznych form. Nawet krótka kąpiel poprawi ci nastrój!

reklama

Styl modern organic – czym właściwie jest?

Pandemia paradoksalnie otworzyła przed nami wiele nowych, ciekawych okien w świecie wnętrz. Do dziś patrzymy przez nie na miejsce, w którym mieszkamy. Można zaryzykować stwierdzenie, że modern organic też poniekąd jest efektem zmian, jakie wtedy zaistniały. Dom stał się dla nas bezpieczną przystanią, najważniejszym i najwygodniejszym miejscem do życia.

Świat będący w nieustannym pędzie sprawił, że poczuliśmy się przebodźcowani i zaczęliśmy szukać wytchnienia we własnych czterech ścianach. Podchwycili to trendsetterzy zastanawiając się nad tym jak powinny wyglądać „nowe” wnętrza, w których łapiemy oddech. Główną inspiracja stała się natura, która daje wytchnienie, uspokaja, daje poczucie bezpieczeństwa.

Tak powstał styl modern organic – wypadkowa pomiędzy przytulnym stylem skandynawskim, a nowoczesnym minimalizmem. Jak mieszka się w domu urządzonym w tym stylu? Wygodnie, bezpiecznie, w zgodzie z naturą, nowocześnie i elegancko.

Czym wyróżnia się styl modern organic:

  • stonowanymi kolorami, które wyciszają, działają jak balsam na wszystkie zmysły,

  • naturalnymi materiałami (zwłaszcza kamień, który chłodzi i drewno – duet ponadczasowy i doskonały),

  • zielenią: w postaci roślin w donicach, ale też printów na tkaninach i tapetach oraz jako kolor wykończeniowy ścian, płytek, detali

  • no i oczywiście miękkimi, zaokrąglonymi formami, które otulają jak zapewniając poczucie bezpieczeństwa i przytulność.

Okazuje się, że styl modern organic świetnie sprawdza się w nowoczesnych łazienkach. Zobaczcie jak, się tam prezentuje!
 

zdjęcie: paradyz.com

„Ł” jak łąka. Zieleń w łazience, która uspokaja i odświeża

Im więcej zieleni pojawi się w łazience w stylu modern organic tym lepiej. Jakie odcienie dominują w tym sezonie? Świeże, soczyste lub nieco przybrudzone. Raczej nie występują razem. Każdy z osobna świetnie dopełnia elementy z naturalnego drewna.

W łazience modern organic najczęściej zazieleniają się ściany. Płytki? Kwadraty 10 x 15 cm lub prostokąty wielkości popularnych cegiełek, ale uwaga: kładzione pionowo – to teraz hit w dekoracji ścian. Rzadziej pojawiają się większe formaty typu 30 x 30 cm.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć sięgniemy po wykończenie w macie lub połysku. Szkliwione płytki mają z reguły trochę nierówną strukturę i nierównomierne rozłożenie koloru. Dzięki temu dają piękne efekty – wspaniale rozświetlają pomieszczenie, mieniąc się i połyskując w świetle. Często używane są w łazienkach klasycznych ładnie komponując się z białą ceramiką i złotymi dodatkami.  

zdjęcie: roca.pl

„T” jak terakota. Łazienka modern organic w kolorze zachodzącego słońca

Ten piękny kolor nazywany terakotowym to w rzeczywistości siena palona, czyli przygaszony odcień pomarańczowego albo jak kto woli, czerwień złamania kroplą brązu. Tak czy owak wnosi do łazienki mnóstwo ciepła i przytulności.

Ma trochę rustykalny charakter, pewnie dzięki temu, że przypomina nieco odcień cegły, kojarzy się z letnimi domami za miastem. Ale wystarczy dodać mu delikatnego pazurka, żeby nabrał miejskiej nowoczesności. Jak to zrobić? Przyjrzyj się naszej inspiracji. W tej pięknej łazience zestawiono dwa rodzaje płytek w tym kolorze. Na podłodze położono matowe, przypominające klinkierowe kafle, a ścianę obłożono szkliwionymi, z pięknym blikiem. Resztę ścian wykończono w odcieniu bardzo jasnego różu. To intrygujące połączenie ma tu swoje wytłumaczenie – rozbielony róż dopasowano do koloru szafki umywalkowej w tonacji znacznie mocniejszego różu. Zestawienie nieoczywiste, może dla niektórych ryzykowne, ale zobaczcie jak te chłodne tony pięknie zagrały z ciepłymi.

Szyku dodaje biel ceramiki – wolnostojąca wanna została zaaranżowana na odkrytym zewnętrznym patio i chociaż w naszym zmiennym klimacie takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi, wydaje się bardzo ciekawe. Łazienka otwarta na naturę, i to w tym przypadku dosłownie – to w końcu clue założeń stylu modern organic. 

zdjęcie: mystonefloor.com

„W” jak woda lub wielki błękit. Niebieska łazienka w stylu modern organic

Zieleń wycisza, a odcienie niebieskiego niesamowicie uspokajają, dlatego z powodzeniem stosowane są w łazienkach. Zażywając kąpieli w takim salonie relaksu – wystarczy przymknąć oczy, by poczuć delikatne kołysanie fal.

Niebieski odpręża, pozwala wypocząć umysłowi i przy okazji efektownie wygląda. Kiedyś cała łazienka tonęła w niebieskich płytkach – od podłogi po sufit – ale wystarczy niewielki akcent, by pomieszczenie nabrało błękitnego sznytu. Na przykład szafka pod umywalkę – jak na naszym zdjęciu.

Szafka ma pastelowy kolor, który powtórzono na podłogowych kaflach w marokańskie wzory. Sznytu dodają złote akcenty, które wyjątkowo pięknie komponują się z delikatnym odcieniem niebieskiego oraz bielą. Baterie, rama lustra, oprawa prysznicowej kabiny, a nawet dyskretne uchwyty w szufladkach... Sprawiają, że salon kąpielowy wygląda bardzo świeżo, elegancko i kobieco. Jak widzisz łazienka w stylu modern organic może mieć różne oblicza. 

Zobacz też: Jakie meble wybrać do niebieskiej łazienki? Inspiracje na stylowe wnętrze

 

zdjęcie: roca.pl

„C” jak cegła. Jeden z najmodniejszych materiałów tego sezonu tryumfuje w łazience

Ten naturalny surowiec wszyscy znają, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jego wszechstronnych właściwości. Cegła na elewacjach to nic takiego – mijamy ją w co drugim domu. Wewnątrz też podbiła serca swoich wielbicieli, bo ceglane mury spotykamy nie tylko w klimatycznych piwnicznych knajpkach, ale w mieszkaniach starych kamienic czy loftów.

No dobrze, ale czy to, co funkcjonuje bez zarzutu w salonie, sypialni czy przedpokoju, sprawdzi się w łazience? Otóż okazuje się, że tak i to fantastycznie, zwłaszcza w łazience w stylu modern organic. Cegła to naturalny materiał, zalet ma całe mnóstwo. Przede wszystkim wpływa na mikroklimat, czyli pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność. Świetnie izoluje – łazienka wykończona w cegle jest zawsze ciepła. I tłumi odgłosy – możemy zażywać kąpieli bez obaw, że obudzisz lokatora za ścianą. Jest odporna na wilgoć, a jeśli chcemy spać spokojnie możecie ją zaimpregnować. No i nie zmieni koloru.

Jeśli chodzi o walory estetyczne – stosujmy ją z umiarem, by zamiast modnego salonu kąpielowego w stylu modern organic nie powstała rustykalna łaźnia. Warto położyć cegłę tylko na jednej ścianie lub zbudować z niej... kwietnik na rośliny. Taki botaniczny zakątek wspaniale zagra w łazience modern organic. Resztę ścian pomalujmy ceramiczną farbą – jest w stu procentach wodoodporna, z powodzeniem zastąpi tradycyjne płytki. Dobrze przełamać taką aranżację designerskim akcentem lub mocniejszym kolorem, żeby całość nabrała nowoczesnego charakteru. 

zdjęcie: roca.pl

„D” jak drewno. Ciepły i przytulny styl modern organic

Żaden materiał nie wprowadzi do łazienki tyle przytulności co drewno. Jeśli zależy nam, by stworzyć klimat postawmy na ten ponadczasowy surowiec. Modny jest w wielu odsłonach, ale największą popularnością cieszą się jego ciemne odmiany. One też idealnie pasują do stylu modern organic. Cudownie korespondują z naturalnymi kolorami ziemi – beżami, rozbielonymi brązami, przygaszonym żółcieniem. Pięknie zagrają z kolorem roku 2025 Mocha Mousse.

Drewna nie musi być wcale wiele, by stworzyć ciepłą atmosferę. Wystarczy, że postawimy na drewniane meble. Do szafki pod umywalkę możemy dopasować prosty wiszący słupek na środki czystości i ręczniki.

Zamiast litego drewna świetnie sprawdzą się forniry lub okładziny imitujące drewno. Ważne, żeby była widoczna struktura i piękny rysunek słojów. Z tego samego materiału dobierzmy ramę lustra, a jeśli jesteśmy na etapie budowy lub remontu – dopasujmy też stolarkę okienną.

Ciemne drewno ładnie łączy się z ciemną ceramiką – umywalką z szarego kamienia i toaletą z czarnej porcelany. Kropką nad „i” niech będą płytki w... paski. Takie radosne dekory na jednej ścianie będą elementem, który wprowadzi do spokojnej aranżacji trochę dynamiki, sprawi, że wnętrze nabierze nowoczesnej świeżości. 

zdjęcie: tubadzin.pl

„K” jak kamień. Modern organic w stylu chłodnej elegancji

Odmian kamienia jest bardzo wiele. Który zastosować? Jeśli lubimy podążać za trendami to warto wiedzieć, że na topie są gatunki o wyraźnym rysunku żyłek, np. szlachetne marmury. Wyrazisty rysunek wygląda efektownie, ale jest też dominujący – jeśli będzie go za dużo, może wkraść się element chaosu. Wystarczy jeden akcent, np. pięknie wyeksponowana umywalka, by całe wnętrze nabrało eleganckiego charakteru.

Powodzeniem cieszą się też odmiany bardziej surowe jak piaskowce czy trawertyn – cięte slaby, często o nierównych brzegach i porowatej strukturze, sprawiają wrażenie niewykończenia. Pięknie wyglądają w minimalistycznych aranżacjach wnosząc do nich sporo ciepła.

W łazience modern organic sprawdzą się również płytki imitujące kamień. Możemy połączyć ze sobą kilka kolekcji – ciekawie prezentują się gładkie płyty z delikatnymi żyłkami z dekorem o ryflowanej fakturze. Szyku dodadzą im wolnostojące wanna i umywalka z czarnego marmuru, dywan i tapicerowany puf – luksusowa łazienka w stylu modern organic coraz bardziej upodobnia się do... salonu. 

Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe