Jaki brodzik wybrać do kabiny prysznicowej?

Jaki brodzik wybrać do kabiny prysznicowej?

Łazienka

Aby stworzyć spójną i estetyczną strefę prysznicową, trzeba przede wszystkim idealnie dopasować kabinę i brodzik. To jedne z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej łazience, niezależnie od jej wielkości i układu. Jak wybrać brodzik prysznicowy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Podpowiadamy!

reklama

Jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie zanim przystąpimy do urządzania łazienki, brzmi: wanna czy prysznic? Zastanówmy się, czy może warto zamontować i jedno i drugie? Czy metraż i układ na to pozwalają? A może warto iść na kompromis i stworzyć rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic? To ważne, aby znać odpowiedzi na te pytania, bowiem wokół strefy kąpielowej konstruuje się aranżację całego pomieszczenia.

Do małych łazienek częściej wybierane są kabiny prysznicowe. Ma to związek głównie z metrażem i niekiedy problematycznym układem, który uniemożliwia wstawienie wygodnej wanny. Alternatywą są ścianki prysznicowe i parawany nawannowe, które dają możliwość stworzenia prostego prysznica przy wykorzystaniu istniejącej już wanny. Z kolei w większych łazienkach w bloku lub w domku bez problemu zmieści się i wanna i prysznic.

Jakie są rodzaje brodzików?

Decydując się na kabinę prysznicową, już na etapie projektu warto podjąć decyzję, czy ma to być prysznic z brodzikiem czy bez. Zdecydowana większość instalacji to kabiny osadzane na brodzikach o różnym kształcie, wysokości i wymiarach. Z kolei kabiny bez brodzików, mimo swojego niezwykle minimalistycznego i eleganckiego wyglądu, mają jednak pewne wymagania techniczne związane ze spadem i z instalacją odpływu liniowego w posadzce. 

Zatem ze względu na swoją konstrukcję i sposób montażu wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje brodzików:

  • Klasyczne modele, instalowane albo bezpośrednio na wylewce albo stawiane na nóżkach, czasami też z opcją wpuszczenia w podłogę. Najpopularniejsze są te samonośne, do zabudowania panelem lub płytkami. Razem z brodzikiem należy od razu wybrać pasującą do niego kabinę prysznicową lub szyby i ścianki prysznicowe. W pierwszej kolejności zastanówmy się też nad jego kształtem, np. brodziki półokrągłe KOŁO dobrze wpasowują się w narożniki małych łazienek, optymalnie wykorzystując przestrzeń. Do wyboru mamy także brodziki prysznicowe kwadratowe, prostokątne, trójkątne lub heksagonalne.
  • Brodziki podłogowe – to cienkie płyty montowane równo z powierzchnią podłogi, czasami wymagają instalacji kabiny prysznicowej na podwyższeniu. Dużą zaletą jest wysoka estetyka i minimalizm takiej aranżacji. Są też łatwe do utrzymania w czystości, z małą liczbą połączeń, zakamarków i uszczelniaczy znacznie ułatwiają utrzymanie ładu w łazience.
  • Modele podpłytkowe – wymagają odpowiedniego przygotowania już na etapie budowy lub remontu. Cała instalacja jest schowana pod podłogą, ale aby prawidłowo funkcjonowała, potrzebuje odpowiedniego spadku. Podpodłogowe odpływy mocowane są na matach uszczelniających, by woda nie powodowała zachlapania i zawilgocenia podłogi i ścian wokół. 

Jaka wysokość brodzika?

Przy wyborze klasycznego modelu, warto też zastanowić się nad odpowiednią wysokością brodzika prysznicowego. Standardowe modele mają wysokość od kilku (zwykle około 5 cm) do około 30-40 cm wysokości. Dlaczego to takie ważne? Pomijając kwestie estetyczne, głębokość brodzika determinuje wysokość, na jakiej stawia się elementy kabiny prysznicowej. Policzmy, jaką wysokość ma w sumie brodzik i pasująca do niego kabina i czy zmieści się ona w łazience. Ma to duże znaczenie przy wysokich brodzikach i niskich stropach, np. przy skosach w łazience. 

Głębokość brodzika ma znaczenie jeszcze w dwóch przypadkach. Po pierwsze – kiedy z prysznica będą korzystać także starsze osoby mające ograniczenia ruchowe. Wysoki brodzik może sprawiać problemy podczas wchodzenia i wychodzenia. Drugi przypadek to sytuacja, gdy wśród domowników są też małe dzieci. Głęboki brodzik znacznie ułatwia kąpiele, szczególnie najmłodszych dzieci, które już są za duże na kąpiel w niemowlęcej wanience, a za małe na prysznic.

Z jakiego materiału?

Ogromna oferta form, materiałów, wymiarów i technologii produkcji na rynku przyprawia o zawrót głowy. Warto wybrać brodzik prysznicowy, który będzie jednocześnie trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i stosunkowo lekki.

  • Akryl – obecnie najpopularniejszy na rynku, to materiał lekki i łatwy do utrzymania w czystości. Z czasem jednak może matowieć i jest mało odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
  • Ceramika – trwała, efektowna i wytrzymała. Brodziki ceramiczne zachowują się analogicznie jak powierzchnia wanny czy umywalki z tego samego materiału. Łatwa w czyszczeniu, odporna na zarysowania i osady. Często pokryta dodatkową warstwą ograniczającą powstawanie zacieków i gromadzenie się osadu. Mają jedną wadę – są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, których w zasadzie nie da się naprawić.
  • Kompozyt – składa się z mielonych kamieni łączonych żywicą. To materiał niezwykle trwały i odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Świetnie wygląda i dobrze komponuje się z niemal każdym stylem wnętrzarskim. Co więcej, jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, co podnosi jego walory aranżacyjne. Aby mieć pewność, że brodzik kompozytowy na długo zachowa swoje pierwotne właściwości, wybierajmy modele od renomowanych i sprawdzonych producentów, który mają opatentowane mieszanki kompozytowe o gwarantowanej trwałości.
  • Kamień naturalny – bardzo trwały, ciężki, wymaga odpowiedniego przygotowania posadzki. Aby brodziki kamienne dobrze sprawdzały się w codziennym korzystaniu z prysznica, powinny być odpowiednio gładkie i pokryte specjalną warstwą, by nie matowiały. To też spory wydatek, ceny modeli wykonanych z kamienia potrafią być wielokrotnie wyższe od dobrej jakości akrylowych modeli. 
  • Stal emaliowana – lżejsza od kamienia, a równie trwała. Aby jednak brodzik emaliowany na długo zachował swoje właściwości, warto wybierać modele od znanych producentów. Emalia może bowiem z czasem rysować się, matowieć i żółknąć, a nawet odpryskiwać.
     

Jaki kształt brodzika wybrać?

To układ i wymiary łazienki często determinują kształt i wielkość brodzika. Jednak nie zawsze, co daje nam pewne pole kreatywnego wykorzystania przestrzeni.

W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się brodziki półokrągłe, osadzane w narożniku pomieszczenia. Dają sporo miejsca w środku, a rozsuwane drzwi kabiny prysznicowej pozwalają na swobodne wchodzenie i wychodzenie. Co więcej, półokrągły układ daje też więcej miejsca przed brodzikiem, ułatwiając komunikację w łazience. 

Do łazienek o niewielkim metrażu warto wybierać brodziki bardzo niskie lub podłogowe, ograniczone jedynie ściankami i drzwiami prysznicowymi. Kabiny typu walk-in to jeden z najgorętszych w ostatnich latach trendów wnętrzarskich, który jednocześnie optycznie powiększa małe pomieszczenie i dodaje mu głębi.

Do większych łazienek oraz w specjalnie przygotowanych wnękach lepiej pasują brodziki w kształcie kwadratu lub prostokąta. Do kabiny ograniczonej z trzech stron ścianami z osadzonymi drzwiami prysznicowymi dobrze pasuje niski brodzik lub odpływ podpodłogowy. Pamiętajmy, aby do takiego projektu wybrać dobrej jakości trwałe modele, np. brodziki kwadratowe KOŁO. Bowiem naprawa jakiejkolwiek usterki, zarysowania czy uszkodzenia mechanicznego wymaga problematycznego często demontażu całej kabiny.

Jak wybrać brodzik? O czym pamiętać, na co zwrócić uwagę?

Po wyborze rodzaju materiału, kształtu i wielkości brodzika, warto pamiętać jeszcze o kilku kwestiach:

  • Od renomowanego producenta, z gwarancją jakości. Chcąc mieć pewność, że brodzik na długo zachowa swoją trwałość i świeży wygląd, skłaniamy się ku produktom od sprawdzonych producentów, o potwierdzonej jakości, z gwarancją przynajmniej na kilka lat. Wymiana lub naprawa brodzika są nie tylko kosztowne, ale to spory problem - pochłaniają czas i blokują korzystanie z łazienki przynajmniej na 1-2 tygodnie. 
  • Brodzik i kabina z jednej serii produktowej. Mimo że instalowane są razem, to sprzedawane osobno. Specjaliści radzą, by wybierać brodzik i kabinę od tego samego producenta, z jednej linii produktowej. To daje gwarancję, że nie tylko będą do siebie dobrze pasować, ale będą też spójne estetycznie i kompozycyjnie. 
  • Obudowa – razem czy osobno. Szczególnie w przypadku nieco wyższych brodzików, zastanówmy się, jak przysłonić jego boki. W przypadku większości modeli można dokupić dopasowane obudowy zasłaniające cały dół brodzika. Alternatywą jest zabudowanie tej przestrzeni i wykorzystanie np. murka z płytek. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania.
  • System antypoślizgowy. Materiały, z których wykonane są brodziki, różnie zachowują się w kontakcie z wodą. Aby uniknąć poślizgnięć, na powierzchni brodzika są tłoczone żłobienia. Warto na to szczególnie zwrócić uwagę w przypadku gładkich brodzików kamiennych lub tych wykonanych z konglomeratu. To też niezwykle ważne w sytuacji, gdy planujemy kabinę bez brodzika, z odpływem podpodłogowym. Sprawdźmy, czy płytki podłogowe mają odpowiednie właściwości antypoślizgowe, by zapewnić bezpieczeństwo pod prysznicem.
  • Oświetlenie. Zastanówmy się, w jaki sposób oświetlić strefę prysznicową. Czy centralne oświetlenie będzie wystarczające, by dobrze doświetlić też kabinę w kącie pomieszczenia? Czy nad kabiną będzie niezależna lampa? Dla lepszego efektu wizualnego warto rozważyć podświetlenie przy podłodze, szczególnie w przypadku dedykowanej obudowy z płytek. 
  • Akcesoria dodatkowe. Producenci często dodają do brodzików styropianowe podstawy, stelaże i nóżki do ustawienia całej konstrukcji. Warto pamiętać też o syfonach i elementach instalacji do podłączenia brodzika. Przy wyższych brodzikach trzeba też dobrać obudowę. Przy montażu przydadzą się też taśmy i maty uszczelniające oraz silikon sanitarny.

Choć wybór brodzika prysznicowego to z pozoru łatwe zadanie, warto dokładnie przyjrzeć się modelom już na etapie projektowania łazienki. W pierwszej kolejności rozważmy, jaki kształt i wymiary będą najlepiej pasować do układu wnętrza. Zastanówmy się, jaką wysokość ma mieć brodzik i czy będzie pasował do kabiny prysznicowej. Wreszcie przemyślmy, jak zaplanować otoczenie strefy prysznicowej, by stworzyć przyjemne i wygodne miejsce do codziennej kąpieli.

Advertisement

Artykuł Partnera kolo.com.pl