Jak zaplanować oświetlenie łazienki?
ŁazienkaŁazienka to jedno z tych pomieszczeń, w których należy szczególnie zadbać o odpowiedni dobór oraz rozmieszczenie oświetlenia. Nie tylko dlatego, że ma duży wpływ na to, czy wnętrze wyda się wysokie i przestronne, czy kompaktowe i przytulne. Dobre światło jest też niezbędne do wykonywania wielu codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. Jak zaplanować oświetlenie łazienki, by było jednocześnie klimatyczne i funkcjonalne? Podpowiadamy!
Podział wnętrza na strefy — podstawa planowania oświetlenia
Aby stworzyć aranżację oświetlenia łazienki, która zapewni doskonały efekt estetyczny oraz niezbędny komfort podczas codziennych zabiegów, konieczne jest podzielenie pomieszczenia na strefy, do których następnie dopasowane zostaną konkretne modele lamp. Uwzględnić trzeba:
-
Oświetlenie górne — to zazwyczaj oświetlenie sufitowe w formie centralnej lampy.
-
Oświetlenie funkcyjne — umieszczane tam, gdzie wykonuje się czynności wymagające precyzji, takie jak makijaż czy golenie.
-
Oświetlenie dekoracyjne — eksponuje konkretne miejsca i tworzy przytulny klimat.
To, ile źródeł światła z każdej z tych kategorii zostanie umieszczonych w łazience, zależy przede wszystkim od jej powierzchni oraz stylu, w jakim jest urządzona. O ile oświetlenie do małej łazienki może składać się z dwóch punktów świetlnych, tak w dużych może być ich nawet kilkanaście.
Barwa światła
O ile w przypadku lamp do salonu czy sypialni wybieramy zazwyczaj modele zapewniające światło o ciepłej barwie, tak oświetlenie łazienkowe wymaga nieco innego podejścia.
Oświetlenie łazienkowe sufitowe oraz dekoracyjne ma kluczowe znaczenie dla kreowania przyjemnej, sprzyjającej relaksowi atmosfery. Pomocne w tym może być zastosowanie źródeł światła o ciepłej barwie (2700-3200 K). Z kolei oświetlenie do łazienki nad lustro, przy którym np. wykonuje się makijaż, nie może zaburzać postrzegania kolorów. Z tego powodu lepszym wyborem będzie tutaj światło neutralne (4000-5000K).
Oświetlenie sufitowe do łazienki
Oświetlenie sufitu do łazienki musi być dobrane nie tylko do stylu wnętrza, ale i jego wielkości. Pomieszczenia tego typu, szczególnie w blokach, są stosunkowo niewielkie i raczej niskie. Dlatego najbardziej praktycznym rozwiązaniem są klasyczne plafony, reflektorki sufitowe lub sprawdzające się szczególnie przy nowoczesnych aranżacjach łazienek oświetlenie LED. Zajmują one niewiele miejsca, często dodatkowo optycznie podwyższając i powiększając wnętrze.
Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią, możemy w roli oświetlenia sufitowego do łazienki umieścić elegancki żyrandol lub lampę wiszącą. Należy jednak upewnić się, czy wybrany model nie zdominuje wnętrza.
Oświetlenie lustra i umywalki
W roli oświetlenia funkcyjnego doskonale sprawdzają się klasyczne kinkiety montowane po obu stronach lustra. Poszukując bardziej oryginalnych rozwiązań, można jednak postawić na lampy zintegrowane z lustrem, oprawy instalowane nad nim bądź długie, zwisające lampy, mocowane na suficie i zwieszające się po bokach tafli.
Oświetlenie do łazienki musi w tym przypadku być tak umieszczone, by światło padało równomiernie na twarz znajdującej się przed lustrem osoby, nie zniekształcając obrazu.
Prysznic i wanna – oświetlenie
Zastanawiając się nad tym, jakie oświetlenie do łazienki wybrać, niewiele osób bierze pod uwagę strefę prysznica lub wanny. Jednak i tutaj przydają się źródła światła, które ułatwią wykonywanie niektórych zabiegów, jednocześnie tworząc atmosferę odprężenia i relaksu. Mogą być to niewielkie lampy boczne, małe kinkiety lub taśmy z profilami LED. Szczególnie godne uwagi są te ostatnie. Mogą być umieszczone w niemal dowolnym miejsc. Sprawdzą się jako oświetlenie sufitu łazienki, ale także w obudowie wanny lub brodzika, pod półkami, jak również na ścianach, a nawet we wnętrzu kabiny prysznicowej.
Czy każda lampa nadaje się do łazienki?
Planując oświetlenie do łazienki, nie wolno zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Panujące w tym pomieszczeniu warunki — wysoka wilgotność powietrza, częsty kontakt różnych powierzchni z wodą — sprawiają, że konieczne jest wybieranie takich lamp, które są odpowiednio szczelne i odporne na wilgoć. W bezpośrednim sąsiedztwie wanny, prysznica czy umywalki najlepiej jest umieścić oprawy, których stopień szczelności wynosi przynajmniej IP 44. W pozostałych miejscach wystarczą modele o szczelności IP 21. Choć kwestia ta jest stosunkowo rzadko poruszana, należy do wyjątkowo istotnych. Odpowiednio szczelne lampy to nie tylko mniejsze ryzyko ich trwałego uszkodzenia, ale także gwarancja bezpieczeństwa użytkowników.
Materiał Partnera
Zdjęcia: komfort.pl