Jak wybrać umywalkę? Popularne rodzaje umywalek do łazienki
ŁazienkaNowoczesna, funkcjonalna, wygodna i stylowa – tak można opisać idealną umywalkę. Jak spośród tak dużej różnorodności modeli wybrać tę najlepiej wpisującą się w aranżację naszej łazienki? Jak wybrać rodzaj, kształt, sposób montażu i styl wykończenia? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy.
Rodzaje umywalek – jak wybrać?
Ogromny wybór modeli na rynku sprawia, że wybór odpowiedniej ceramiki jest trudnym zadaniem. Jaka umywalka najlepiej wpasuje się w projekt naszej łazienki? Pierwszym kryterium wyboru jest sposób montażu i poziom zagłębienia w blacie. Te dwa parametry determinują wygląd i funkcjonalność całej strefy umywalkowej, w tym: wysokość montażu ceramiki i blatu, sposób mocowania baterii oraz możliwość organizacji miejsca do przechowywania w szafkach i półkach podumywalkowych.
Umywalki nablatowe
To obecnie najczęściej wybierany model umywalek łazienkowych do nowoczesnych aranżacji. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach o każdym metrażu, ale szczególnie polecane są do małych łazienek i toalet. Misa całkowicie stoi nad powierzchnią blatu, tworząc poniżej pojemne miejsce do przechowywania kosmetyków, środków czystości i akcesoriów higienicznych.
Umywalki nablatowe KOŁO to estetyczne i stylowe modele w liniach produktowych TWINS, MODO, TRAFFIC czy VARIFORM dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Proste geometryczne linie wykończenia lub subtelne krawędzie z łatwością wpasują się w aranżacje o różnych stylu – od minimalistycznych, przed rustykalne i skandynawskie, aż po designerskie awangardowe projekty małych i dużych wnętrz. Wyeksponowana misa pełni w tym przypadku nie tylko rolę typowo funkcjonalną, ale staje się ważnym elementem dekoracyjnym.
Warto pamiętać, aby podczas montażu umywalki nablatowej, za punkt odniesienia w określaniu wysokości mocowania wziąć górną krawędź ceramiki, a nie poziom blatu. To ważne dla wygodnego i ergonomicznego korzystania ze strefy umywalkowej na co dzień.
Umywalki meblowe (wpuszczane w blat)
To oprócz umywalek stawianych na blacie, drugi najpopularniejszy rodzaj ceramiki. To modele o różnym poziomie zagłębienia w blat lub meble (np. te z serii NOVA PRO czy VARIFORM) – górna krawędź umywalki oraz część misy wystają ponad krawędź blatu na różnej wysokości. Dlatego podczas montażu należy dokładnie przemyśleć wysokość ceramiki, a za punkt odniesienia przyjąć górną krawędź umywalki. Idealnie komponują się z szafkami podumywalkowymi. By mieć pewność pełnej kompatybilności z meblami, warto wybierać gotowe zestawy od jednego producenta.
Umywalki podblatowe
To modele całkowicie ukryte pod powierzchnią blatu, montowane są od jego spodniej strony. Rozwiązanie estetyczne, choć wymaga dobrego przemyślenia układu i wysokości, na jakiej zostanie zamontowana umywalka. Bowiem gdy jest zbyt nisko, utrudnia komfortowe korzystanie z niej. To dobre rozwiązanie do dużych łazienek, w których nie ma potrzeby zagospodarowania przestrzeni do przechowywania kosmetyków poniżej blatu.
Umywalki łazienkowe wiszące (ścienne)
Modele mocowane bezpośrednio do ściany. Zajmują mało miejsca, świetnie sprawdzają się w małych łazienkach lub w toaletach. By dodatkowo zaoszczędzić przestrzeń, warto wybierać umywalki wiszące z linii NOVA PRO bez otworu na baterie – ta wówczas montowana jest bezpośrednio do ściany.
Umywalki asymetryczne
Stojące na blacie, wpuszczane w blat lub wiszące – mogą być montowane na kilka sposobów. Cechą charakterystyczną umywalek asymetrycznych z serii STYLE lub NOVA PRO jest przesunięcie misy i odpływu niesymetrycznie względem środkowej osi umywalki. Szeroka krawędź z lewej lub prawej stronie tworzy miejsce na montaż baterii oraz na postawienie mydła. Idealne rozwiązanie do bardzo małych i wąskich wnętrz.
Umywalki stojące
Składają się z misy i „nogi”, na której stoją. Montuje się je przy ścianie lub jako modele wolnostojące. W tym ostatnim przypadku wymagają specjalnego doprowadzenia instalacji wodno-odpływowej i odpowiedniego rodzaju baterii. Estetyczne i designerskie modele, idealnie prezentują się w dużych łazienkach i pokojach kąpielowych.
Umywalki narożne
W bardzo małych wnętrzach lub tych o nietypowym układzie można zastosować umywalki montowane w narożniku pomieszczenia. To modele z serii STYLE o szerokości zaledwie 37 cm, z możliwością postawienia baterii na krawędzi umywalki w jednym z rogów ceramiki. Praktyka pokazuje, że to bardzo ergonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające na dużą oszczędność miejsca.
Umywalka do łazienki – jaki kształt?
Owalna, kwadratowa czy prostokątna – to w tych kształtach najczęściej występują umywalki. Ale to nie wszystko. Misy drążone w kamieniu, odlewane z cementu lub tłoczone w finezyjne szklane kształty – wybór form, kolorów i materiałów jest ogromny.
Subtelne linie wykończenia umywalek z serii VARIFOM świetnie pasują do nowoczesnych i eleganckich łazienek. Geometryczne kubistyczne kształty ceramiki MODO i TWINS to dobry wybór do wnętrz minimalistycznych, industrialnych i loftowych. Z kolei elementy wyposażenia z linii NOVA PRO PREMIUM i TRAFFIC idealnie wpisują się w łazienki skandynawskie i te silnie nawiązujące do prostoty i bliskości z przyrodą.
Umywalka do łazienki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Materiał – wybierajmy modele z wytrzymałego materiału – np. ceramiki lub trwałego konglomeratu. Są łatwe do utrzymania w czystości, estetyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, które na długo zachowują swój nowy i świeży wygląd.
- Sposób montażu – do ściany, na blacie, na szafce, wisząca lub stojąca – koniecznie zwróćmy uwagę, jak mocowana jest ceramika i czy ściana jest do tego odpowiednio przymocowana. To ważne szczególnie w sytuacji, gdy planujemy dużą dwustanowiskową strefę umywalkową.
- Otwór na baterię – już na etapie projektowania wnętrza warto wybrać konkretny model umywalki. Dlaczego to takie ważne? Bo determinuje on umiejscowienie i sposób montażu baterii. Gdy ma się ona znaleźć na ceramice, wówczas potrzebna jest umywalka ze specjalnym otworem na baterię. Jeśli zaś planujemy umywalkę nablatową lub ścienną, w takich przypadkach zazwyczaj bateria jest montowana niezależnie od ceramiki. Wówczas otwór na baterię w ceramice nie jest potrzebny.
- Powłoka ułatwiająca czyszczenie – są na rynku modele ceramiki, które mają na swojej powierzchni specjalne warstwy, które ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości, np. umywalki łazienkowe KOŁO pokryte są ultragładką powłoką Reflex, która ułatwia spływanie kropel wody wraz z zanieczyszczeniami, a to z kolei znacznie minimalizuje powstawanie zacieków i nieestetycznego osadu. Co więcej, wystarczy miękka gąbka z łagodnym detergentem, by usunąć zabrudzenia z powierzchni ceramiki. A to ogromna oszczędność czasu i wysiłku w utrzymanie wysokiego poziomu higieny w łazience.
Jedno- czy dwustanowiskowy model – jak zaaranżować?
Jeśli tylko ilość miejsca w łazience na to pozwala, warto zastanowić się na aranżacją dwustanowiskowej strefy umywalkowej. To duża wygoda, szczególnie gdy w godzinach porannych „korków” łazienkowych jednocześnie kilku domowników potrzebuje skorzystać z pomieszczenia.
Dwustanowiskową strefę umywalkową możemy zorganizować na wiele sposobów. W serii umywalek łazienkowych TRAFFIC znajdziemy kilka ciekawych rozwiązań. Mogą to być dwie niezależnie pojedyncze umywalki postawione obok siebie na blacie lub na szafkach. Innym rozwiązaniem jest jedna bryła ceramiki, ale z dwoma niezależnymi misami i otworami na baterie. Zaś do wnętrz, w których liczy się każdy fragment przestrzeni, dobrym wyborem jest szeroki model ceramiki z jednym odpływem i pojedynczą misą, ale z dwoma niezależnymi bateriami.
Należy pamiętać, że niezależnie od układu, organizacja podwójnej umywalki wymaga odpowiedniego przygotowania instalacji wodno-odpływowej. Potrzebne są dwa doprowadzenia wody do dwóch baterii oraz odpowiednio rozmieszczony jeden lub dwa odpływy (w zależności od tego, jaki będzie układ umywalek).
Materiał Partnera