jak wybrać baterie łazienkowe

Jak wybrać baterie łazienkowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Łazienka

Dobrze dobrane baterie umywalkowe i prysznicowe dodadzą łazience charakteru. Będą jak biżuteryjne akcenty we wnętrzu. Pomogą zatroszczyć się nie tylko o higienę, ale też o środowisko – zadbają o oszczędność energii oraz wody. Poznaj rodzaje baterii łazienkowych i sprawdź, jak wybrać odpowiednie!

reklama

Urządzając łazienkę skupiasz się na ceramice, meblach, wykończeniach ścian i podłogi. Chcesz, żeby wszystkie te elementy były modne, eleganckie oraz funkcjonalne. Nie możesz zapomnieć też o armaturze. Warto poświęcić jej nieco więcej uwagi, by wybrać baterie łazienkowe dopasowane do stylu aranżacji, ale także praktyczne – wygodne w codziennym użytkowaniu, łatwe do utrzymania w czystości i ekologiczne.

Szukasz inspiracji? Wejdź na: https://www.mediaexpert.pl/dom/lazienka i przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się:

  • jak dopasować baterię umywalkową do wystroju łazienki,

  • jakie są rodzaje baterii prysznicowych,

  • na co zwrócić uwagę wybierając baterie łazienkowe.

Jak dopasować baterię umywalkową do wystroju łazienki?

Czy bateria ma stać na blacie, umywalce czy może być zamontowana na ścianie? To pierwsza decyzja, którą musisz podjąć wybierając armaturę. Zastanów się, która bateria umywalkowa będzie pasowała do wystroju twojej łazienki:

  1. Bateria stojąca (sztorcowa) – montowana bezpośrednio na umywalce lub blacie. Ta bateria umywalkowa jest najbardziej uniwersalna – dostępna w wielu kolorach i wykończeniach, dzięki czemu dopasujesz ją do każdej aranżacji. Zwróć jednak uwagę, że musi być dobrze dopasowana do wielkości umywalki, tak by bez problemu zmieściły się pod nią dłonie i woda nie rozchlapywała się na boki.

    Jak dopasować ją do wystroju łazienki? Elegancka bateria stojąca o zaokrąglonych kształtach świetnie sprawdzi się w klasycznych łazienkach. Wykończenie? Do klasyki pasuje zarówno chrom, połyskujące złoto, jak i elegancki mosiądz. Bateria sztorcowa o prostych liniach i minimalistycznej formie będzie idealne do nowoczesnej łazienki. Bardzo modne są ostatnio te w czarnym matowym wykończeniu, ale chrom i szczotkowane złoto też będą dobrym wyborem. Bateria z tradycyjnymi kurkami ładnie uzupełni wystrój łazienek w stylach retro, vintage i rustykalnym. Do pokoju kąpielowego w stylu angielskim dopasuj natomiast armaturę z kurkami z porcelany.

  2. Bateria ścienna – czyli montowana na ścianie nad umywalką. Jest praktyczna i łatwo utrzymać ją w czystości. Będziesz miał do wyczyszczenia znacznie mniej zakamarków wokół umywalki, w których może gromadzić się osad niż w przypadku baterii stojącej.

    Baterie umywalkowe ścienne, które znajdziesz np. na stronie: https://www.mediaexpert.pl/dom/lazienka/baterie-umywalkowe, dobrze sprawdzają się w małych łazienkach oraz niewielkich toaletach gościnnych, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy. Nie zajmują miejsca na umywalce, zostawiając przestrzeń na dozownik do mydła, kosmetyki oraz inne akcesoria.

    Wybór baterii ściennych jest bardzo duży, więc z łatwością dopasujesz je do różnorodnych aranżacji. Geometryczne kształty i czyste, proste linie pasują do nowoczesnych i minimalistycznych łazienek, a zaokrąglone, obłe formy i detale w postaci tradycyjnych kurków do przestrzeni łazienkowych urządzonych w stylach klasycznych czy rustykalnych.

  3. Bateria podtynkowa – to eleganckie i minimalistyczne rozwiązanie. Subtelny wygląd i brak widocznych elementów montażowych sprawiają, że wygląda nowocześnie, a przestrzeń łazienki wydaje się bardziej uporządkowana. Zaletą baterii podtynkowej jest łatwe utrzymanie w czystości oraz oszczędność miejsca. Dzięki ściennemu montażowi możesz wykorzystać obrzeża umywalki na akcesoria łazienkowe oraz ulubione kosmetyki.

    Baterie ścienne podtynkowe idealnie wpisują się we współczesne wnętrza. Dzięki schowaniu mechanizmu w ścianie, widoczne pozostają tylko uchwyt i wylewka, co dodaje wnętrzu lekkości i nowoczesnego charakteru. Często wybierane są do designerskich przestrzeni, w których uwagę mają przyciągać inne elementy wystroju, na przykład efektowne umywalki wolnostojące.

  4. Bateria bezdotykowa – to nowoczesne rozwiązanie, dzięki wbudowanym czujnikom ruchu, pozwala na bezdotykowe odkręcanie wody. Tego typu baterie umywalkowe cieszą się popularnością w przestrzeniach publicznych, chociaż w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się również w domach i mieszkaniach.

Jakie są rodzaje baterii prysznicowych?

Wybierając armaturę warto przyjrzeć się bliżej także bateriom prysznicowym. Baterie natryskowe również są dostępne w wielu wariantach i ciekawych wykończeniach. Różnią się sposobem montażu, funkcjami i designem. Duży wybór dostępny jest np. na: https://www.mediaexpert.pl/dom/lazienka/baterie-prysznicowe.

Główne rodzaje baterii prysznicowych, na które warto zwrócić uwagę to:

  1. Baterie natynkowe – montowane są bezpośrednio na powierzchni ściany, więc wszystkie elementy są widoczne. Ich wybór jest naprawdę szeroki, od ozdobnych klasycznych po proste i bardziej nowoczesne.

  2. Baterie podtynkowe – w ich przypadku mechanizm schowany jest w ścianie, na widoku pozostają tylko uchwyt i wylewka. Baterie podtynkowe oszczędzają miejsce, łatwiej też utrzymać je w czystości. Dzięki temu, że większość elementów jest ukryta, wyróżniają się estetycznym, minimalistycznym wyglądem. Na pewno będą dobrym wyborem do nowoczesnych łazienek.

  3. Baterie prysznicowe z termostatem – to baterie natryskowe, które pozwalają na utrzymanie stałej temperatury wody. Termostat zapewnia bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne w łazienkach, z których korzystają dzieci. Takie rozwiązanie pomoże najmłodszym uniknąć nagłej zmiany temperatury wody i ochroni je przed dotknięciem nagrzanych metalowych części.

    Baterie prysznicowe z termostatem są dostępne zarówno w wersji natynkowej, jak i podtynkowej, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do różnych aranżacji.

  4. Baterie prysznicowe z deszczownicą – posiadają wbudowaną deszczownicę. Zazwyczaj jej wysokość można regulować. Baterie z deszczownicą są bardzo wygodne, bo w tracie kąpieli nie trzeba trzymać w ręku słuchawki prysznicowej, więc można swobodnie zrelaksować się pod ciepłym strumieniem wody.

    Deszczownice mogą mieć różne kształty: okrągłe, kwadratowe, prostokątne oraz różnorodne wykończenia: białe, chromowane, czarne czy w kolorze szczotkowanego złota, co ułatwia dopasowanie ich do wystroju łazienki.

Na co zwrócić uwagę wybierając baterie łazienkowe?

Baterie łazienkowe nie tylko pomagają zadać o codzienną higienę, ale stanowią też ozdobę wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów, wykończeń, kształtów. Dopasuj je do aranżacji pomieszczenia, by harmonijnie uzupełniały jego wystrój. Jeśli w meblach i ceramice pojawiają się obłości, również armatura powinna mieć łagodne brzegi. Zaokrąglone baterie pasują do łazienek klasycznych, skandynawskich, retro, a także do domowego spa, w którym pasuje atmosfera relaksu. Natomiast kanciaste kształty są bardziej „architektoniczne” i wyraziste w charakterze. Sprawdzą się w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych oraz loftowych.

Biel, chrom, mosiądz czy szczotkowane złoto… Wybierz taki kolor baterii łazienkowych, który pasuje do twojego wnętrza. Na przykład, jeśli zdecydowałeś się na modne czarne dodatki do łazienki, dobierz baterie w takim samym kolorze. Świetnie komponują się z bielą, drewnem, zielenią czy złotymi akcentami.

Liczy się jednak nie tylko piękny wygląd. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze baterii łazienkowej? Na pewno na funkcjonalność, łatwość utrzymania w czystości oraz ekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do oszczędności w zużyciu wody i energii potrzebnej do jej podgrzania. Wśród nich wyróżnia się m.in. perlatory (napowietrzają wodę i sprawiają, że używasz jej znaczniej mniej), termostaty (stała temperatura od razu po odkręceniu kurków sprawia, że nie musisz lać dużej ilości wody czekając aż będzie ciepła) czy inteligentne czujniki, które automatycznie uruchamiają wypływ wody i zatrzymują go, gdy odsuniesz dłonie.

Pamiętaj, że dobrze zaprojektowana łazienka jest nie tylko ładnie urządzona i spójna stylistyczne, ale również w wyposażona oszczędne oraz przyjazne środowisku rozwiązania.

Artykuł Partnera