Jak urządzić małą łazienkę? Zobacz nasze pomysły i zdjęcia aranżacji!
ŁazienkaAranżacja małej łazienki wcale nie musi nastręczać problemów. Jak pomysłowo, ładnie i praktycznie urządzić małą przestrzeń? Zobacz nasze pomysły oraz zdjęcia małych łazienek. Zainspiruj się!
Szukasz pomysłów na aranżację małej łazienki? Zastanawiasz się, czy wybrać wannę czy prysznic? Jakie rozwiązania pozwolą zaoszczędzić najwięcej miejsca i jak optycznie powiększyć małe wnętrze? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się:
Jak urządzić małą łazienkę w mieszkaniu w bloku – co wybrać wannę czy prysznic?
Aranżacja niewielkiej łazienki nie musi nastręczać problemów. Producenci oferują coraz więcej niestandardowych rozwiązań do małych mieszkań. Głównym dylematem przy urządzaniu małej łazienki w bloku pozostaje ceramika. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez wanny, najprostszym rozwiązaniem jest parawan nawannowy. Można go zamontować na wannie asymetrycznej – półokrągłej czy łamanej.
Jeśli z wanny możesz zrezygnować, wybierz prysznic, ale zamiast na kabinę kwadratową zdecyduj się na pięciokątną albo półokrągłą – zaoszczędzisz trochę miejsca. Przy tym ta ze ściętym narożnikiem (pięciokątna) ma w środku więcej miejsca niż kabina w kształcie wycinka koła.
Najlepiej pomyśleć nad natryskiem z odpływem w podłodze, który zajmie minimum 70 x 70 cm. Kabina prysznicowa bez brodzika optycznie powiększa łazienkę. Przeszklone drzwi nie zabierają wizualnie cennego miejsca. Jeżeli okaże się, że zasłonka do prysznica bardziej nam odpowiada, warto wybrać model przezroczysty w delikatne wzory.
Umywalka do małej łazienki – która sprawdzi się najlepiej?
Drugą rzeczą ważną przy urządzaniu małej łazienki w bloku jest umywalka. Standard to minimum 45-50 cm szerokości i 40 cm głębokości. Ale są też umywalki narożne polecane szczególnie do wąskich łazienek, które można umieścić w rogu pomieszczenia, albo asymetryczne (stojąc przy nich, zwracamy się bardziej w kierunku ściany z lustrem niż kąta). Do takiej umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową.
Aranżacja małej łazienki – szafki łazienkowe i sposoby na przechowywanie
Kolejnym ważnym punktem w urządzaniu niewielkiej przestrzeni są szafki. Podczas aranżacji małej kuchni czy łazienki przechowywanie zawsze jest dużym wyzwaniem, ale też priorytetem. I tu warto skorzystać z patentów znanych chociażby z czasów PRL-u, tzn. z tak źle kojarzącego się, a w istocie sprytnego pawlacza. Zabudowę pod sufitem możemy zamówić na wymiar u stolarza lub uwzględnić podczas remontu.
Trafionym pomysłem jest szafka nad zabudową stelaża WC. Powstaje w ten sposób schowek na ręczniki lub papier toaletowy. Dobrym rozwiązaniem do małej łazienki jest również zabudowa we wnęce od podłogi aż do sufitu w kolorze ścian lub szafki modułowe (w których znajdzie się np. pralka) dopasowane frontami do szafki umywalkowej.
Zobacz też: Gdzie trzymać kosz na pranie w małym mieszkaniu?
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?
W wystroju łazienki zawsze pojawia się lustro – to rzecz oczywista. Ale zamiast standardowej, niewielkiej tafli możesz zamontować taką na całą ścianę. Powieś lustro na wprost wejścia, a niewielki metraż łazienki optycznie się powiększy i pogłębi. Ciekawie wyglądają też wiszące szafki ukryte za lustrzanym frontem. Dobrym pomysłem są lustra podświetlone wodoodporną taśmą led, która dodatkowo rozjaśni wnętrze niewielkiej łazienki (podobne rozwiązanie można też zastosować we wnękach pod prysznicem).
Innym sposobem na to, by powiększyć optycznie małą łazienkę w bloku, to wybrać podwieszany sedes i podwieszaną szafkę pod umywalkę. Niech unoszą się nad podłogą. Im lżejsze się wydają, tym optycznie mniej miejsca zajmują. Dobrze, jeśli ta druga szafka będzie zamykana, żeby uniknąć wrażenia nieporządku.
Mała łazienka na poddaszu – jak ją pomysłowo zaprojektować?
Mała łazienka na poddaszu może mieć bardzo ciekawy wystrój, ale czasem wymaga robienia mebli na wymiar. Przede wszystkim wykorzystaj słupy konstrukcyjne i belki. To dobre miejsce np. na wieszaki. Słup może się też okazać częścią oryginalnej kabiny prysznicowej – wystarczy umiejętnie obudować go drzwiami wnękowymi i szklaną ścianką. Innym sprawdzonym pomysłem na aranżację łazienki na poddaszu jest montaż prysznica typu walk-in z samymi przeszkleniami w roli ścianek – polecany jest szczególnie do wnętrz o problematycznych wymiarach. Najlepiej zagospodarować każdy możliwy zakamarek, np. w przestrzeniach pod skosami można zaprojektować szafki na przechowywanie i pralkę.
TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA, ZDJĘCIA: ARCHIWUM WERANDY, shutterstock
ZDJĘCIE GŁÓWNE: PROJEKT WNĘTRZA: Magdalena Kwoczka, ZDJĘCIE I STYLIZACJA: ALEKSANDRA DERMONT, niżej PROJEKT WNĘTRZA JUSTYNA BOCHNIAK, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA