efektywne wykorzystywanie przestrzeni w łazience – jak zagospodarować niewielką łazienkę

Efektywne wykorzystywanie przestrzeni w łazience – jak zagospodarować niewielką łazienkę?

Łazienka

Aranżacja małej łazienki nie musi być dużym problemem, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować, aby uzyskać najlepsze efekty. Mała łazienka zyska na funkcjonalności, jeśli zastosujemy w aranżacji triki i rozwiązania, polecane i wybierane przez architektów. Podpowiadamy, jak zagospodarować małą łazienkę i wydobyć pełny potencjał niewielkiej przestrzeni.

reklama

Niewielka łazienka – duże wyzwanie aranżacyjne?

O czym musimy pamiętać, aby zamienić małą łazienkę w wygodną i praktyczną przestrzeń? Przygotowaliśmy kilka porad, dzięki którym mała łazienka będzie estetyczna i funkcjonalna. Zobacz koniecznie, jak zagospodarować małe pomieszczenie!
 

stylowy parawan nawannowy w łazience
Jeśli nie chcemy rezygnować z wanny, praktycznym rozwiązaniem jest wanna z parawanem. Fot. Domni.pl


1. Postaw na jasne kolory i odcienie

Pamiętajmy, że jasne kolory powiększają optycznie małą przestrzeń. Mała łazienka utrzymana w bieli, szarości lub jasnym beżu zyska wrażenie większej i bardziej przyjaznej. Dodatkowo zwróćmy uwagę na rodzaj wykończenia płytek ściennych — błyszcząca powierzchnia płytki zadziała jak lustra i będzie odbijała światło. Ciemne kolory mogą przytłoczyć niewielką przestrzeń. Warto ograniczyć je jedynie do akcentów lub dodatków.




 

wielkoformatowe płytki optycznie powiększają łazienkę
Wielkoformatowe płytki inspirowane kamieniem w połysku to sposób na optyczne powiększenie małej łazienki. Fot. Domni.pl

 

 

Dobrym pomysłem jest też stosowanie płytek o odpowiednim rozmiarze. Nawet w małym pomieszczeniu warto postawić na wielkoformatowe kolekcje płytek ceramicznych lub gresowych. Mniejsza ilość fug na ścianach, a co za tym idzie, mniej widocznych podziałów sprawi, że mała łazienka zyska nowoczesny i elegancki charakter. Taka gładka powierzchnia ścian i podłogi jest też łatwa w utrzymaniu w czystości.

 

czerń w małej łazience
Nie musimy obawiać się czerni w małej łazience — kabiny prysznicowe z czarnymi profilami, baterie, umywalki i toalety w kolorze czarnym nadadzą łazienkom nowoczesny wygląd. Fot. Domni.pl



2. Unikaj zbędnych akcesoriów

Małą przestrzeń bardzo łatwo zagracić — warto więc ograniczyć ilość przedmiotów w łazience do niezbędnego minimum. Porządek jest sprzymierzeńcem w małej łazience, a odpowiednia aranżacja pozwala go łatwo utrzymać. Unikajmy otwartych półek, a kosmetyki, chemię i ręczniki przechowujmy zamykanych szafkach.

 

modułowe meble łazienkowe
Zdecydujmy się na przemyślane rozwiązania. Alternatywą dla mebli na wymiar są kolekcje łazienkowe mebli modułowych. Fot. Cersanit


3. Wykorzystaj meble na wymiar

Najważniejszym zdaniem w aranżacji każdej małej przestrzeni, jest optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Warto postawić na elementy wyposażenia i zabudowy wykonane na wymiar. Dokładne dopasowanie szafek to podstawa wygodnego przechowywania nawet w najmniejszej łazience.

Gdzie wykonać zabudowy w małej łazience? Z pewnością przyda nam się szafka umieszczona nad stelażem podwieszanej toalety lub pod blatem z umywalką stojącą. Jeśli w łazience mamy pralkę, możemy wykorzystać przestrzeń powyżej urządzenia na estetyczną i wygodną zabudowę.


 

mała łazienka z pralką i zabudową
Mała łazienka z pralką - półki oraz zamykana zabudowa powyżej sprzętu pomoże łatwo utrzymać porządek w pomieszczeniu. Fot. Domni.pl



Alternatywą dla rozwiązań na wymiar są kolekcje mebli modułowych, które możemy łączyć w praktyczne zestawy. Znajdziemy je w kolekcji Cersanit Moduo – szafki pod umywalkę oraz komplety z umywalką, regały i kolumny zaprojektowane zostały w taki sposób, aby łatwo było je ze sobą zestawiać i wypełnić dostępną w małej łazience przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na rozwiązania wiszące – optycznie odciążą podłogę małej łazienki.

Gdzie jeszcze można umieścić meble w małej łazience? Warto sięgnąć po szafki wiszące z lustrzanym frontem, które można wieszać nad umywalką. Wnęki przy kominie możemy wykorzystać pod szafki na ręczniki lub do przechowywania środków czystości i kosmetyków.

 

przeszklenia w łazience
Jak dodać wyrazu małej łazience? Na przykład wydzielając strefę z prysznicem efektownymi płytkami drewnopodobnymi z motywem jodełki. Fot. Domni.pl


4. Wybierz właściwe urządzenia sanitarne

Jak funkcjonalnie urządzić małą łazienkę? Postawmy na wyposażenie w wersji mini, przeznaczone do małej łazienki. To oszczędność miejsca w małych łazienkach, bez straty funkcjonalności. Na rynku dostępne są krótkie, wiszące miski ustępowe, bidety oraz małe umywalki w kompaktowych rozmiarach. Wolna przestrzeń podłogi przy wiszących sanitariatach pozwoli ograniczyć trudno dostępne do sprzątania zakamarki.

Wannę w małej możemy zastąpić prysznicem z odpływem liniowym. Jednolita posadzka pomieszczenia sprawi wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Jeśli nie chcemy rezygnować z kąpieli w wannie lub mamy małe dzieci, dobrym rozwiązaniem jest wybór parawanu do wanny prostokątnej. Do małej łazienki z wanną polecamy również zakup baterii wannowo-prysznicowej, ze słuchawką lub deszczownicą.
 

meble modułowe elita kwadro w łazience z pralką
Biało-czarna aranżacja z meblami modułowymi Elita kwadro. Fot. Elita

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie niskiego brodzika. Producenci oferują wiele efektownych, płaskich modeli do montażu na powierzchni posadzki lub z możliwością licowania z podłogą.
 


5. Zastosuj przeszklenia

Mała łazienka wydaje się większa, jeśli jest pozbawiona wyraźnych podziałów i przegród. Parawany nawannowe z hartowanego, bezpiecznego w użytkowaniu szkła lub przezroczyste szkło kabiny prysznicowej, pozwoli na lepsze doświetlenie wnętrza łazienki. Co więcej, w aranżacji małej łazienki powinny pojawić się lustra, nie tylko nad umywalką.
 


Komentarz eksperta z portalu wnętrzarskiego

– Podstawą dobrze urządzonej małej łazienki jest przede wszystkim komfortowy układ funkcjonalny, dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb i nawyków. Warto go dokładnie przemyśleć i wykorzystać kształt łazienki na naszą korzyść – wyjaśnia Sylwia Sobotko, ekspert portalu Domni.pl. Zamiast kabiny narożnej, możemy stworzyć prysznic we wnęce lub zaplanować kabinę walk-in na końcu podłużnej łazienki. Aby oszczędzić miejsce, toalety kompaktowe ze zbiornikiem warto wymienić na krótkie WC wiszące do małych łazienek, które odsłoni przestrzeń podłogi i nada wnętrzu lekkości. – W dopasowaniu sprzętów i urządzeń o odpowiednim rozmiarze do małej łazienki, pomoże nam wykonanie pomiarów i rysunków poglądowych wnętrza — dodaje ekspert.

Materiał Partnera