Ze skromnych pomocników zmieniły się w prawdziwe centra dowodzenia. Kuchenne wyspy, pełne elektronicznych cudów, rozrastają się wszerz i wzdłuż. Piszemy, jak najlepiej urządzić kuchnię z wyspą.
Nowoczesna aranżacja kuchni
Prawie dwumetrowe lśniące kolosy z kamiennymi blatami, które w tym roku brylowały w Mediolanie na targach, nie pozwalały nikomu przejść obojętnie. Niektóre rozbudowane były aż pod sufit: nad tradycyjnym kubikiem wisiała ogromna przeszklona szafka na szerokość wyspy, pod nią znajdował się okap, haczyki na naczynia, wieszak do kieliszków. A w samej wyspie zamontowano płyty indukcyjne, grzałki na woka, opiekacze, kilka piekarników, każdy do innego rodzaju potraw, zlewy.
I jakby tego było mało, znalazło się jeszcze miejsce na barek, ale żeby podczas gotowania nie pochlapać siedzących gości olejem, odgrodzony od kuchenki szklaną taflą. A na wypadek, gdyby właścicielowi tego wypasionego mebla zabrakło miejsca, z boku przymocowano ruchomy blat: obniżony pełnił rolę zwykłego stolika, a zrównany z wyspą – dodatkowego miejsca do kulinarnych zabiegów (takie rozwiązanie proponuje firma Peka).
Wystrój wnętrz to podstawa
Współczesna kuchnia jest często otwarta na salon, a skoro tak, musi w niej panować idealny porządek. Projektanci nowoczesnych wysp to prawdziwi pedanci. Gładkie fronty kryją przemyślne zakamarki, w których da się ukryć wszystko. Rozsuwane blaty zasłonią agd, a mniejsze schowki ukryją całą elektrykę.
– W kuchni S1 firmy SieMatic na środku wyspy zaprojektowano schowki Task-Channel, niewidoczne po zamknięciu, w których można przechowywać nie tylko drobne przedmioty, ale ukryć też gniazdka elektryczne – mówi Karolina Markiewicz, architekt ze Studio Forma 96. – W kuchniach Mebel Rust gniazdka wysuwają się z blatu po dotknięciu przycisku – dodaje Aleksandra Polewczyk z Mebel Rust. – W blacie może też być ukryty pochłaniacz brzydkich zapachów. Jest prawie niewidoczny, dopiero po włączeniu unoszą się niewielkie skrzydełka – opowiada.
Nowoczesne wyspy zaopatrzone są w całą baterię szuflad i to w najmniej spodziewanych miejscach: w wąskich narożnikach, tuż pod blatem (z tych ostatnich wyskakuje deska do krojenia). – Wykorzystuje się każdą wolną przestrzeń, szuflady schowane są nawet w cokole. Oczywiście odpowiednio cofnięte, żeby wygodnie stać przy blacie – mówi Aleksandra Polewczyk. – W innej kuchni, Detroit, do wyspy został dobudowany szeroki narożny pojemnik. Oprócz tego, że można sobie na nim przysiąść z filiżanką kawy, jest to takie dodatkowe miejsce na kuchenne szpargały – tłumaczy.
Nowoczesne meble w kuchni
Dziś wyspa to nie tylko mebel pełen schowków, ale i prawdziwe centrum dowodzenia. – W kuchni S1 w zagłębieniu wyspy znajduje się tak zwany Touchpad, za pomocą którego możemy sterować nie tylko światłem w kuchni, ale i piekarnikami, mikrofalówką czy urządzeniami audio wideo – mówi Karolina Markiewicz.
W innej kuchni tej samej firmy panel sterowania umieszczony jest w listwie wiszącej nad wyspą szafki. Ale są i bardziej rewolucyjne nowinki techniczne. Na przykład Indesit zaprezentował na targach w Mediolanie wyspę, przez środek której przebiegał szklany, mniej więcej trzydziestocentymetrowy, lśniący pas. Okazało się, że to nie dekoracyjne wykończenie blatu, ale płyta indukcyjna. Włączała się, gdy postawiono na niej garnek. Wtedy pod naczynie podjeżdżało pole grzejne i można było rozpocząć gotowanie.
Powiedzcie sami – czy potrzeba nie jest matką wynalazków?
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Fotografie: archiwa firm