Wokół blatu

Kuchnia
Blat w kuchni to niezwykle istotny element jej wyposażenia, od którego zalezy funkcjonalność i wygoda. Jak wybrać blat idealny?

KONGLOMERATY i KOMPOZYTY

Plusy: blaty z takich kompozytów (Corian, Staron) są trwałe, higieniczne, ciepłe w dotyku, odporne na światło i temperaturę, plastyczne – mogą przybierać zaokrągloną formę i mieć najróżniejsze kolory. Zarysowania dają się naprawiać.
Minusy: wysoka cena. Konglomeraty (kruszywo kamienne spojone żywicą poliestrową, np. Silestone) są nieco mniej plastyczne i wytrzymałe aniżeli kompozyty.
Pasują do stylu: nowoczesnego, minimalistycznego, loftowego.

Modne rozwiązania: kontrastowe zestawienie blatu i zlewozmywaka, połączenia z kolorowymi bateriami, zastosowanie materiału blatowego w innych elementach (np. zlewach, barach), blaty w kolorach szafek tworzące wrażenie monolitu.

Drewno i laminat

Plusy: drewniane blaty są efektowne, proste w montażu, ciepłe w dotyku. Laminaty mają nieskończoną ilość wzorów, są łatwe w pielęgnacji, odporne na zaplamienia.

Minusy: drewno jest nieodporne na wilgoć, odbarwia się pod wpływem światła i temperatury. W laminowanych blatach nie da się naprawić rys, są nieodporne na wilgoć.

Pasują do stylu: skandynawskiego, nowoczesnego, włoskiego.

Modne rozwiązania: łączenie różnych materiałów, np. szczotkowanej stali i wybarwionego drewna, białego laminatu i egzotycznego drewna. Bary prostopadłe do blatów roboczych zrobione z innych materiałów.

KAMIEŃ NATURALNY

Plusy: wygląda ekskluzywnie, jest trwały, odporny na wilgoć i temperaturę, ma różnorodne kolory i strukturę.

Minusy: ciężki, zimny w dotyku, trudny w obróbce, drogi. Niektóre gatunki (np. marmur) łatwo się plamią, przebarwiają, są nieodporne na rozwój grzybów i pleśni.

Pasuje do stylu: każdego, najbardziej do kuchni stylowych (np. angielskich, toskańskich, francuskich), ożywi wnętrza minimalistyczne.

Modne rozwiązania: cienkie blaty z matowych kamieni w kolorach grafitowych, kamień ułożony na ścianie nad blatem, jak jego przedłużenie, blaty o niestandardowych kolorach, efektownym żyłkowaniu. Biały marmur w połączeniu ze stalą.

STAL I BETON

Plusy: stalowe są najbardziej higieniczne, łatwe w myciu, odporne na wysoką temperaturę. Blaty z betonu są stosunkowo tanie, łatwe w kształtowaniu, odporne na temperaturę.

Minusy: stal łatwo zarysować albo wgnieść, jest zimna w dotyku. Beton wymaga częstego impregnowania żywicą, jest ciężki i trudny w transporcie.

Pasują do stylu: postindustrialnego, nowoczesnego, eklektycznego. Stal dobrze współgra też z klasyką (pałacowy, florencki styl).

Modne rozwiązania: stalowe blaty zestawione z białymi frontami szafek, betonowy blat w towarzystwie mocnych kolorów, stalowy zlew zintegrowany z blatem.

reklama