Aby kuchnia wyglądała zjawiskowo warto sięgnąć po sprawdzone sposoby dekoracji ściany nad blatem. Uniwersalna tafla szkła, ponadczasowe drewno czy cegła lub dekory kamienne dopasowane do stylistyki wnętrza podkreślą jego charakter i idealnie sprawdzą się w kuchni zaaranżowanej w każdym stylu.
Meble są najważniejszym elementem aranżacji kuchennej, jednak to nie tylko one decydują o efekcie końcowym. Przemyślany projekt kuchni uwzględnia wszystkie elementy wnętrza, takie jak kolor ścian, rodzaj szafek i pasujące do nich uchwyty oraz sposób wykończenia ściany nad blatem. Wszystko musi ze sobą współgrać i idealnie się komponować, tworząc harmonijną całość. Szczególnie ważną rolę odgrywa ściana nad blatem - to bardzo dekoracyjna przestrzeń położona na wysokości wzroku, która jednocześnie pełni funkcję ochronną, zabezpieczając ścianę przed wilgocią i brudem. Jakie się sprawdzone sposoby na dekorację ściany nad blatem?
Tafla odbijająca światło
Modnym i bardzo popularnym sposobem wykończenia ściany nad blatem jest tafla szkła. To nie tylko bardzo praktyczne, ze względu na łatwość utrzymania czystości, ale i efektowne rozwiązanie: szkło odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Dodatkową zaletą szkła jest jego uniwersalność: pasuje do wnętrz urządzonych w różnych stylach i kolorach, sprawdzi się zarówno w przypadku dekorów drewnianych, jak i frontów lakierowanych. Dzięki wielu dostępnym wariantom kolorystycznym szkło nad blatem można idealnie skomponować z całością zabudowy decydując się na uniwersalną biel, wyrazistą czerń czy całą gamę ciekawych wariantów kolorystycznych.
Ponadczasowe piękno drewna
Podobnie jak na podłodze, frontach mebli i blatach kuchennych również na ścianie można zastosować drewno czy dekory inspirowane jego rysunkiem. Kolor i wzór drewna na ścianie idealnie skomponowany z całością zabudowy lub jej pojedynczymi elementami (blat, korpusy szafek, cokoły) wprowadzi do kuchni wrażenie ładu i harmonii. Aranżacja kuchni z drewnem nad blatem ociepli wnętrze, nada mu przytulności i ponadczasowego piękna. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji materiałów drewnopochodnych i laminatów naśladujących drewno są one odporne na zabrudzenie, krople wody czy tłuszcz, dlatego bez obaw można pokryć nimi ściany nad blatem, kuchenką czy zlewozmywakiem.
Prestiż delikatnego marmuru
W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć szlachetnych kamieni. Dekory inspirowane naturalnym kamieniem są ciepłe w dotyku i doskonale komponują się zarówno z jednobarwnymi frontami w wysokim połysk, jak i wzorami drewnopodobnymi. Idealnym dla nich miejscem są nie tylko blaty, ale również korpusy szafek czy właśnie ściana tuż nad blatem. Prestiżowy dekor inspirowany rysunkiem marmuru to propozycja zarówno do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym, jak i bardziej stylowych. Dekor kamienny, którym wykończony jest blat łączący się płynnie z dekorem na ścianie, to nie tylko sposób na stworzenie spójnej, harmonijnej aranżacji, ale wprowadzenie szczypty luksusu do każdego wnętrza.
Klimat ceglanych aranżacji
Nadaje wnętrzu charakteru i tworzy jedyny w swoim rodzaju klimat. Cegła w naturalnych kolorach lub w świeżej bieli może być ozdobą całej ściany w kuchni bądź tylko jej fragmentu, np. pomiędzy blatem a górnymi szafkami zabudowy. To rozwiązanie, które opiera się upływowi czasu i nie wychodzi z mody. Doskonale odnajduje się w kuchniach w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnych nawiązujących do wiejskiego klimatu .
Kolorowa alternatywa dla płytek
Czasami wystarczy drobna zmiana, by osiągnąć spektakularny efekt. Zamiast wciąż popularnych jednokolorowych płytek ceramicznych można zdecydować się na mocniejszy akcent w postaci modnej wzorzystej tapety, patchworkowej mozaiki lub wyrazistego koloru. To prosty sposób, aby ożywić wnętrze - zwłaszcza, gdy sama zabudowa jest utrzymana w stonowanych kolorach i nadać mu niebanalnego charakteru. Zgodnie z zasadą umiaru najlepiej wyróżnić jedną ze ścian lub wprowadzić kolorowy pas tuż nad blatem. Ten kolorowy motyw można powtórzyć np. we wnętrzu otwartych półek, pamiętając jednak, że to zabieg, który ma akcentować a nie zdominować zabudowę.
Źródło: materiały prasowe