Mała kuchnia – sprytne rozwiązania i praktyczne aranżacje do małych mieszkań. Zobacz zdjęcia i zainspiruj się!
KuchniaJak urządzić małą kuchnię? Przekonaj się, jak maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Zobacz nasze pomysły na sprytne i praktyczne aranżacje małych kuchni.
Jak urządzić małą kuchnię?
Aranżacja małej kuchni to nie lada wyzwanie, na szczęście jest dużo pomysłowych rozwiązań i sprytnych trików, które pomogą ci urządzić niewielkie wnętrze. Przekonaj się, jak optycznie powiększyć przestrzeń, jakie szafki, stoły i dodatki wybrać, a potem wykorzystaj nasze inspiracje w praktyce!
Salon z aneksem kuchennym – rozwiązanie do kawalerki i małego mieszkania w bloku
Połączenie salonu z kuchnią to świetne rozwiązanie do kawalerki oraz małego mieszkania w bloku. Dlaczego? Ponieważ połączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym jest doskonałym sposobem na uzyskanie dodatkowej przestrzeni. Dzięki wyburzeniu ściany optycznie powiększysz wnętrze i wpuścisz do niego znacznie więcej światła. Pokój od aneksu możesz oddzielić np. wyspą kuchenną, stołem, ażurową przegrodą albo innym rodzajem podłogi. Strefę gotowania możesz wydzielić też innym kolorem ściany, szafek albo po prostu płytkami ściennymi.
> Przeczytaj także: Jak z filmu science fiction – okapy, płyty i piekarniki do nowoczesnej kuchni <
Urządzając małe mieszkanie w bloku zadbaj o to, żeby zabudowa kuchenna była jak najbardziej funkcjonalna – taka, gdzie nie obijasz się o sprzęty, a sprzątanie jest ograniczone do minimum. W małym aneksie kuchennym problemem może być przechowywanie, ale dobra organizacja wszystko ci ułatwi. Duże naczynia trzymaj w szafkach narożnych – są najbardziej pojemne, albo w najniższych szufladach z pełnym wysuwem. W najwęższych szafkach i szufladach schowaj środki czystości. Na drobiazgi przydadzą się specjalne organizery. W aneksie kuchennych niezbędny jest też okap z dobrym oświetleniem i filtrami pochłaniającymi zapachy.
Praktyczne pomysły do małej kuchni – szafki pod sam sufit i meble w jasnych kolorach
Wykorzystaj maksymalnie przestrzeń, zabudowując małą kuchnię szafkami aż do samej góry – radzi Magdalena Jeziorowska z pracowni De Novo. – Dodatkowe szuflady możesz zaprojektować w cokołach szafek – przydadzą się na rzeczy, po które rzadko sięgasz. Pamiętaj, że proste meble bardziej porządkują przestrzeń, jasne kolory optycznie ją powiększają, a fronty z połyskiem działają jak lustra – dodaje architektka wnętrz.
Urządzając małą kuchnię pamiętaj, że meble w jasnych kolorach optycznie zajmują mniej miejsca niż ciemne, a przeszklone szafki wyglądają lżej niż te z pełnymi drzwiami. Ustaw w nich porcelanę i kieliszki. Pamiętaj, że będą widoczne – za szkłem musi być porządek.
W małej kuchni ze skosem wykorzystaj każdy centymetr. Pod oknem zorganizuj przestrzeń do pracy, w której znajdą się zlew, płyta i zmywarka. Na naczynia i przechowywanie jedzenia będziesz mieć sporo miejsca w szafkach sięgających aż do sufitu.
> Zobacz także: Biała kuchnia: klasyczne aranżacje, które nigdy nie wyjdą z mody <
Sprytne meble do małej kuchni – składane stoły i jeżdżące wyspy
Wybierając stołu, pamiętaj, że okrągły stolik zajmie mniej miejsca niż tradycyjny prostokątny. Przekonaj się do rozkładanego stołu. Najlepiej takiego z opuszczanymi bokami – możesz rozłożyć jedno albo oba skrzydła (w ten sposób uzyskasz spory stół na kilka osób). W ciasnej i wąskiej kuchni sprawdzi się też blat mocowany do ściany – rozkładasz go wtedy, kiedy musisz – albo dodatkowy wysuwany spod blatu szafki. Przyda się też mała wyspa na kółkach, która w razie potrzeby zamienia się w blat lub stolik.
– Pomysłowym rozwiązaniem są sztaplowane krzesła – mówi Magda Jeziorowska. – Układasz je w piramidki, wkładając jedno w drugie. Jeśli nie potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, górne szafki zastąp lekkimi półkami. Wąskie i wysokie możesz wcisnąć między ścianę i szafkę, a powstaną praktyczne schowki na książki kucharskie czy butelki z winem. – Wygodnym rozwiązaniem są sprzęty chowane w blacie lub w szufladzie (np. krajalnica) – złożone oszczędzają sporo miejsca – wyjaśnia architektka.
W wąskiej kuchni lodówkę możesz schować w wolnostojącym meblu, a zamiast górnych szafek powiesić na ścianie półki na zastawę stołową i koszyczki z drobiazgami. Na relingach będą efektownie wyglądały kubki, a nawet patelnie. Wąskie półki i przeszklone szafki wizualnie odciążają kuchenną zabudowę.
Jak urządzić małą kuchnię – kuchenne sprzęty zamknięte w szafie
Jeśli nie masz miejsca na osobną kuchnię, możesz urządzić ją w… szafie. Zajmuje mniej miejsca i może być niewidoczna. Po zasunięciu drzwi staje się stylowym meblem. W środku – wszystko, co potrzebne w kuchni: zlew, płyta do gotowania, na górze półki na akcesoria, a na dole pojemne szuflady do przechowywania naczyń i garnków.
Kuchenne sprzęty zamknięte w stylowej szafie to coraz popularniejsze rozwiązanie do małych kuchni lub aneksów połączonych z salonem, ale klasyczny mebel typu kredens też nie zajmie dużo miejsca – za to w środku ma mnóstwo półek, schowków i szufladek, a na drzwiach dodatkowe półeczki na kieliszki. Dawniej wysuwany blacik w kredensie służył do krojenia pieczywa, a dzisiaj możesz także pić przy nim ulubioną kawę.
Zobacz inne aranżacje małych kuchni w galerii zdjęć
OPRACOWANIE: JOANNA KORNECKA
Zdjęcie główne: aranżacja małej kuchni ze skosem, Salony Agata, agatameble.pl, Niżej: Projekt kuchni Agata Kasprzyk-Olszewska; ZDJĘCIA: ARCHIWUM WYDAWNICTWA: PIOTR GĘSICKI, MAŁGORZATA GÓRA,YASSEN HRISTOV, CELESTYNA KRÓL, Mariusz Purta, Michał Skorupski, ANETA TRYCZYŃSKA,SERWISY PRASOWE