kuchnia w stylu loftowym

Kuchnia w stylu loftowym. Zobacz, w jakiej przestrzeni sprawdzi się najlepiej, jak ją urządzić i czy może być przytulna

Kuchnia

Otwarta przestrzeń z dużymi oknami, surowe materiały, ograniczona paleta kolorów… Loftowy klimat jest dziś bardzo modny, ale czy w kuchni urządzonej w tym stylu chce się przesiadywać do białego rana gawędząc z przyjaciółmi przy dobrym jedzeniu? Tak! Bo styl industrialny nie znaczy zimny i bezduszny. Zobacz, jak zaaranżować kuchnię w stylu loftowym, żeby miała charakter, ale była ciepła i przytulna.

reklama
Kuchnia w stylu industrialnym w wysokiej przestrzeni z antresolą, astra.it

Kuchnia w stylu loft, a może industrialnym? Jakie są różnice w aranżacji wnętrz?

Chociaż kojarzą się z tym samym (stylem powstałym w latach 50. XX w. w Ameryce) to jednak formalnie nieco się różnią. Styl industrialny i styl loft w kuchni łączy przestronna przestrzeń, pewna surowość, proste, siermiężne materiały (stal i drewno, cegła, metal, patynowana skóra) oraz sporo światła wpadającego przez okna wysokich pomieszczeń.

W czym zatem są odmienne? Styl industrialny jest bardziej surowy, chłodniejszy, sporo w nim elementów nawiązujących do hal pofabrycznych (poprzemysłowe, toporne lampy-reflektory, elementy dawnych maszyn, widoczne na ścianach instalacje). Industrialne kuchnie z pewnością polubią zwolennicy minimalizmu (dodatki zredukowane do minimum) i nieco szorstkiej, męskiej aranżacji.

Styl loftowy wydaje się być bardziej przytulny, kobiecy i luksusowy. Stonowane kolory jak biel, czerń i odcienie szarości, łagodzą meble tapicerowane – nadszarpniętą zębem czasu skórę zastępują miękkie tkaniny w głębokiej, nasyconej palecie (musztardowa żółcień, burgund, granat, butelkowa zieleń). Zamiast zimnego betonu styliści stawiają na ciepłą cegłę i naturalne drewno, a w miejscu fabrycznych lamp wieszają żarówki z dekoracyjnymi żarnikami, które wypełniają poszczególne strefy kameralnym, ciepłym blaskiem.

A jak wygląda aranżacja kuchni w stylu industrialnym i czym różni się od kuchni loft? O tym przeczytasz w naszym artykule. 

Białe meble na tle cegły i dużych okien. Ciepłe dodatki wprowadzają przytulny klimat, snaidero.com

Do jakich wnętrz pasuje kuchnia w stylu loftowym?

Jeśli myślisz o kuchni loftowej, ale przytulnej i ciepłej, postaw na dużą ilość drewna (fronty szafek), zielone rośliny (zioła w donicach) i dobrej jakości rzemiosło (ręcznie robiona ceramika). Tak zaaranżowaną otwartą kuchnię dopasujesz do pomieszczeń w różnych stylach – pięknie się wpisze w przestrzeń urządzoną w stylu nowoczesnej klasyki, zagra w skandynawskim salonie i w jadalni z elementami vintage.

Są jednak style, z którymi kuchnia loftowa stworzy idealnie zgraną parę. Tajemniczy steampunk łączy nieco mroczny strój stylu wiktoriańskiego z elementami vintage, futurystycznymi pomysłami i industrialnymi rozwiązaniami. Zębate koła, miedziane rurki, surowa stal – kuchenne meble w stylu loft idealnie odnajdą się w takim otoczeniu. Odpowiednim tłem będzie także aranżacja w stylu bauhaus – proste geometryczne formy, chromowane elementy, przeszklenia oraz podstawowe kolory (żółty, niebieski, czerwony), które ożywią szarości.

Szare kuchnie są ponadczasowe i uniwersalne – a to sprawia, że łatwo dopasować je do różnych stylizacji. Przeczytaj, jak zaaranżować szarą kuchnię i jak ją ożywić, żeby była modna i przytulna.

Nie chowaj lodówki w zabudowie meblowej. Model retro może stanąć nawet obok regału z książkami. Zdjęcie: Radosław Wojnar, stylizacja: Dorota Karpińska, projektantka: Katarzyna Sybilska


Jakie AGD będzie pasowało do kuchni w lofcie?

Zazwyczaj większe sprzęty AGD, jak lodówka czy zmywarka, chowamy w kuchennych meblach, żeby nie dominowały w aranżacji wnętrza. W przypadku stylu industrialnego w kuchni jest odwrotnie. Tu nic nie ukrywamy – takie elementy, jak rury i kable biegnące po ścianie, rysy i pęknięcia, odsłonięte fragmenty tynku – nie szpecą, a są atutem, a poza tym świetnie pasują do betonowych wykończeń i cegły na ścianie.

Podobnie jest ze sprzętem AGD. Lodówkę z masywnym frontem ze szczotkowanej stali potraktujmy jak osobny mebel wolnostojący. Wyeksponujmy piekarnik w matowej czerni z analogowymi pokrętłami, zmywarkę z oldschoolowym panelem, a okap podłączmy do wentylacji rurą biegnącą pod sufitem. Postarajmy się wybierać sprzęty z nutą retro, tak żeby pasowały do industrialnego klimatu. Na blatach kuchennych i półkach znajdźmy miejsce na mniejsze AGD, naczynia i akcesoria – kolbowy ekspres do kawy czy czajnik stylizowany na vintage będą pasować do miedzianych rondli, starej wagi czy cynowych dzbanów. 

Białe meble kuchenne pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Zobacz, jak urządzić białą kuchnię, która nigdy nie wyjdzie z mody.

Mikrocement rozprowadź na ścianie tak, żeby tworzył wrażenie nierównego muru, marchicucine.it


Cegła, metal, drewno – jak zaprojektować salon z kuchnią loftową?

Materiały wykończeniowe decydują o charakterze wnętrza i nadają mu pożądany fabryczny look. A w tym przypadku dominują drewno, cegła i metal. Projektując salon w stylu loft z otwartą kuchnią warto o tym pamiętać i dobierając surowce dobrze wyważyć proporcje. Jeśli w pokoju dziennym decydujemy się na ściany z cegły, w kuchni warto jedynie zaakcentować tym samym materiałem np. przestrzeń między szafkami.

Drewno na fronty kuchenne wybierajmy tak, żeby wybarwieniem pasowało do drewnianych mebli w salonie, w przeciwnym razie może powstać stylistyczny dysonans. Metal to doskonały materiał na dodatki i dekoracje. Chociaż styl loftowy ogranicza je do minumum, to jednak industrialne lampy, okucia, czasami blaty kuchenne czy wiszące ażurowe półki, najczęściej są wykonane ze stali. Pamiętajmy, żeby metal był delikatnie spatynowany – styl loftowy lubi wszystko co wygląda na postarzane, lekko nadszarpnięte przez czas.

Polerowana stal, w której można przeglądać się jak w lustrze, nie będzie tutaj dobrze się prezentować. Wybierajmy szczotkowaną, satynową, w matowej czerni – będzie pięknie komponować się z szarym betonem, a do drewna i cegły dopasujmy miedź (w sprzedaży dostępne są płyty imitujące miedź pokrytą rdzą) i mosiądz – nie świeci się tak nachalnie jak złoto, a również ładnie ciepła i rozświetla. W kolorze metalu będą baterie kuchenne – zamiast nowoczesnych wylewek wybierajmy stylizowane na dawne krany, z okrągłymi pokrętłami. Dobierzmy do nich zlew – duży, głęboki i masywny – z naturalnego kamienia, ceramiki lub stali.

Mała kuchnia w stylu loftowym z niewielką wyspą kuchenną, agatameble.pl


Czy da się zaaranżować małą kuchnię w bloku w stylu industrialnym?

Chociaż styl industrialny kocha przestrzeń z rozmachem i duże okna, to da się go również przystosować do niewielkich powierzchni w mieszkaniu w bloku. Do zaaranżowania kuchni loftowej świetnie nadaje się… miejsce pod antresolą, a ta, jak wiadomo, jest częstym elementem architektonicznym w wysokich, ale małych mieszkaniach. Schody (najcześciej z drewna lub metalu), z balustradą z drewnianych lameli lub stalowych prętów, będą główną ozdobą małego loftu. Niewielki aneks kuchenny zmieści się pod nimi idealnie. Zaaranżujmy go na tle ściany pokrytej cegłą – zrezygnujmy z wiszących szafek (mogą przytłaczać), zamiast nich zamontujmy lżejsze półki-kubiki, a po bokach zwieśmy nad drewnianym blatem ozdobne żarówki na kablach. Efekt loftu murowany! 

Aneks kuchenny, wąska i długa, na jednej ścianie, w mieszkaniu ze skosem, a nawet zabudowa w przestrzeni pod schodami. Kuchnia o nietypowym kształcie też może być wygodna, pod warunkiem, że wykorzystasz w niej sprytne rozwiązania. Zobacz aranżacje i pomysły, jak urządzić nietypową kuchnię.

Surowy beton na ścianach i na podłodze łagodzi duża nowoczesna wyspa z ciemnego drewna, astra.it


Jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym? Co położyć na ścianach, z czego zrobić podłogę?

Bazą dla surowego wnętrza niech będzie podłoga z żywicy epoksydowej, ryflowanej blachy lub betonowych płyt, a jeśli chcemy ocieplić klimat postawmy na drewniane dechy, stary parkiet lub klinkier.

A co na ściany? Tu również sprawdzi się beton architektoniczny lub mikrocement, który możemy nakładać tworząc efekt nierówności. Bardziej przyjazna będzie cegła (jeśli mieszkamy w kamienicy, sprawdźmy czy nie ma jej pod tynkiem i wyeksponujmy odsłonięte fragmenty, możemy też zdecydować się na tapetę, która będzie ją imitować). Nad szafkami połóżmy kafelki typu metro albo panele z miedzianej blachy. Pamiętajmy o kolorach. W kuchni industrialnej nie ma ich za wiele – dominują szare ściany, czerń, a z cieplejszych akcentów odcienie brązów i rudości. 

Co położyć na ścianie między szafkami w kuchni? Zobacz najlepsze pomysły na ścianę nad blatem kuchennym!

kuchnia w stylu loftowym meble i dodatki
Kuchnia w stylu loftowym na klasyczną nutę. Białe szafki z delikatnymi zdobieniami ładnie komponują się z blatami z cynowej blachy, marchicucine.it


Dodatki i meble do kuchni industrialnej – o czym pamiętać planując takie wnętrze?

Styl industrialny pozostawia duże pole dla wyobraźni. Idealnie zaprojektowane meble z katalogu się nie sprawdzą. Tu, podobnie jak w stylu vintage, eklektycznym czy retro, potrzebna jest odrobina artystycznego zacięcia i luzu. Meble mogą być nowoczesne, ale ze szlachetnego drewna, najlepiej z metalowymi nogami – radzimy połączyć je z szafkami ze stali, wózkami na kółkach typu barek (jak z restauracyjnej kuchni), regałami z cienkich profili.

Stary dworcowy zegar, pofabryczne lampy-reflektory i bibeloty wyszperane na targu staroci stwarzają klimat minionej epoki, marchicucine.it


Zamiast klasycznej wyspy sprawdzi się duży dębowy stół lub drewniany blat roboczy na kozłach. Ustawmy przy nim wysokie krzesła typu Tolix lub obrotowe stołki. Chociaż styl industrialny nie obfituje w dodatki, to jednak niektóre podkreślą charakter kuchni. Idealnie sprawdzi się zegar dworcowy – warto powiesić go nad stołem w części jadalnej – oprawione w proste ramy plakaty vintage, fotografie miast, czy metalowe tabliczki z nazwami ulic.

W kuchni nie może oczywiście zabraknąć naczyń wyeksponowanych na półkach – oprócz miedzianych rondli ustawmy żeliwne patelnie, metalowe misy, cynowe dzbanki i bańki na mleko. Tekstylia, czyli różnego rodzaju ściereczki, bieżniki czy podkładki pod talerze, powinny być uszyte z naturalnych materiałów (lnu, bawełny), a jeśli chcemy ocieplić kuchnię i nadać jej nieco przytulności, połóżmy na podłodze chodniki z plecionej juty. 


Czy ten styl jest dla ciebie? Jeśli ci się podoba, wykorzystaj go w swojej kuchni. Którą opcję wybierasz? Surowy, męski minimalizm czy kobiecą przytulność i elegancję? Zobacz galerię zdjęć loftowych kuchni


Tekst: MD
Zdjęcia: Archiwum Werandy, materiały prasowe firm
Zdjęcie główne: astra.it