Pomysły na aranżację kuchni otwartej na salon i małego aneksu kuchennego. Najlepsze inspiracje z Werandy!
KuchniaJak urządzić kuchnię połączoną z salonem, by była wygodna, estetyczna i funkcjonalna? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Jak wydzielić poszczególne strefy oraz optycznie oddzielić jadalnię i salon od kuchni? Przygotowaliśmy cenne wskazówki i pomysły na aranżację otwartej kuchni. Zobacz nasze inspiracje!
Kuchnia otwarta na salon – plusy i minusy aranżacji wnętrza
Urządzenie kuchni to niemały wydatek. Raz zaprojektowana będzie ci służyć przez kolejnych kilka lat. Dlatego zanim podejmiesz decyzje czy kuchnia ma być otwarta, czy zamknięta, poznaj za i przeciw obu rozwiązań. Z artykułu dowiesz się:
-
jakie są minusy otwartej kuchni i jak sprytnie rozwiązać problemy aranżacyjne,
-
jakich zasad warto przestrzegać, aby urządzić funkcjonalną przestrzeń,
-
jak zaaranżować nowoczesny i wygodny salon z aneksem kuchennym,
Kuchnia z salonem – zalety otwartej kuchni:
- Więcej przestrzeni
Na połączeniu przestrzeni w strefie dziennej zyska zarówno salon, jak i kuchnia. Wnętrze pozbawione ścian optycznie wydaje się większe i na pewno jaśniejsze. W miejscu przepierzenia możesz postawić wyspę kuchenną, a jeśli chcesz zaakcentować odrębność obu pomieszczeń oddziel je lekkim ażurowym regałem.
- Lepsza integracja
Powiększona optycznie przestrzeń to nie jedyna zaleta. Jeśli lubisz gotować i zapraszać do wspólnego pichcenia przyjaciół, salon z kuchnią sprawdzi się idealnie. Będziesz mogła swobodnie prowadzić rozmowę bez odrywania się od posiłków. Czasy, kiedy pani domu znika w kuchni uważamy za minione. Pomiędzy kuchnią a salonem postaw stół jadalniany, przy którym będzie gromadzić się rodzina i znajomi, a ty nie będziesz musiała pokonywać kilometrów serwując kolejne potrawy.
- Wyspa kuchenna
Zawsze o niej marzyłaś, ale w małej kuchni nie było na nią miejsca? Teraz jest! Dzięki wyspie zyskasz dodatkowy blat kuchenny do pracy i więcej miejsca do przechowywania.
Blat kuchenny to nie tylko miejsce do przygotowywania posiłków. Dobrze dobrany jest elementem wykończeniowym szafek, ale często decyduje też o wyglądzie całego wnętrza. Przeczytaj: Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych?
Wady otwartej kuchni i sprytne pomysły, jak rozwiązać problemy aranżacyjne:
- Zapachy
Żeby uniknąć przenikania ich do pokoju dziennego musisz postarać się o naprawdę dobry okap, który gwarantuje odpowiednią wentylację. Jeśli gotujesz często i lubisz aromatyczne dania, pamiętaj, że teraz już nie możesz zamknąć drzwi, więc z czasem zapachami przesiąkną zasłony, dywan i wszystkie tapicerowane meble.
- Porządek
Jeśli jestem typem pedantki, to do wyboru masz dwie rzeczy: albo sprzątać po każdym gotowaniu i zawsze mieć idealny ład na blatach kuchennych, albo oddzielić strefę kuchenną od wypoczynkowej np. barkiem z wyższą ścianką od strony salonu, która ukryje bałagan.
- Hałas
Niektóre sprzęty AGD są po prostu głośne. Włączona zmywarka czy pracująca lodówka może wydawać dźwięki, które będą przeszkadzać podczas filmowych seansów. W kuchni zamkniętej nie stanowi to większego problemu. Jednak urządzając otwartą warto zawsze sprawdzić poziom hałasu, jaki emitują sprzęty, zanim zdecydujesz się na zakup.
- Spójna aranżacja
Ważne, żeby wystrój kuchni i salonu współgrały ze sobą. Nie wybieraj mebli kuchennych i sprzętów AGD w jaskrawych kolorach, jeśli pokój dzienny urządzony jest w stonowanych odcieniach. Zarówno w małym mieszkaniu, jak i na dużym metrażu zachowaj spójność stylistyczną, żeby uniknąć wrażenia chaosu.
Czy da się urządzić funkcjonalny salon z kuchnią – zasady, których warto przestrzegać projektując otwartą przestrzeń
Czy da się urządzić funkcjonalny salon z kuchnią? Jak najbardziej! Ale przestrzegając pewnych zasad. Ładne fronty szafek kuchennych nie załatwią całej sprawy. Salon z kuchnią przede wszystkim powinien być ergonomiczny i wygodny.
Zastanów się, jak będą rozmieszczone meble – warto skorzystać z projektu architekta lub programu do projektowania, żeby wszystko zgadzało się co do centymetra, zabudowa kuchenna nie kolidowała z wyposażeniem salonu, a jej ustawienie nie utrudniało poruszania się. Już na etapie projektowania powinnaś wiedzieć, ile szafek będziesz potrzebowała i jak planujesz je ustawić – w rzędzie pod ścianą, w kształcie litery U lub L.
Na funkcjonalność wpływa też oświetlenie – jeśli w salonie nie ma zbyt dużo okien albo dopływ światła jest utrudniony, również kuchnia będzie ciemna. Warto wtedy zainstalować dodatkowe świetlówki sufitowe, np. reflektorki na listwie, które będą zwrócone w dwie strony – na część wypoczynkową i kuchenną.
Mała kuchnia otwarta na salon – jak zaaranżować nowoczesny i wygodny salon z aneksem kuchennym?
Aneks kuchenny to kuchnia w wersji mini. Jednak mała kuchnia z salonem powinna pełnić tę samą rolę co „pełnowymiarowa”, dlatego tak ważne jest, żeby ergonomicznie ją zaplanować i odpowiednio urządzić. Często mały aneks stosuje się w mieszkaniach typu kawalerka oraz w większych pomieszczeniach zamieszkiwanych przez parę czy singla.
Trudność w aranżacji może sprawiać kuchnia z salonem w bloku. Zwłaszcza jeśli jest wąska, długa i przez to nieustawna. Coraz więcej osób decyduje się w takim przypadku na wyburzenie ścianki działowej między kuchnią a salonem, żeby wygospodarować więcej przestrzeni. Połączenie tych dwóch pomieszczeń optycznie powiększa metraż.
Modnym rozwiązaniem jest aranżacja aneksu kuchennego wzdłuż jednej ściany. Wykorzystuje się najczęściej dolny rząd szafek, a z górnego rezygnuje. Taki zabieg sprawia, że robi się lżej, a zabudowa kuchenna nie dominuje w otwartym salonie. Jeśli zadbasz o estetyczne fronty, kameralne oświetlenie, piękne blaty i uchwyty – kuchnia zyska salonowy charakter i stanie się prawie niezauważalna.
Czym oddzielić salon od kuchni – wyspą, stołem, a może ażurową ścianką?
Niewielki aneks kuchenny można oddzielić od salonu symbolicznie – na przykład kładąc na podłodze dywan albo rząd pięknych płytek. Na większej przestrzeni sprawdzi się wyspa – zyskasz dodatkowo więcej miejsca do pracy i do przechowywania. Pomysłowym patentem jest postawienie stołu, przy którym można zjeść wspólne posiłki.
Jeśli jednak chcesz bardziej zaakcentować odrębność pomieszczeń postaw przeszkloną ściankę – taki przezroczysty parawan optycznie nie zmniejszy powierzchni, nie zabierze światła, a jednak trochę wytłumi kuchenne hałasy i zapobiegnie przedostawaniu się zapachów.
Innym pomysłem jest ażurowe przepierzenie albo regał (w modzie są dzisiaj zarówno klasyczne drewniane, jak i metalowe industrialne), na którym można ustawić książki kucharskie, donice z ziołami, piękną porcelanę czy dodatki. Taki łącznik jest czasem potrzebny – wszystko zależy od trybu życia, jaki prowadzi twoja rodzina i od efektu, na jakim ci zależy.
Jak urządzić salon połączony z kuchnią? Więcej praktycznych porad, zdjęć i aranżacji wnętrz zobaczysz w artykule: Jak urządzić kuchnię z salonem w nowoczesny, wygodny sposób?
Modna aranżacja kuchni – inspiracje i trendy kuchenne w 2022 roku
Natura rządzi we wnętrzach, w tym sezonie nie omija także kuchni. Nie może więc zabraknąć jasnych barw i naturalnych materiałów – kamienia (może pojawić się w postaci blatu lub choćby dodatków takich, jak deska do krojenia czy moździerz), drewna (meble), lnianych tekstyliów. Jeśli planujesz remont, to wybierz kolory nawiązujące do odcieni zaczerpniętych z przyrody. We wnętrzach dominują stonowane barwy frontów szafek – ciepłe beże, ciemne brązy, oliwkowe zieleni – ale przełamane plamą mocniejszego koloru. Może nim być wyspa w tonacji szafranowego żółcienia, terakotowe płytki na podłodze albo czerwona witrynka na porcelanę.
Furorę w kuchni robią lśniące, szkliwione kafelki w różnych kolorach – raczej mniejsze formaty kładzione na ścianie nad blatem. Ważne, żeby nie było nudno i smutno. Szyku dodają oryginalne uchwyty do szafek i szuflad – te najmodniejsze mają ciekawe, biżuteryjne formy. Popularnością cieszy się kuchnia, w której rolę pełnych górnych szafek przejmują półki, kubiki lub lekkie przeszklone witrynki.
Zobacz w naszej galerii zdjęcia otwartych kuchni z salonem z sesji Werandy – dowiesz się, jak inni zaaranżowali tę przestrzeń, znajdziesz ciekawe pomysły oraz mnóstwo inspiracji.
Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa
Zdjęcie główne: WNĘTRZA: @DOM_NA_LESNEJ, STYLIZACJA: KAROLINA MEARS, ZDJĘCIA: MARCIN GRABOWIECKI