Kuchnia bez górnych szafek – jak ją funkcjonalnie urządzić i gdzie przechowywać naczynia?
KuchniaW kuchni coraz częściej odchodzimy od typowych rozwiązań – zabudowy z szafek wiszących nad blatem. Robi się wtedy lekko, przestronnie i elegancko. A gdzie przechowywać rzeczy, naczynia? Pomysłów jest bez liku! Sprawdź, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię bez górnych szafek.
Kuchnia bez górnych szafek – jak ją urządzić?
Może jest trochę nietypowa, ale za to pomysłowa i wcale nie mniej funkcjonalna niż ta z wiszącymi szafkami. Takie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych domach. Jeśli jeszcze nie jesteś do niej przekonana, pomożemy ci rozwiać wątpliwości. Bowiem kuchnia bez górnych szafek ma wiele zalet: powiększa wnętrze, nadaje mu lekkości, wpuszcza do środka więcej światła. Dolne szafki możesz łączyć, jak chcesz, zyskując sporo miejsca do przechowywania.
Myślisz o zmianie kuchennej zabudowy? Dolny poziom wcale nie znaczy gorszy! Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się:
Brak górnych szafek – w jakich wnętrzach sprawdzi się kuchnia bez szafek wiszących?
W jakiej kuchni najlepiej sprawdzi się taki układ? W każdej! Oczywiście takie rozwiązanie najbardziej polubią niewielkie kuchnie. Przestrzeń pozbawiona górnej zabudowy zyska więcej powietrza, będzie wyglądała lżej. Ścianę nad blatami możesz wykorzystać na lustrzaną taflę, która optycznie powiększy pomieszczenie. Zakładając, że mała kuchnia równa się mniej potrzeb, jeśli chodzi o przechowywanie, dolne szafki w zupełności powinny wystarczyć.
Taki układ jest również popularny w całkiem sporych pomieszczeniach. Kiedy warto zrezygnować z górnej zabudowy? Zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon. Wtedy, aby zachować stylistyczną konsekwencję staramy się urządzić oba pomieszczenia tak, żeby się uzupełniały. W kuchni stosuje się rozwiązania przynależne salonowi – fornirowane meble, biżuteryjne wykończenia, szlachetne materiały… Dolne szafki wyglądają jak komody czy bufety. Oprócz tego, że sporo zmieszczą wewnątrz, możesz postawić na nich bukiet w wazonie, piękną lampę, a nad blatem powiesić efektownie oprawioną grafikę czy galerię zdjęć.
Do jakiego stylu pasuje takie rozwiązanie? Również do każdego! Od tradycyjnej klasyki i stylu glamour, przez rustykalną Prowansję, industrialny loft, na eleganckim modern classic kończąc. Oczywiście pod warunkiem, że fronty szafek czy szuflad dopasujesz do charakteru i wyposażenia wnętrza.
Czy kuchnie bez górnych szafek są funkcjonalne? Zalety i wady takiej aranżacji
Kuchnię zazwyczaj urządza się na lata, dlatego ważne jest, żebyś dokładnie przemyślała czy wymarzone rozwiązanie sprawdzi się w twoim domu. Na zdjęciach wszystko wygląda pięknie, ale czy rzeczywiście jest praktyczne i funkcjonalne? Żeby nie mieć wątpliwości warto spisać wszystkie za i przeciw. Aby ci to ułatwić zrobiliśmy listę zalet i wad kuchni bez górnych szafek.
Zalety kuchni z dolnymi szafkami:
-
Mniej przytłaczających przestrzeń mebli kuchennych – wnętrze wygląda lżej, optycznie jest większe i jaśniejsze.
-
Ściana nad blatami zyskuje nowy charakter, staje się bardziej dekoracyjna – możesz położyć na niej ładną mozaikę, tapetę, powiesić sztukę, dekoracyjne talerze, lustro, lampy czy półki, które są optycznie lżejsze niż zabudowane szafki.
-
Wyeksponowane naczynia, szkło, porcelana, estetyczne pojemniki na przyprawy – ładne akcesoria cieszą nasze oczy i tworzą klimat wnętrza. Nie ukrywaj ich za zamkniętymi drzwiami pełnych szafek.
-
Dolne szafki są łatwiejsze w ustawieniu – możesz połączyć je w jeden długi ciąg albo dwa krótsze.
-
Górne szafki są pakowne i możesz nimi zabudować nawet ścianę pod sufit, ale jeśli nie należysz do wysokich osób nie będziesz miała z nich pożytku. Ciągłe korzystanie z drabinki może być kłopotliwe. Dolne meble, np. szafki cargo też wiele zmieszczą, jeśli będą odpowiednio głębokie.
Wady kuchni bez szafek górnych:
-
Brak górnej zabudowy to mniej miejsca do przechowywania sprzętów i naczyń – jeśli masz dużą rodzinę, sporo gotujesz, obrosłaś przez lata w sprzęty kuchenne, naczynia, garnki, to dolne szafki mogą nie wystarczyć. Warto zawczasu przeanalizować sytuację i zastanowić się, czy opłaca się zrezygnować z wiszących szafek.
-
Estetyka wnętrza – rezygnując z górnych szafek już zawsze musisz mieć porządek w kuchni. Nic się nie ukryje za zamkniętymi frontami. Otwarte rozwiązania, którymi zastąpisz górną zabudowę wymagają schludności, bo wszystko jest na wierzchu.
Co na ścianę w kuchni bez wiszących szafek? Jak wypełnić przestrzeń nad blatami?
Przez lata przyzwyczailiśmy się do wiszących szafek, dlatego kiedy z nich rezygnujemy stajemy przed dylematem – co zamiast nich powiesimy na ścianie. Jest mnóstwo pomysłów na aranżację przestrzeni nad blatami kuchennymi. Projektanci wnętrz namawiają, żeby kuchnię nieco „odkuchennić” nadając jej bardziej „salonowy” charakter. Taka aranżacja pięknie się prezentuje zwłaszcza we wnętrzach otwartych na pokój dzienny. Ale nawet jeśli kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, warto nadać jej stylowy, ciepły i przytulny charakter.
Jeśli zrezygnujesz z górnej zabudowy, możesz pięknie ozdobić ścianę nad dolną. Na przykład wieszając na niej ładnie oprawione grafiki czy plakaty. Ważne, żeby prace były za szkłem. Obraz na płótnie raczej się nie sprawdzi – może zaszkodzić mu wilgoć, a chlapiący podczas gotowania tłuszcz zniszczy malaturę. Prace możesz powiesić albo postawić na półce opierając o ścianę.
Innym sposobem na dekorację pustej ściany jest oczywiście tapeta. W tym sezonie w trendach w urządzaniu wnętrz są stonowane kolory i dyskretne desenie. Co powiesz na drobny rzucik z delikatnym wzorem kwiatowym albo widoczkiem dawnej architektury? Pamiętaj, że tapeta powinna być wodoodporna (na szczęście większość producentów ma takie w swojej ofercie).
Zobacz też: Co położyć na ścianie między szafkami w kuchni? Najlepsze pomysły na ścianę nad blatem kuchennym
W małej kuchni możesz wykorzystać ścianę na powieszenie dużego lustra, które optycznie ją powiększy i doda wnętrzu lekkości. To także dobre miejsce na zamontowanie ładnych kinkietów – nowoczesnych, na długim ramieniu lub bardziej biżuteryjnych ze szklanym kloszem czy marmurową oprawką.
Co na ścianę zamiast szafek? Modne ostatnio stało się wieszanie na ścianie relingów z haczykami na kubki czy wieszaczków na akcesoria kuchenne. Zawiesisz na nich wszystko, co chcesz mieć pod ręką – siteczka, kubki, durszlak, miedziane rondle, retro nożyce, deski do krojenia czy kuchenne tekstylia. Masz duże pole do popisu. Pamiętaj, że rozwiązania do przechowywania, które zastąpią tradycyjne wiszące szafki nadadzą też ścianie nowego wyrazu.
Zastanawiasz się, jak urządzić wymarzoną kuchnię? Zobacz też inne inspiracje w artykułach:
-
Drewniana kuchnia – nie goni za modą, a wciąż jest na topie!
-
Czarna kuchnia może być przytulna! Rozwiewamy mity i wątpliwości na temat czerni
-
Szara kuchnia – następczyni białej. Zobacz, jakie odcienie szarości lubimy najbardziej!
-
Niebieska kuchnia – w jakim stylu ją urządzić? Glamour, skandynawskim, a może hamptons?
-
Zielona kuchnia to trend ostatnich sezonów. Zobacz, jak modne odcienie zieleni potrafią odmienić wnętrza!
Czym zastąpić tradycyjne szafki wiszące? Gdzie przechowywać naczynia i akcesoria kuchenne – w otwartych półkach, a może w kredensie?
Brak wiszących szafek niesie za sobą mniej przestrzeni do przechowywania. Musisz o tym pamiętać i jeśli masz sporo rzeczy, warto tak zorganizować szafki w kuchni, żeby wszystko pomieścić. Na szczęście jest sporo rozwiązań, które pozwalają wiele rzeczy schować na „dolnym poziomie”.
-
Jeśli masz na tyle dużą przestrzeń, żeby zmieścić wyspę kuchenną, sprawa właściwie jest rozwiązana. Wyspa to nie tylko dodatkowe blaty do pracy, ale również kolejny rząd szafek i szuflad. Zadbaj, żeby było w nich jak najwięcej pomysłowych rozwiązań do przechowywania.
-
Kosze cargo sprawdzą się w przypadku żywności – możesz do nich zapakować naprawdę sporo, są głębokie, wysuwają się jak szuflady zapewniając łatwy dostęp nawet do najdalej ukrytych produktów. Garnki, rondle i patelnie schowasz w obrotowych koszach montowanych np. w narożnych szafkach, a sztućce i drobne akcesoria w szufladach z mnóstwem skrytek i schowków.
-
W kuchennych wnętrzach urządzanych jak salon sprawdzą się meble wolnostojące – zamiast górnych szafek postaw na kredensy (zarówno klasyczne, jak i nowoczesne). Na zewnątrz wyglądają jak tradycyjne szafy, ale środek mają zorganizowany na wzór dawnych sekretarzyków – z przegródkami, szufladkami, półkami na talerze i półmiski.
-
Świetnie wyglądają też ażurowe regały – ale pamiętaj, żeby wyeksponować na nich to, czym rzeczywiście warto się pochwalić: ładną zastawę, miedziane rondle, piękne szkło, porcelanę.
-
Są też drobniejsze meble, które z powodzeniem zastąpią górne szafki i przy okazji sprawią, że każda kuchnia będzie wyglądała oryginalnie i przytulnie. To różnego rodzaju mobilne stoliki, barki, wózki na kółkach czy małe witrynki stawiane na blatach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie trzymać szklanki, takie nieduże przeszklone wystawki świetnie się do tego nadadzą.
-
Zamiast tradycyjnego górnego rzędu szafek kuchennych do przechowywania sprzętów kuchennych sprawdzą się oczywiście otwarte półki – tu jak w przypadku regału musisz zadbać o porządek na co dzień i estetykę przedmiotów, które na nich staną. Półki w kuchni możesz też zwiesić z sufitu nad wyspę i ustawić na nich doniczki z ziołami. Ładnie będą się także prezentować książki kucharskie.
-
Dobrym pomysłem są wieszane kubiki, czyli jakby szafki bez frontów i bez „pleców” – rodzaj ramy, w której stawiasz co chcesz. Możesz montować je jeden obok drugiego lub asymetrycznie tworząc ciekawe kompozycje. Jak widzisz sposobów na zastąpienie górnych szafek jest co nie miara!
Przeczytaj też: Jak dopasować AGD do stylu kuchni? Sprawdź, jaki sprzęt pasuje do 6 popularnych stylów w aranżacji wnętrz
Jak zaaranżować funkcjonalną kuchnię bez szafek górnych?
Wszystko zależy od proporcji wnętrza, metrażu i tego jak, będzie wykorzystywane. Najczęściej z dolnych szafek buduje się ciąg kuchenny i ustawia na dłuższej ścianie, na przykład pod oknem. Jeśli naprzeciwko jednego rzędu postawisz drugi, utworzysz funkcjonalną wyspę kuchenną.
W mniej ustawnej kuchni jeden długi rząd możesz zastąpić dwoma krótszymi albo rozdzielić szafki rozstawiając je w kącikach jak wolnostojące meble. Utworzysz w ten sposób małe wysepki, które będą ciekawie wyglądać – przestrzeń między nimi możesz wykorzystać na postawienie pięknej lampy, donicy z rośliną, kosza na kuchenne akcesoria.
Rozwiązania kuchenne stają się coraz bardziej elastyczne. Nie musisz już ograniczać się do tradycyjnych ustawień. Urządzaj i aranżuj wnętrze tak, jak ci pasuje, pamiętając oczywiście o tym, że kuchnia powinna być ergonomiczna oraz funkcjonalna. Przemyśl, jak zorganizujesz w niej poszczególne strefy: przygotowywania posiłków, gotowania, przechowywania i zmywania. Ważne też, żeby zachować dobre proporcje we wnętrzu, które nie będą zaburzać aranżacji pomieszczenia, a w przypadku kuchni otwartej na salon także całego wnętrza.
Zobacz jeszcze więcej pomysłów, jak urządzić kuchnię bez górnych szafek w galerii zdjęć
Tekst: MD
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe