Może i jest chłodny, ale za to wyjątkowy. Takiej głębi koloru, takich wzorów nie ma żaden inny materiał. Sięgnijmy więc po trawertyny, marmury, granity albo słoneczny onyks.
U libijskich wybrzeży Morza Śródziemnego rozciągają się ruiny Leptis Magna, ogromnego rzymskiego miasta wyrzeźbionego z kamienia, z wielką fantazją i kunsztem. Zobaczymy tu, ułożone z dziesiątek rodzajów kamienia, jedne z najpiękniejszych na świecie mozaik, które wyglądają jak obrazy. Płyty z finezyjnymi ornamentami, ale i kamienne przedmioty – od stołów i ławek począwszy, na wyposażeniu łazienek skończywszy. Zachwyca na przykład umywalka przypominająca kształtem muszlę czy kielich lilii. Podobne arcydzieła sztuki kamieniarskiej znajdziemy u starożytnych Greków, Fenicjan, Persów... Skoro kamień był tak popularny, najwyraźniej doskonale się sprawdzał. Czas sobie o nim przypomnieć.
Dziś najmodniejszy jest szlifowany na wysoki połysk, ale możemy też wybrać matowy, jedynie delikatnie obrabiany albo z celowo pozostawionymi nierównościami. – Najlepsi dostawcy kamienia co roku starają się pokazać coś nowego – opowiada Aleksander Jakubowicz z Yeti. – Możemy kupić płytki rzeźbione w roślinne ornamenty na wzór tych antycznych. Albo podłogę, która wygląda tak, jakby przeniesiono ją ze starego domu. Nowością są płyty z rzeźbioną geometryczną fakturą czy kamień zdobiony płatkami miedzi, srebra lub złota.
Nie ma chyba drugiego materiału, który byłby tak nieregularny. Ponieważ każda płytka jest inna, niesie to ze sobą sporo problemów. Po pierwsze, potrzebny jest fachowiec-artysta, który odpowiednio ułoży wzory – sposób kładzenia jest tak samo ważny, jak wybór materiału. Ta sama płytka będzie wyglądała zupełnie inaczej, jeśli ją obrócimy. Po drugie, jeśli zabraknie materiału, niełatwo będzie dokupić kamienne płyty w podobnych kolorach i wzorach.
Jaki kamień wybrać? Granit jest twardy i odporny, marmur i łupki są bardziej miękkie, najmniej spoiste piaskowiec i wapień. Z krystalicznego granitu zrobimy blaty w kuchni. Najmodniejsze są tak zwane młotkowane, celuje w nich włoska marka SieMatic. Marmur zastosujemy na posadzkach i ścianach, ale pamiętajmy, że łatwo się plami, a zanieczyszczeń nie sposób usunąć. Najbardziej porowaty jest trawertyn (kremowy, żółty, czerwony), dlatego zabezpiecza się go żywicą syntetyczną. Z kolei łupki zachwycają kolorami: błękitnym, fioletowym, a nawet czerwonym, często z metalicznym połyskiem.
– Zwracajmy uwagę na kamienie markowe, z renomowanych fabryk. Cena będzie wyższa, ale dostaniemy płytki najwyższej jakości, perfekcyjnie wykończone – podpowiada pan Aleksander. W kamień warto zainwestować, zważywszy na to, że materiał może przetrwać i dwa tysiące lat.
Tekst: Beata Woźniak
Fotografie: Norbert Banaszyk/Dada, East News/Inside, Witold Górka, JM Studio/www.jmstudio.pl, Rafał Lipski, Andrzej Pisarski, Olo Rutkowski, Michał Skorupski
reklama