jak wybrać odpowiedni blat kuchenny

Jak wybrać odpowiedni blat kuchenny, by wyglądał pięknie i długo służył?

Kuchnia

Wybór blatu kuchennego jest jedną z najważniejszych decyzji przy planowaniu i zakupie kuchni. W końcu to element najintensywniej używany – musi być solidny i dobrze dopasowany do stylu wnętrza. Czasem decyzja nie jest to łatwa, bo względy praktyczne muszą stoczyć walkę z upodobaniami estetycznymi. Co zatem należy wziąć pod uwagę przy wyborze blatu kuchennego?

reklama
jak wybrać blat kuchenny


Jak wybrać blat kuchenny? Materiał to podstawa

Co wziąć pod uwagę przy wyborze blatu kuchennego? Z pewnością najważniejszym kryterium jest jakość. Chociaż blaty z prawdziwego drewna wyglądają pięknie, są bardzo podatne na uszkodzenia – przy ciągłym kontakcie z wodą zmieniają kolor, pęcznieją, wypaczają się. Mogą też szybko ulec uszkodzeniu (zarysowaniom, ubytkom) ze względu na miękkość drewna. Dobrą alternatywą są laminaty drewnopodobne. Dorównują urodą blatom z prawdziwego drewna, ale są znacznie bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w pielęgnacji.

jak wybrać blat kuchenny



Tym, którzy preferują prawdziwie naturalne produkty, nic nie zastąpi blatów z kamienia naturalnego i ceramiki – to crème de la crème wyposażenia kuchni. Są łatwe w czyszczeniu, higieniczne i wysoce odporne na zarysowania, co czyni je idealnymi blatami roboczymi. Kamień to dzieło natury, które kształtowało się przez miliony lat i ma niepowtarzalną strukturę. Możemy ją podziwiać w blacie Tropical Storm marki Häcker – to czarny kamień z eleganckimi złotymi drobinkami.

Jeśli do kuchni bardziej pasuje biały blat, firma proponuje białą płytę ceramiczną Calacatta z delikatnym szarym wzorem przypominającym marmur. Wygląda wyjątkowo elegancko.

blat kuchenny ceramiczny
blat kuchenny z kamienia naturalnego
wysuwany blat kuchenny


„Flying bridge”, czyli dodatkowy wysuwany blat w kuchni

Gwiazdą wśród blatów z kamienia naturalnego firmy Häcker jest „flying bridge”. To ruchomy blat kuchenny o grubości 2,5 cm, który po prostu można wysunąć w razie potrzeby, np. kiedy wpadną do nas nieoczekiwani goście albo kiedy szykujemy wielkie przyjęcie i pomaga nam więcej osób w kuchni. W ten sposób w mgnieniu oka powstaje dodatkowa powierzchnia, na której można szatkować, przygotowywać posiłki lub czytać gazetę, zyskując dodatkową powierzchnię stołu.

wysuwany blat kuchenny
wysuwany blat w kuchni
blat dopasowany do koloru frontów kuchennych


Blat dopasowany do koloru frontów kuchennych czy kontrastowy?

O harmonijnym wyglądzie wnętrza decyduje współgranie wszystkich kluczowych elementów wyposażenia kuchni: blatów, frontów i uchwytów. Nie ma ścisłych reguł dobierania blatu do zabudowy. Możemy wybrać blat roboczy w identycznym kolorze jak zabudowa – szafki będą wyglądały wtedy jak monolityczne bryły, a kuchnia zyska minimalistyczny, nowoczesny sznyt.

jak wybrać blat kuchenny



Można też dobrać blat do frontów na zasadzie kontrastu – jasny blat do ciemnej zabudowy lub odwrotnie. Takie zabiegi często uatrakcyjniają wygląd kuchni, przy czym ważne jest, by odcień blatu zgrał się kolorystycznie z innym elementem kuchni, np. jedną ze ścian, płytkami czy panelem nad blatem, siedziskami krzeseł czy hokerów.  

Wybierając kolor blatu marki Häcker, warto zwrócić również uwagę na powłoką PerfectSense®. Blaty w nią wyposażone są bardziej odporne na plamy, odciski palców i zarysowania. Blaty PerfectSense® o wyglądzie biało-szarego kamienia (Carrara Weiß Repro) lub o wyglądzie ciemnego marmuru (np. Marmor-anthrazit Repro) to ciekawa i ekonomiczna alternatywa dla blatów z kamienia naturalnego.

jak wybrać odpowiedni blat kuchenny
jak wybrać odpowiedni blat kuchenny
jaka grubość blatu do kuchni


Subtelna wyspa kuchenna czy imponujący pulpit – jak wybrać grubość blatu do kuchni?

Cieńsze blaty robocze wyglądają jednocześnie delikatnie i nowocześnie. W asortymencie firmy Häcker znajdziemy blaty o grubości już od 1,6 cm. Można je w atrakcyjny sposób rozbudować o blaty barowe, które mają 5 cm grubości. Są mocowane na przykład do wyspy kuchennej jak pomost i oferują mnóstwo dodatkowej powierzchni, którą można wykorzystać jako barek, stół przekąskowy czy dodatkowy blat roboczy.

W ofercie firmy Häcker jest też wyjątkowo gruby i solidny blat zwany pulpitem. Panel może mieć grubość 8 lub 12 cm, mocowany jest do właściwego blatu roboczego. Może być wysunięty o 30 cm, prosto lub nawet po przekątnej. To jednocześnie superpraktyczny i estetyczny element małej architektury kuchennej.

Więcej ciekawych pomysłów oraz inspiracji dotyczących wyposażenia kuchni można znaleźć na stronie internetowej Häcker: haecker-kuechen.com/pl

MATERIAŁ PARTNERA