Jak wybrać baterię kuchenną i dopasować ją do zlewozmywaka?
KuchniaUrządzając kuchnię skupiamy się na meblach. Chcemy, żeby miały modne kolory i wykończone były pięknym blatem. Wybieramy stylowe AGD. Trochę mniej uwagi przywiązujemy do baterii kuchennej. Kran jak to kran, stojący lub ścienny – do tego zawęża się zazwyczaj nasza wiedza. Niesłusznie, bo w kwestii baterii kuchennych dużo się ostatnio zmieniło! Pojawiło się sporo nowych kolorów, wykończeń, kształtów, które dobieramy do stylu kuchni i zlewu. Przybyło też trochę nowinek technologicznych. Bateria to już nie tylko wylewka, z której leci woda, ale inteligentne urządzenie, które czyni pracę w kuchni przyjemniejszą.
Jaką baterię kuchenną wybrać i jak dobrać ją do zlewozmywaka?
Przeczytaj nasz miniprzewodnk a dowiesz się:
Wybór baterii do zlewu kuchennego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Wydawać by się mogło, że zakup baterii kuchennej to nic trudnego, wystarczy wybrać tę, która nam się podoba i dopasować do stylu kuchni. Tak, ale… Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę, by uniknąć niespodzianek przy montażu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kranu do kuchni?
-
Zastanów się jaka bateria kuchenna będzie pasowała do twojej kuchni – czy ma stać na blacie czy być zamontowana na ścianie.
-
Kolejnym krokiem jest przyjrzenie się instalacji – sprawdź w jaki sposób woda jest doprowadzona do miejsca, w którym ma się znajdować. Czy przewody są wystarczajaco długie i elastyczne, czy masz na tyle miejsca, żeby bez przeszkód zainstalować baterię.
-
Obejrzyj zlewozmywak – od jego wielkości będzie zależało, w którym miejscu znajdzie się bateria. Z reguły montowana jest na osi zlewu, ale niektórzy wolą mieć ją nieco z boku. W drugim przypadku oceń czy wylewka jest na tyle długa, że sięgnie w każdy zakamarek zlewu (jeśli nie, rozważ zakup baterii zlewozmywakowej z wyciąganą wylewką).
Zobacz też: Pot filler, czyli kran nad kuchenką to najnowszy trend w kuchni
Bateria kuchenna ścienna, stojąca, podokienna czy składana – jaki model wybrać?
Najpopularniejszymi modelami baterii kuchennych są te stojące na blacie. W tym przypadku przyłącze wody musi znajdować się pod zlewem, schowane w szafce kuchennej. Pamiętaj, że w przypadku awarii dostęp do przyłączy nie powinien być kłopotliwy. Do takiego rodzaju baterii niezbędne jest wycięcie otworu w blacie (warto o tym zasygnalizować fachowcom wykonującym blat).
Jeśli chcesz zamontować baterię stojącą pod oknem lub pod wiszącymi szafkami sprawdź najpierw jej wysokość, oceń czy się zmieści i czy będzie wygodna w codziennym użytkowaniu. Pamiętaj, że okno musi się swobodnie otwierać. Na szczęście w sprzedaży są też baterie kuchenne podokienne z wylewką, którą można złożyć!
Ostatnio wracają do łask baterie ścienne – popularne kiedyś krany z ruchomymi wylewkami. W tym przypadku ważny jest rozstaw przyłączy ciepłej i zimnej wody, powinien on wynosić 15 cm. Taka bateria może mieć jeden uchwyt z mieszaczem ciepłej i zimnej wody (pozwala zaoszczędzić wodę i wygląda nowocześnie) lub możesz wybrać baterię dwuuchwytową (z dwoma pokrętłami) – to rozwiązanie, które pasuje do klasycznych, stylizowanych kuchni.
Jak dobrać baterię do zlewu kuchennego? Ważna jest zależność pomiędzy wysokością wylewki a głębokością zlewu. Bateria powinna być na tyle wysoka, żeby swobodnie umyć spory garnek. Im zlew płytszy tym wylewka powinna być wyższa. Najlepiej sprawdzą się modele w kształcie odwróconej litery L lub F.
Zobacz też: Jak dopasować AGD do stylu kuchni? Sprawdź, jaki sprzęt pasuje do popularnych stylów w aranżacji wnętrz
Jaki kolor baterii zlewozmywakowej wybrać?
Wybór jest spory. Już nie tylko tradycyjny chrom, ale też złoto, miedź, mosiądz, czerń czy grafit. Niektórzy producenci oferują też kolorowe baterie, w żywych, zazwyczaj podstawowych barwach, takich jak: żółty, czerwony, zielony, które można dobrać do innych elementów wyposażenia. Największą popularnością cieszą się jednak baterie o metalicznych odcieniach, z tego względu, że najłatwiej dopasować je do każdej kuchni.
Zastanawiasz się na kolorem baterii? Warto dopasować go do barwy i materiału z jakiego zrobiony jest zlewozmywak:
-
Do zlewów ze stali nierdzewnej, najczęściej spotykanych w naszych mieszkaniach, pasują baterie srebrne czyli chromowane, w wykończeniu polerowanym lub satynowym.
-
Do białego, ceramicznego, porcelanowego zlewu (najczęściej spotykanego w domach na wsi) będzie pasowała złota bateria kuchenna retro lub bateria kuchenna miedziana.
-
Do kamiennego, granitowego zlewu możesz dopasować baterię dobierając kolor do odcienia materiału – do czarnego zlewu pasuje grafitowa lub czarna bateria kuchenna.
Czarna bateria przeżywa dziś prawdziwy renesans. Dobrze wygląda w większości aranżacji, pasuje też do większości blatów. Pamiętaj, że elementy wyposażenia każdej kuchni powinny tworzyć spójną całość.
Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką – czy to takie wygodne?
Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Wyciągana wylewka może mieć długość nawet do 100 cm. Bez problemu dotrzesz nią w każdy kąt zlewozmywaka, żeby dokładnie go umyć. Świetnie działa jako prysznic dla warzyw – z łatwością możesz je opłukać nie rozpryskując wody na boki.
Bateria kuchenna z wylewką jest świetnym rozwiązaniem w przypadku płytkich zlewów – duże naczynie wystarczy postawić do góry dnem i po umyciu po prostu spłukać wężem. Wyciągana wylewka służy także do napełniania wodą garnków – jeśli jest długa, a w pobliżu zlewu znajduje się kuchenka, możesz bez zdejmowania z niej garnka napełnić go wodą. W tym przypadku sprawdzi się zamiast modnej, a bardziej kosztownej baterii typu pot filler.
Ciekawostką jest bateria kuchenna z dodatkowym strumieniem, który wypływa z podstawy jak delikatny wodospad tworząc rodzaj spa dla warzyw.
Zdrowsza woda z kranu – dlaczego warto wybrać kuchenną baterię z filtrem
Filtr wody to nie przejściowa moda. Mamy nadzieję, że zostanie z nami na zawsze i wkrótce wszystkie nowoczesne baterie będą go mieć „w gratisie”. Dlaczego to takie ważne? Bateria z filtrem to nie tylko zdrowsza woda, ale przede wszystkim mniej plastiku, który generujemy kupując butelkowaną wodę. Wystarczy przekręcić kurek i nalać wodę z kranu bezpośrednio do szklanki.
Co prawda kranówka też jest czysta, ale rury kanalizacyjne już nie wszystkie. W tych bardzo starych, nie wymienianych czasami przez kilkadziesiąt lat, np. w starych kamienicach, osadza się dużo zanieczyszczeń, które zbiera przepływająca przez nie woda. A więc zachęcamy do filtrowania wody.
Jaki filtr wybrać? To zależy od potrzeb. Na rynku dostępne są węglowe, mechaniczne i jonowe. Pierwsze poprawiają smak i zapach wody, drugie zatrzymują zanieczyszczenia, ostatnie zmiękczają wodę, co ma pozytywny wpływ na naszą urodę oraz poprawne działanie urządzeń AGD. Montuje się je na wiele sposobów: do rurki doprowadzającej wodę do baterii, bezpośrednio do baterii, pod zlewem, jako osobne urządzenie lub na blacie obok baterii. Żeby taka bateria działała skutecznie filtr trzeba regularnie wymieniać (w zależności od producenta co 3 lub 6 miesięcy).
Wrzątek z kranu kuchennego? A może woda mineralna?
Bateria podgrzewająca wodę do 100 stopni pojawiła się już jakiś czas temu, a liczba zadowolonych użytkowników wciąż rośnie. Nic dziwnego, bo chcemy żyć ekonomiczniej, oszczędniej, ekologicznie. Minimalizujemy ilość rzeczy nie tylko w szafie, ale i na blacie kuchennym.
Czy bateria z podgrzewaczem zastąpi czajnik elektryczny? Być może. Jest wygodniejsza w użytkowaniu i szybsza. Kiedy potrzebujesz sparzyć warzywa wrzątkiem czy zalać herbatę, wystarczy odkręcić kurek, a z baterii poleci woda o temperaturze 100 stopni. Jak to się dzieje? Dzięki elektrycznemu bojlerowi, który montuje się w szafce pod zlewem – wygląda estetycznie, choć i tak go nie widać. Ma pojemność 4 lub 8 litrów, zużywa o wiele mniej prądu niż zwykły czajnik, a w trosce o najmłodszych ma specjalną blokadę chroniąca przed przypadkowym odkręceniem.
Do wyboru masz baterię tylko z wrzątkiem lub łączącą tę funkcje ze zwykłą wodą. A tym, którzy szukają orzeźwienia latem polecamy baterię z filtrowaną wodą mineralizowaną, bardziej lub mniej gazowaną, a do tego delikatnie schłodzoną. Czegóż chcieć więcej od baterii do kuchni?
Bateria z czujnikiem – funkcjonalne rozwiązanie do każdej kuchni
Taka bateria do zlewozmywaka ułatwia życie, zwłaszcza kiedy dużo gotujesz. A w kuchni wiadomo – kiedy ręce odrywasz od lepienia pierogów, jak tu odkręcić oblepionymi ciastem rękami kran? Z pomocą przychodzi elektroniczna bateria kuchenna.
To bateria bezdotykowa ze specjalnym, wmontowanym czujnikiem. Wystarczy podstawić ubrudzone ręce, a strumień wody poleci bez przekręcania pokrętła.
Zobacz też: Jak dobrać kolor blatu do mebli kuchennych – najlepszy wybór do białej, szarej i kolorowej kuchni
Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: aranżacja marki hansgrohe.pl, niżej: aranżacja marki ferro.pl