Aneks kuchenny, wąska i długa, na poddaszu ze skosem... – zobacz aranżacje i pomysły, jak urządzić nietypową kuchnię
KuchniaAneks kuchenny, wąska i długa, na jednej ścianie, w mieszkaniu ze skosem, a nawet zabudowa w przestrzeni pod schodami. Kuchnia o nietypowym kształcie też może być wygodna, pod warunkiem, że wykorzystasz w niej sprytne rozwiązania. Zobacz nasze aranżacje i pomysły, jak urządzić nietypową kuchnię.
Aranżacja kuchni w nietypowej przestrzeni to nie lada wyzwanie, na szczęście jest dużo pomysłowych trików i sprytnych sprzętów, które pomogą ci urządzić takie wnętrze. Oto nasze pomysły, jak urządzić:
Aneks kuchenny – jak zaaranżować nietypową kuchnię połączoną z salonem
Jak urządzić aneks kuchenny w pokoju dziennym? Jeśli na zabudowę masz miejsce tylko w rogu salonu, musi ona pasować do całej otwartej przestrzeni, nie może wyglądać jak zupełnie inne pomieszczenie. Zamów więc meble kuchenne na wymiar, dobierz kolory i materiały do wystroju pokoju, by wszystko tworzyło zgrabną całość – radzi Aleksandra Miodowska, architektka wnętrz z pracowni Decoroom.
Elementem łączącym niech będzie półwysep, przy którym można usiąść. Kuchnia z wyspą nabierze wtedy przytulnego charakteru i będzie zachęcała do wspólnego spędzania czasu. Jeśli chcesz oddzielić obie strefy, zrób ażurowe przepierzenie (ściankę z drewnianych lameli, szkła w metalowych ramach lub metalowej siatki) – nie zabierze światła i miejsca.
Jak urządzić kuchnię otwartą na salon? Jak wydzielić poszczególne strefy? Jak na otwartej przestrzeni optycznie oddzielić pokój dzienny i jadalnię od kuchni? Przygotowaliśmy cenne wskazówki i pomysły na aranżację wnętrz. Zobacz nasze inspiracje do kuchni połączonej z salonem.
Kuchnia na jednej ścianie – dobre rozwiązanie do otwartego salonu i małego mieszkania w bloku
W swoim mieszkaniu masz do dyspozycji tylko jedną ścianę? Wykorzystaj ją w stu procentach. Zaprojektuj zabudowę kuchenną w jednej linii, ale żeby nie było monotonnie, z dwoma rodzajami frontów. A jeśli nie potrzebujesz aż tak wielu szafek, zrezygnuj z górnych, a ścianę wykorzystaj jako miejsce na dekoracje – i ułóż pasek ciekawej tapety.
Jeśli urządzasz kuchnię w małym mieszkaniu w bloku i chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, zdecyduj się na lustrzane fronty – odbicia sprawią, że przestrzeń wyda się większa. Nie marnuj miejsca, jeśli masz go niewiele. Jak zaoszczędzić cenną przestrzeń? Płytę grzewczą zamontuj w narożniku (wybierz model z palnikami ułożonymi w kształt litery L – do każdego z nich dosięgniesz bez problemu) i nie zabudowuj wiszącego okapu, te nowoczesne są zgrabne i bardzo ładnie się prezentują.
Kuchnia w nietypowym kształcie – jak urządzić wąską i długą kuchnię
Pamiętaj, aby wąskiej i długiej kuchni nie zabudowywać od góry do dołu. W ten sposób prawdopodobnie zasłonisz okno lub ograniczysz ilość światła dziennego, które wpada do środka. Zbyt duża liczba mebli ją przytłoczy, utrudni gotowanie oraz optycznie zmniejszy pomieszczenie. W wąskiej przestrzeni trudno wygospodarować miejsce na tradycyjny stół z krzesłami, więc wykorzystaj długi i wysoki blat na środku, przy którym zjesz, ale też przygotujesz posiłek. Niewielki stolik możesz dostawić do boku szafy albo zamontować do ściany i składać, kiedy jest niepotrzebny.
Sprytnym rozwiązaniem, które możesz zastosować w wąskiej kuchni będzie narożna szafka. Jest głęboka i bardzo pakowna. Ale jak wygodnie siegnąć do najdalej ukrytych sprzętów? Nowoczesne systemy umożliwiają wyciągnięcie całej zawartości szafki na zewnątrz. Pociągnij uchwyt ramy i odchyl w bok, a wewnętrzne półki automatycznie przesuną się na miejsce tych z przodu. Na szerszych półkach zmieszczą się naczynia używane na co dzień, na węższych drobne agd. W wąskiej kuchni lodówkę możesz schować w wolnostojącym meblu, a zamiast górnych szafek powiesić na ścianie półki na zastawę stołową i koszyczki z drobiazgami. Półki i przeszklone szafki wizualnie odciążają zabudowę.
Jak zaaranżować kuchnię na nietypowej przestrzeni – kuchnia ze skosem
Nawet gotowe meble można tak ze sobą zestawić, żeby wyglądały pod skosem jak robione na wymiar. – Ważne jest też zaplanowanie blatu roboczego w odpowiednim miejscu – część, przy której będziemy jedli, urządźmy w najniższym punkcie, a tę, przy której kroimy i gotujemy, stojąc, w najwyższym – przypomina Aleksandra Miodowska z pracowni Decoroom.
W niedużej kuchni blokowej ze skośnym narożnikiem wykorzystaj każdy centymetr. Pod oknem zorganizuj przestrzeń do pracy, w której znajdą się zlew, płyta i zmywarka. Na naczynia i przechowywanie jedzenia będziesz mieć sporo miejsca w szafkach sięgających aż do sufitu.
Mieszkanie z kuchnią pod schodami – nowoczesne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni
Nietypowym, ale praktycznym miejscem na kuchnię jest przestrzeń pod schodami. Taka aranżacja świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Ukryta w głębi zabudowy kuchnia nie będzie dominowała w salonie. Jeśli wykończysz szafki materiałami, z jakich zrobione są schody, ładnie wkomponuje się we wnękę. Pod stopniami możesz zrobić na przykład praktyczne wysuwane szuflady.
Jeśli nie masz miejsca na osobną kuchnię, możesz urządzić ją w… szafie. Zajmuje mniej miejsca i może być niewidoczna. Po zasunięciu drzwi staje się stylowym meblem. Zobacz więcej pomysłów na małą kuchnię i przekonaj się, jak maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń.
Więcej pomysłów, jak urządzić nietypową kuchnię obejrzysz w galerii zdjęć. Zainspiruj się naszymi aranżacjami!
Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: Marta Behling/Pion Poziom, Tom Kurek, Archiwum Wydawnictwa/Yassen Hristov, Celestyna Król, Ola Dermont, Ayuko Studio, Łukasz Zandecki, Rafał Lipski, Michał Mutor, materiały prasowe