modne fronty do szafek kuchennych

Modne fronty do szafek kuchennych – jakie wybrać?

Kuchnia

Białe, w mocnym kolorze czy w naturalnym drewnie? Fronty szafek kuchennych decydują o stylu kuchni. Kiedy zabieramy się za remont kuchni i wymianę wszystkich mebli, bo nam się znudziły, trzeba rozważyć, czy nie wystarczy sama wymiana frontów kuchennych.

reklama

Białe, kolorowe czy w naturalnym drewnie – jakie fronty szafek kuchennych wybrać?

Gusta się zmieniają nawet zatwardziałym tradycjonalistom. Poza tym nie każdy lubi mieć przez dwadzieścia lat taką samą kuchnię. Gdy sąsiedzi robią wielki remont, czasem zerkamy z zazdrością na ich nowe zestawy mebli i zaczyna się… Wszystkim, którzy szukają nowych pomysłów i inspiracji, podpowiadamy, jak wybrać fronty szafek kuchennych. 

Fronty bezuchwytowe

To modne od lat rozwiązanie staje się powoli standardem. Fronty szafek wyglądają wtedy jak geometryczne gładkie klocki. Specjalny mechanizm pozwala otworzyć szafkę po naciśnięciu frontu. To jednocześnie praktyczne i niepraktyczne rozwiązanie. Kiedy mamy ręce ubrudzone np. w cieście, które zagniatamy, a potrzebujemy szybko otworzyć szafkę, możemy to zrobić łokciem. Z gałką byłyby raczej kłopot. Z kolei ciągle dotykana powierzchnia frontu szafki powoduje, że częściej musimy go myć, przecierać szmatką, polerować, etc. A im bardziej błyszcząca powierzchnia, tym bardziej widać na niej ślady palców.

> Zastanawiacie się, jak urządzić kuchnię z wyspą? Zobaczcie nasze aranżacje! <

fronty do szafek kuchennych
Kuchnia bezuchwytowa, aranżacja marki ZAJC, zajc.pl
fronty mebli kuchennych w dwóch kolorach
Kuchnia z zestawieniem frontów lakierowanych w odcieniu ciepłego beżu z fornirem z drewna orzechowego, aranżacja marki Zajc, zajc.pl
drzwiczki do szafek kuchennych
KUCHNIA Z KLASYCZNYMI SZAFKAMI, WITRYNĄ – KREDENSEM I KAMIENNYMI BLATAMI, ZDJĘCIE: PIOTR GĘSICKI, STYLIZACJA: ALDONA BEJNAROWICZ


Fronty z niewidocznym uchwytem

Jeśli gałek i dużych uchwytów nie lubimy, a zarazem nie chcemy mieć w kuchni szafek bezuchwytowych, możemy wybrać fronty kuchenne z wgłębieniem w krawędzi, które zastępuje klasyczną gałkę. Taki niemal niewidoczny uchwyt nie burzy minimalistycznego ładu we wnętrzu i podkreśla nowoczesny charakter mebli.

Stylowe drzwiczki do szafek

Do klasycznych kuchni pasują bardziej fronty ramiakowe (z prostokątną płyciną) – proste lub profilowane. Do nich dobiera się zazwyczaj ozdobne gałki, stylowe relingi lub tzw. muszelki (złocone lub mosiężne).

Kuchnia z białymi frontami oraz białym blatem, aranżacja Decoroom, zdjęcie: Pion Poziom, decoroom.eu


Białe fronty do szafek kuchennych

Wybierając je, zwróćmy uwagę na odcień. Bieli bieli nie równa. Od tego, czy wybierzemy cieplejszy czy chłodniejszy odcień, śnieżnobiały czy złamany, zależy wybór dodatków oraz innych kolorów, np. ścian w kuchni. Biel wpadająca w kość słoniową na frontach zestawiona z białymi jak śnieg ścianami czy blatami będzie optycznie wydawała się ciemniejsza.

Warto też zastanowić się, jaki blat kuchenny wybrać. W kolorze mebli czy kontrastowy, a przede wszystkim z jakiego materiału? Porady na ten temat przeczytamy w artykule jak dobrać kolor blatu do szafek kuchennych. Na odbiór barw wpływa też światło we wnętrzu, a dziś wybór temperatury oświetlenia, np. w ledowych żarówkach, jest naprawdę spory.

Kolorowe fronty kuchenne

Od paru sezonów kolor powraca także do kuchni. Coraz modniejsze stają się fronty szafek kuchennych w jaskrawych kolorach – ciemna zieleń, kobaltowy błękit czy rubin. Na frontach szafek i szuflad pojawiają się też delikatniejsze pastelowe odcienie różu, zieleni i koralowej czerwieni. Czy to wyraz ekstrawagancji? Niekoniecznie. To po prostu pomysł na ożywienie albo odświeżenie wnętrza.

> Więcej o trendach w kuchni: Kuchenne inspiracje, czyli klasyka ciągle żywa <

Nowe fronty do starej kuchni

Odświeżenie kuchennego looku możemy osiągnąć właśnie wymianą frontów. Zwłaszcza jeśli szafki jako takie są solidne, trzymają się dobrze i wiele nas w przeszłości kosztowały. Takie fronty można dorobić na wymiar albo dokupić w sklepie czy firmie, w której zamawialiśmy pierwszą kuchnię. Wtedy możemy zaaranżować coś ciekawego, na przykład…

…fronty mebli kuchennych w dwóch kolorach

To bardzo modne ostatnio rozwiązanie. Możemy mieć np. jasną górną linię szafek a ciemną dolną. Albo jeszcze inaczej – mieć różne kolory frontów kuchennych na dwóch ścianach. Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia wygląda mniej kuchennie i bardziej intrygująco. Pasuje też do rozwiązań z salonem otwartym na kuchnię.

Szafki kuchenne z kolekcji Hampton w modnym kolorze pastelowej zieleni, aranżacja marki Häcker, HAECKER-KUECHEN.DE/PL


Fronty matowe czy błyszczące?

Wybór wcale  nie jest oczywisty, bo obie opcje mają swoje wady i zalety. Błyszczące fronty szafek odbijają światło, działają niczym lustra, powodując, że przestrzeń kuchenna wydaje się większa. Z kolei są bardziej wymagające w pielęgnacji. Pasują bardziej do stylu glamour albo supernowoczesnego, co pociąga za sobą odpowiedni wybór dodatków i sprzętów.

Matowe fronty kuchenne są bardziej praktyczne, pasują zarówno do stylu nowoczesnego, jak i rustykalnego. Szczególnie modne stały się w ostatnim czasie fronty z odzyskanego drewna. Pięknie wyglądają w zestawieniu z białymi ścianami czy blatami albo kamieniem. I nie trzeba tak strasznie uważać, żeby ich nie zarysować.

Zobacz więcej pomysłów i aranżacji szafek kuchennych w galerii zdjęć.

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcie główne: Celestyna Król, stylizacja: Paulina Ada Kalińska, niżej aranżacja kuchni z kolorową tapetą, Limelace.co.uk

Zdjęcia: archwium Werandy, serwisy prasowe firm