Ergonomia w kuchni, czyli jak zaprojektować wygodną i funkcjonalną kuchnię
KuchniaW kuchni liczy się nie tylko stylowy wystrój, ale też ergonomia. Dzięki niej urządzisz przestrzeń tak, aby przygotowywanie posiłków było intuicyjne, sprzątanie wygodne, a wspólne gotowanie jeszcze przyjemniejsze. Poznaj zasady ergonomii w kuchni.
Dlaczego warto zadbać o ergonomię w kuchni?
W kuchni najważniejsza jest ergonomia, czyli takie zaplanowanie przestrzeni oraz rozmieszczenie mebli i sprzętów, które jest dla ciebie najwygodniejsze. Dzięki temu nie męczysz się wykonując codziennie te same obowiązki. Na co warto zwrócić uwagę projektując wnętrze? Oczywiście na sam układ kuchni, ale także na wysokość oraz wyposażenie szafek, by optymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania.
Ergonomicznie zaprojektowana kuchnia nie tylko ułatwia pracę w czasie przygotowywania posiłków, ale też pomaga zadbać o twoje bezpieczeństwo oraz zdrowie. Ponad 70% z nas przynajmniej raz w roku odczuwa bóle pleców spowodowane nieprawidłową postawą. Już samo nachylenie o 20 stopni do przodu przez dłuższy czas obciąża dysk międzykręgowy i może spowodować jego długotrwałe uszkodzenie. Warto więc zadbać o swój kręgosłup, bo w dobrze zaprojektowanej kuchni plecy wcale nie muszą cierpieć.
Ergonomiczny układ kuchni – jak rozplanować zabudowę kuchenną?
Ergonomiczny układ kuchni to taki, w którym ustawienie mebli jest tak wygodne, że potrzebne rzeczy zawsze masz pod ręką, a odległości, które pokonujesz podczas przygotowania posiłków są zredukowane są do minimum. W ten sposób oszczędzasz czas, energię oraz dbasz o swoje zdrowie. Najmniej ergonomicznym układem jest kuchnia jednorzędowa, czyli jeden prosty ciąg mebli tak długi, jak sama kuchnia. Przejście z jednego końca na drugi wymaga od ciebie najwięcej wysiłku. Dwa ciągi mebli kuchennych ustawione naprzeciwko siebie skracają tę drogę o połowę. Podobnym pod względem ergonomii rozwiązaniem jest kuchnia w kształcie litery U lub bardzo popularna kuchnia z wyspą lub półwyspem. Oba rozwiązania nie wymagają w czasie gotowania przechodzenia przez całe pomieszczenie. Pośrednie rozwiązanie to natomiast kuchnia w kształcie litery L.
Jak dopasować wysokość szafek kuchennych?
Ergonomiczna kuchnia jest dostosowana do twojego wzrostu. Jak więc dopasować idealną wysokość szafek kuchennych? U każdego z nas ergonomiczna wysokość miejsca pracy wynosi około 13 cm poniżej łokci. Dla osoby o wzroście 160 cm orientacyjna wysokość, na jakiej powinien znaleźć się blat w kuchni to 86 cm, dla osoby o wzroście 170 - 90 cm, 175 - 94 cm, 180 - 96 cm, itd.
Szafka zlewozmywakowa powinna być o 13 cm wyższa od szafki z blatem kuchennym, na którym przygotowujesz posiłki. Dlaczego? Gdyż miejscem pracy w przypadku zlewu jest jego dno. Natomiast szafka pod płytę grzewczą powinna być o 13 cm niższa niż szafka z blatem roboczym, ponieważ gotując przedłużasz swoją rękę łyżką albo innymi akcesoriami kuchennymi. Ze względów estetycznych w prywatnych wnętrzach nie wprowadza się takich zmian w wysokościach szafek. Możesz je jednak uwzględnić, jeżeli w swoim mieszkaniu projektujesz kuchnię z wyspą.
W jaki sposób dopasować wysokość dolnych szafek kuchennych? Poprzez podniesienie ich na nóżkach. W takich aranżacjach często zdarza się, że przestrzeń między meblami a podłogą wynosi więcej niż 15 cm, co oznacza, że w kuchni zostaje niewykorzystana przestrzeń. Dlatego firma Häcker oferuje 5 standardowych wysokości szafek, które można dopasować tak, by zagospodarować każdy wolny kąt. Dolne szafki to bardzo ważne elementy wyposażenia kuchni. To właśnie w nich schowasz większość sprzętów, w tym garnki, małe AGD i wszystkie ciężkie przedmioty, które nie powinny znajdować się na półkach powyżej wysokości twoich ramion. Wszystko po to, by sięgając po ciężkie rzeczy nie nadwyrężać ramion i kręgosłupa. Im więcej miejsca w dolnych szafkach, tym wygodniej przechowywać i łatwiej utrzymać porządek w kuchni. Dlatego marka Häcker oferuje aż cztery wysokości i cztery głębokości szafek dolnych, w tym szafki o głębokości 71 cm dla bardzo wygodnych blatów kuchennych o głębokości 75 cm, które idealnie dopasujesz do swojego wnętrza. Do wyboru są również dwa rodzaje szuflad w kilku wykonaniach, dzięki którym potrzebne akcesoria zawsze będą pod ręką.
Ergonomia w kuchni – wygodny dostęp do szafek
Innym ważnym aspektem w dobrze zaprojektowanej, ergonomicznej kuchni jest wygodny dostęp do zawartości szafek. Firma Häcker proponuje różnorodne rozwiązania, które dopasujesz do swojego wnętrza. Zamiast standardowych dolnych szafek możesz zdecydować się na przykład na zastosowanie pojemnych szuflad z pełnym wysuwem. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pomoże utrzymać porządek w kuchni, jest szuflada z łatwo dostępnymi segregatorami śmieci.
Dobra ergonomia w kuchni to także wygodne oraz łatwo dostępne górne szafki. Zamiast standardowych drzwiczek mogą mieć uchylne, przesuwane, składane albo żaluzjowe fronty lub otwarte półki, które umożliwią swobodne sięganie po produkty spożywcze. Również otwieranie mechaniczne czy mechaniczno-elektryczne szafek poprawia znacznie ergonomię w kuchni. Przygotowywanie posiłków i utrzymanie porządku w kuchni ułatwiają też wyjmowane wyposażenia szuflad (np. system Move marki Häcker) czy rozwiązania takie, jak relingi na ścianach.
Zabudowane urządzenia AGD w kuchni
Ergonomicznie, zintegrowane urządzenia elektryczne to kolejny ważny aspekt projektowania funkcjonalnej kuchni. Sprzęty AGD powinny być zainstalowane na wygodnej wysokości – przynajmniej te, z których korzystasz na co dzień. Do tych najczęściej używanych należą na przykład zmywarki. Podwyższenie zmywarki w bardzo małych kuchniach wynika z kompromisu, celem którego jest zyskanie cennego miejsca do pracy na blacie kuchennym. Warto wiedzieć, że umieszczona wyżej zmywarka to bezcenna inwestycja we własne zdrowie, dlatego w kuchniach firmy Häcker można ją zabudować w wysokich szafach. Wyżej, na wygodnej wysokości zabudowuje się również zintegrowane ekspresy do kawy, mikrofalówki oraz piekarniki. Niemiecka marka proponuje odpowiednie, gotowe rozwiązania nawet dla takich urządzeń elektronicznych, które nie są przewidziane do zabudowy.
Temat ergonomii jest bardzo szeroki. Projektanci i sprzedawcy mebli kuchennych Häcker nieustannie szkolą się w tym zakresie, by pomóc ci zaprojektować wymarzoną kuchnię z uwzględnieniem wszystkich norm, które sprzyjają twojemu bezpieczeństwu, zdrowiu oraz wygodzie w codziennym gotowaniu.
MATERIAŁ PARTNERA: HAECKER.PL