Drewniana kuchnia – nie goni za modą, a wciąż jest na topie! Zobacz, jak urządzić kuchnię w kolorze drewna
KuchniaKuchnia w kolorze drewna to rozwiązanie nie tylko do domu za miastem. Z drewnianych mebli możesz stworzyć ponadczasową aranżację w dowolnym stylu. Są uniwersalne. Kocha je klasyka i nowoczesność. Drewno w kuchni możesz połączyć z innymi kolorami i materiałami, a jeśli pozwolisz mu zaprezentować się w naturalnej odsłonie, odwdzięczy się nabierając pięknej patyny. Zobacz najpiękniejsze aranżacje i projekty wnętrz z drewnianą kuchnią w roli głównej!
Nie wiesz, jak urządzić drewnianą kuchnię? Zajrzyj do artykułu. Zebraliśmy w pigułce najważniejsze informacje:
Kuchnia w kolorze naturalnego drewna – czy nadal jest modna?
Drewniana kuchnia została odkryta na nowo w ubiegłym sezonie, a w tym będzie prawdziwą gwiazdą kuchennych aranżacji. Trudno się dziwić. Drewno to materiał ponad modami, który nigdy się nie znudzi i zawsze będzie inspirował projektantów. Ekologiczny, o pięknej strukturze, ciepły w dotyku, służy przez długie lata. Upływ czasu działa na jego korzyść – pięknie zapisuje się na nim historia, a im starszy, tym szlachetniej wygląda. To wszystko sprawia, że kuchnia drewniana to najprzytulniejsze miejsce w domu.
Hitem w aranżacji kuchni są drewniane fronty w ciemnym wybarwieniu (wędzony i bagienny dąb, orzech). Dominują w nowoczesnych wnętrzach – zazwyczaj są gładkie, pozbawione frezów i uchwytów, zrobione z litego drewna, często obkładane fornirem i zestawiane z szafkami w jasnym, kontrastowym kolorze. Popularnością cieszą się ciepłe, miodowe odcienie, a nawet te całkiem jasne, naturalne. Ostatnie często robione są z wytrzymałej, liściastej sklejki.
A jakie gatunki drewna są modne w kuchni 2023? Z pewnością żegnamy się z egzotycznymi – jatoba, kompas czy merbau były na topie kilka sezonów temu. Dziś stawiamy na rodzime odmiany – dąb, jesion, klon, modrzew – zachwycają rysunkiem słojów i jednolitym ubarwieniem. I jeszcze jedna dobra wiadomość przemawiającą na korzyść drewna – można je wiele razy odświeżać – wystarczy odczyścić, przeszlifować, a potem co kto lubi: pomalować, zabejcować, zabezpieczyć naturalnym woskiem lub olejem.
Jak urządzić kuchnię w kolorze drewna?
Kuchnia z drewnem kiedyś kojarzyła się wyłącznie ze stylem rustykalnym – i to w jego dawnej odmianie, nieco ciężkiej i niekoniecznie w dobrym guście. Meble kuchenne z drewna z widocznymi ciemnymi sękami przytłaczały wnętrze podobnie jak gruba warstwa lakieru, którym były malowane. Na szczęście to już przeszłość.
Nie musisz się bać drewna w kuchni! Aranżacje jak z góralskiej chaty dawno odeszły do lamusa. Dziś drewniane kuchnie można zaprojektować z lekkością, finezją i wyczuciem, a szlachetny materiał zabezpiecza się naturalnymi woskami lub olejami, żeby oddychał, pachniał i zachwycał piękną strukturą. Drewno doskonale wpisuje się w różne wystroje wnętrz i łączy się z innymi materiałami – malowanym proszkowo metalem, szlachetną stalą, mosiądzem, miedzią, ale też kamieniem. W ten sposób nie dominuje tak bardzo w kuchni, a całość nabiera bardziej współczesnego wyglądu.
Fronty szafek kuchennych ozdabia się biżuteryjnymi uchwytami, wypełnia fazowanym szkłem i podświetla od środka. Często stosowanym rozwiązaniem jest łączenie różnych fornirów, po to, żeby uzyskać bardziej dekoracyjny efekt. Gładkie powierzchnie zestawia się ze strukturami, np. powierzchniami w efektowne żłobienia (czyli ryflowania). A wszystko po to, żeby drewniana kuchnia była elegancka, ciepła i przytulna. Zobacz nasze zdjęcia drewnianych kuchni i nasze inspiracje, a przekonasz się, dlaczego to hit tego sezonu.
Zielona kuchnia to trend ostatnich sezonów. Zobacz, jak modne odcienie zieleni dmienią wystrój kuchennego wnętrza!
Czy aranżacja całej kuchni w drewnie to dobry pomysł? Jakie kolory frontów dobrać do drewnianych blatów kuchennych?
Boisz się, że kuchnia z drewnianymi frontami będzie wyglądać ciężko, zdominuje pomieszczenie i nada mu zbyt rustykalny charakter? Jest kilka sposobów, żeby temu zaradzić. Przede wszystkim pamiętaj, że drewniana kuchnia nie musi być cała w kolorze drewna. Fronty możesz pomalować na dowolny kolor (wszystkie albo niektóre). Jest wiele farb i bejc, które pozwolą wydobyć jego piękną strukturę. Używaj tych matowych, dających satynowe wykończenie – podkreślą słoje oraz będą wyglądać naturalnie. Paleta kolorystyczna jest ogromna, ale największą popularnością wciąż cieszą się najbardziej klasyczne odcienie – biel, szarość i czerń. Łatwo dopasować do nich kuchenne dodatki (np. kolorowe agd) i wyposażyć w drewniane blaty.
Biała kuchnia z drewnianymi blatami
Specjaliści od trendów przepowiadają wielki powrót białej kuchni. Ale nie w zimnej, minimalistycznej wersji, a ocieplonej i przytulnej. Dlatego w tym sezonie kuchnia biało-drewniana święci tryumfy. Białe fronty łączymy z drewnianymi blatami. To, jak zapewniają projektanci kuchni, zestaw-baza, który świetnie zagra w aranżacjach w różnych stylach i będzie doskonałym tłem dla różnorodnych dodatków. Biała kuchnia z drewnem (a także kremowa kuchnia z drewnianym blatem) to także polecane rozwiązanie do małego pomieszczenia – jasne meble wyglądają lżej, optycznie zajmują mniej miejsca i nie dominują tak jak ciemne.
Szara kuchnia z drewnem
Chociaż może wydawać się nudna, szarość jak mało który kolor, ma bardzo bogatą paletę odcieni. A jeśli połączysz ją z drewnem nikt nie zarzuci jej, że jest smutna i nijaka. Jasnoszara kuchnia z drewnem, a może w ciemniejszej, antracytowej wersji? W szaro-drewnianej kuchni możesz zaszaleć – w dolnym rzędzie postawić na szafki w pięknym perłowym odcieniu, a w górnym połączyć drewno ze szkłem. Takie drewniane witryny, podświetlone od środka rozświetlą całą aranżację.
Czarna kuchnia z elementami drewna
Czarna kuchnia jest teraz bardzo modna, jednak rzadko decydujemy się na takie rozwiązanie, wciąż obawiając się jej mroczności. Tymczasem wystarczy połączyć czerń z drewnem o ciepłym, miodowym odcieniu, żeby zrobiło się przyjaźnie i swojsko. Nadal nie jesteś przekonana czy czarna kuchnia z drewnem to dobry pomysł? Odwróć sytuację – postaw na drewniane meble i nakryj je czarnymi blatami. Przekonasz się, że wnętrze z czarnym blatem kuchennym będzie eleganckie i szykowne.
Co położyć na ścianie w kuchni drewnianej, a co na podłodze?
Jedni nie widzą świata poza tradycyjnymi płytkami. Jeśli dużo gotujesz i stawiasz na funkcjonalność, sprawdzą się idealnie. No i są bardzo dekoracyjne. W tym roku prym wiodą płytki zellige, czyli marokańskie ręcznie robione i szkliwione kafle o nieregularnej strukturze i wybarwieniu. Rezygnujesz z górnych szafek? Kompozycja z nich będzie wspaniałą ozdobą pustej ściany. Stawiaj na różnorodność, baw się kształtami, strukturami, sposobem kładzenia, nie bój się zestawiać matu z połyskiem.
Jeśli boisz się, że brud będzie osiadał w fugach lub po prostu marzy ci się inne rozwiązanie, pomaluj ścianę w kuchni wodoodporną farbą. Te ceramiczne świetnie się zmywają – wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, by usunąć nawet uporczywy tłuszcz, a kiedy kolor się znudzi, można szybko go zmienić. Do jasnego drewna dopasujesz subtelne pastele, z ciemnym sprawdzą się stonowane kolory ziemi. No i wreszcie para idealnie dobrana – cegła i drewno w kuchni. Jeśli lubisz loftowe klimaty, wykorzystaj przebijający spod tynku surowiec w kolorze terakotowej czerwieni. Wspaniały duet, który ociepli każdą aranżację i nada niepowtarzalnego klimatu.
A co na podłogę do drewnianej kuchni? Jeśli dolna zabudowa nie jest w kolorze drewna, możesz pokusić się o płytki drewnopodobne, a nawet parkiet (zwłaszcza jeśli kuchnia jest częścią salonu). Sprawdzi się też żywica syntetyczna (jest łatwa do utrzymania w czystości) lub wielkoformatowy gres (im większe płytki tym mniej kłopotliwych łączeń). Z drewnianymi meblami ładnie zakomponują się ceramiczne kafle w historyzujące lub orientalne wzory, albo płytka klinkierowa. To, co na ścianie i podłodze zawsze warto dobrać nie tylko do mebli, ale też stylu, w jakim urządzona jest kuchnia.
Kuchnia w drewnie – do jakich wnętrz pasuje? Drewniane meble kuchenne w różnych stylach
Podobno najpopularniejsze w polskich domach są nadal kuchnie w stylu skandynawskim. Tu drewna nie może zabraknąć. Może pojawić się w postaci blatów, szafek lub naturalnych dodatków – najczęściej jasnych, często malowanych na biało lub szaro. Skandynawska kuchnia stawia na prostotę, dlatego często rezygnuje z górnych szafek, a dolne ozdabia delikatnymi frezowaniami. Drewniana kuchnia pasuje do aranżacji, które lubią naturalne materiały. Idealnie sprawdzi się jako część salonu urządzonego w stylu boho, japandi czy rustykalnego.
Ponadczasowe drewno dobrze zagra w nowoczesnym wnętrzu. Ocieplony minimalizm to trend, który staje się coraz popularny. Stonowana, wyciszająca kolorystyka inspirowana naturą, tylko najpotrzebniejsze sprzęty i dolny rząd szafek w kolorze ciemnego drewna – taka jest najmodniejsza drewniana kuchnia 2023 roku.
Drewniane meble kuchenne malowane na biało, w delikatne przecierki, z efektem naturalnej patyny i roślinnymi motywami w lawendowym kolorze – to sposób na drewnianą kuchnię w stylu prowansalskim. Z kolei czarna kuchnia z drewnianymi blatami i czerwoną cegłą na ścianie może śmiało być częścią industrialnego loftu. A ryflowane fronty, w wytłaczane w drewnie rowki, to ciekawy pomysł na kuchnię w stylu mid century czy w duchu nowoczesnej klasyki. Podobny efekt uzyskasz wykorzystując lamele drewniane. Te kładzione obok siebie listewki – w formie przepierzenia, na frontach szafek czy na ścianie – to sprawdzony i modny sposób na przełamanie monotonii.
Spodobały ci się nasze pomysły na drewnianą kuchnię? Zobacz też inne inspiracje, które proponujemy. Z pomocą rad naszych stylistek urządzisz kuchnię w każdym stylu!
Tekst: MD
zdjęcia: materiały prasowe, zdjęcie głównie: IKEA.com