Dodatki i akcesoria kuchenne: jak dopasować małe AGD do stylu kuchni?

Kuchnia

Małe AGD to sprzęty, do których często nie przywiązujemy dużej wagi przy planowaniu wystroju kuchni. Jednak warto pamiętać, że takie nieduże urządzenia mogą stanowić cenny dodatek wizualny i znacząco wpływać na styl całego pomieszczenia. 

reklama

Dobrze dobrane podkreślają charakter i unikatowość kuchni. Dadzą odczucie harmonijnej i odpowiednio rozplanowanej przestrzeni. Sprawdźmy, jak dobrać odpowiednie małe AGD do każdego wystroju.

Jak dobrać małe AGD do stylu każdej kuchni – podstawowe zasady

Małe AGD dobieramy do kuchni zazwyczaj na samym końcu – po zrobieniu remontu, kupieniu nowych mebli i najważniejszych sprzętów, takich jak lodówka, kuchenka i zmywarka. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i to, jaki ekspres do kawy, toster, czajnik elektryczny czy mikrofalówkę wybierzemy, może wpłynąć znacząco na to, jak pomieszczenie będzie odbierane. Dobrze dobrane małe AGD potrafi stworzyć wrażenie większej nowoczesności lub przestronności wnętrza. Z kolei źle dobrane przytłoczyć je i sprawić, że będzie wyglądało na chaotyczne i zabałaganione. Jak uniknąć takiego negatywnego efektu wizualnego?

Przede wszystkim warto zdecydować się na urządzenia małego AGD z jednego kompletu. Sprzęty z tej samej kolekcji lub od jednego producenta będą wyglądać bardziej spójnie niż przypadkowo do siebie dobrane akcesoria z różnych serii. Pozornie nieistotne detale i wykończenia lub delikatne różnice kolorów mogą powodować wrażenie nie do końca przemyślanej przestrzeni i bałaganu.

Oczywiście warto także dopasować małe sprzęty kuchenne do urządzeń dużego AGD, które mamy już w swojej kuchni. Jeśli kuchenka, zmywarka i lodówka są chromowane, można powielić ten motyw, dobierając czajnik elektryczny, ekspres do kawy czy mikrofalę o podobnej obudowie. Może ona być w całości wykonana z metalu lub wykorzystywać chromowany detal np. frontowy panel i wylot kawy w ekspresie, część obudowy na tosterze lub obramowanie drzwiczek w mikrofalówce.

Warto też przyjrzeć się kształtom urządzeń, które już mamy. Czy ich brzegi są bardziej kanciaste, czy może nieco zaokrąglone? Gdy kuchenka i lodówka mają dużo prostych i ostrych linii w swoim designie, ekspres do kawy, czy toster o zaokrąglonej, opływowej obudowie nie będzie do nich pasować. Nawet jeśli kolory się zgadzają, niedopasowane kształty mogą sprawić, że urządzenia będą nieco odstawać od siebie, co wytworzy mimowolne wrażenie chaosu. Ostre linie i kanciaste brzegi sprzętów ładnie podkreślają nowoczesność, industrialność i minimalizm współczesnych wnętrz. Sprawiają, że kuchnia wygląda profesjonalnie oraz przestronnie i podkreślają loftowość nawet prostych aranżacji. Z kolei urządzenia opływowe i o zaokrąglonym profilu najlepiej wpasowują się w estetykę retro, glamour i rustykalną – czyli style bardziej zdobne i pełne przepychu.

Małe AGD do kuchni – jakie sprzęty do nowoczesnych aranżacji?

Od kilku lat w aranżacjach kuchni unikamy maksymalizmu i przepychu. Prym wiedzie prostsza, czystsza, nieco surowa i minimalistyczna estetyka, m.in.: styl skandynawski, loftowy, japoński czy duński. Wynika to z większej funkcjonalności takich wnętrz. By pomieszczenie w jednym z tych stylów wyglądało spójnie, nie potrzebujemy dużej ilości dodatków i zdobnych detali, jak to bywa w aranżacjach retro, glamour czy rustykalnych.

Do surowych stylów łatwiej jest też dobrać sprzęty małego i dużego AGD. Gdy już je dopasujemy, możemy mieć pewność, że posłużą nam długo, bo nawet jeśli zechcemy zrobić remont i zmienić design pomieszczenia, prawdopodobnie dobrze wkomponują się w nową aranżację. Tego nie można powiedzieć o tosterach, ekspresach czy robotach w stylu np. retro, które mają swój określony „look” pasujący jedynie do tej konkretnej estetyki.

Jakie urządzania najlepiej wpasują się w styl skandynawski, loftowy czy japoński? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • uniwersalną kolorystykę – czerń, biel i srebro najłatwiej dopasować do każdej aranżacji. Podkreślają nowoczesność kuchni;

  • szlachetne, wykonane z metalu obudowy – nadają profesjonalny wygląd sprzętowi, ładnie odbijają światło, dając wrażenie większej przestronności całego pomieszczenia;

  • minimalistyczne wzornictwo – unikaj zbyt wielu detali, wystających elementów i zdobień. Drobne zagłębienia i małe elementy szybciej się brudzą:

  • proste kształty – bardziej graficzna, prostokątna forma oddaje minimalizm i funkcjonalność aranżacji, a jednocześnie daje wrażenie uporządkowania.

Warto zwrócić uwagę na praktyczność sprzętów, np. łatwość w utrzymaniu czystości. Choćby na to, czy na chromowanych elementach nie powstają odciski palców przy każdym dotknięciu albo czy nie tworzą się brzydkie zacieki, które mogą zepsuć efekt wizualny. Przy ekspresach do kawy warto też zwrócić uwagę na system mleczny. W urządzeniach takich jak Siemens EQ.500 znajdziesz np. specjalną karafkę na mleko, dzięki czemu unikniesz bałaganu wokół urządzenia i przestrzeń będzie wyglądała na bardziej zorganizowaną. Na blacie nie będzie stał karton z mlekiem, tylko praktyczne i schludne naczynie, co sprawi, że wszystko będzie nieco bardziej uporządkowane i estetyczne już na pierwszy rzut oka. Przestrzeń będzie wyglądała na bardziej zorganizowaną.

Sprawdź, jak ekspres Siemens EQ.500 sprawdzi się w twojej aranżacji

W nowoczesnych stylach warto stawiać także na urządzenia wbudowane, które nie zajmują miejsca na blatach, dzięki czemu mamy więcej przestrzeni, odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest przestronniejsze i bardziej minimalistyczne. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na montaż ekspresu do zabudowy albo mikrofali w obecnych meblach kuchennych bez konieczności ich całkowitej wymiany. Takim osobom polecamy urządzenia, które nie są zbyt szerokie, tak by wokół nich na blacie zostawało nieco miejsca, by uzyskać wrażenie przestronności.

Wszystkich urządzeń wolnostojących nie powinno się też ustawiać w jednym miejscu i tuż obok siebie, by nie zagracić przestrzeni roboczej. Więcej „prześwitów” i odstępu między sprzętami to wrażenie przestronniejszej i bardziej zorganizowanej kuchni.

Partnerem artykułu jest Siemens
Zdjęcia: materiały prasowe