Blat pod oknem w kuchni – jak go urządzić?
KuchniaNa blacie pod oknem często aranżuje się cały ciąg kuchenny ze zlewem, zmywarką lub kuchenką. Przyjemniej jest zmywać naczynia albo przygotowywać posiłki, podziwiając widok za oknem. Jak urządzić blat pod oknem? Zainspiruj się naszymi aranżacjami.
Blat pod oknem w kuchni – jak go urządzić?
Kluczowe znaczenie ma wysokość okna w kuchni. Jeśli jest małe i znajduje się wysoko, trudno będzie połączyć je z blatem, który powinien znajdować się na określonej wysokości. Optymalna wysokość blatu kuchennego to mniej więcej 75 cm, a dla blatu roboczego około 85-90 cm. Prawidłowa, ergonomiczna wysokość miejsca pracy u każdego z nas wynosi około 13 cm poniżej łokci. Projektując nową kuchnię, warto to wziąć to pod uwagę.
Okno nad blatem kuchennym jest niebagatelną zaletą. Wpuszcza do wnętrza naturalne światło dzienne, dlatego tak chętnie aranżujemy blat pod oknem jako miejsce do pracy – krojenia, zmywania czy gotowania. Ale możesz też tę przestrzeń zaaranżować jak stół albo jako domowe biuro, jeśli nie masz w mieszkaniu miejsca na stolik czy inny mebel, który będzie pełnił funkcję biurka. W takim wypadku ważna będzie szerokość blatu. Blat o szerokości 60 cm nada się do typowych zadań kuchennych, ale jeśli chcesz używać go jako stołu, powinien mieć już około 80 cm. Jeśli chcesz używać blatu pod oknem jako stołu lub biurka, dla twojej wygody nie powinien być zabudowany dolnymi szafkami kuchennymi.
> Zobacz także: Mała kuchnia – sprytne rozwiązania oraz pomysłowe i praktyczne aranżacje <
Kuchnia z blatem pod oknem – pomysły na przechowywanie
Jeśli chcesz, aby blat pod oknem był miejscem, w którym przygotowujesz posiłki, zaplanuj wokół niego przestrzeń do przechowywania naczyń, akcesoriów kuchennych i produktów do gotowania, których używasz najczęściej. Zainspiruj się zdjęciami i zobacz, jak możesz zaprojektować zabudowę wokół okna. Urządzasz małą kuchnię? Zaaranżuj otwarte półki wiszące albo przeszklone witryny, które wyglądają lżej niż szafki z pełnymi drzwiami.
Ergonomiczna kuchnia to taka, w której potrzebne akcesoria zawsze masz pod ręką. Przydadzą się więc wygodne, głębokie szuflady oraz dolne szafki, w których schowasz wszystkie większe przedmioty, by sięgając po ciężkie rzeczy nie nadwyrężać kręgosłupa. Dzięki dobrej organizacji miejsca przy blacie kuchennym oszczędzasz czas na przyrządzanie posiłków, ale i dbasz o swoje zdrowie.
Blat kuchenny równo z parapetem
Jeśli pozwala na to okno w kuchni, blat możesz zaaranżować na tej samej wysokości co parapet, by przechodził płynnie jeden w drugi. Innym rozwiązaniem będzie całkowite zrezygnowanie z parapetu i wpasowanie blatu pod samo okno. W takim przypadku zadbaj o to, by dopasować blat tak, aby nie przeszkadzał ci w swobodnym otwieraniu okna.
Jak zaaranżować parapet okienny, który jest wyżej niż blat kuchenny?
Nawet niewielki parapet nad blatem kuchennym możesz wykorzystać jako dodatkową półkę. To doskonałe miejsce na rośliny w doniczkach, które potrzebują dostępu do światła słonecznego. W ten sposób świeże zioła w kuchni zawsze będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Możesz postawić na parapecie książki kulinarne, w których często szukasz inspiracji albo stworzyć tu dekoracyjny kącik.
Im szerszy mamy parapet, tym większe możliwości jego aranżacji. Postawisz na nim na przykład ceramiczne naczynia: ozdobne talerze, pojemniczki albo filiżanki w kolorach nawiązujących do wystroju wnętrza, misę z owocami, szklany wazon ze świeżymi kwiatami albo stworzysz minigalerię złożoną z ulubionych botanicznych grafik lub rodzinnych zdjęć w ozdobnych ramach. Od razu zrobi się przytulniej!
Tekst: MW
Zdjęcia: archiwum Werandy; Zdjęcie główne: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA, niżej ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: ELIZA MROŹIŃSKA