blat kuchenny jasny czy ciemny

Blat kuchenny – jasny czy ciemny?

Kuchnia

Blat roboczy to ważny element w kuchni. Nie tylko podkreśla jej styl, ułatwia pracę, ale może też tworzyć ciekawe efekty.

reklama
biały blat kuchenny
TECHNISTONE, KOLEKCJA Noble, wzór Noble Areti Bianco


Jaki wybrać blat kuchenny? W kolorze mebli czy kontrastowy, jasny czy ciemny, a przede wszystkim z jakiego materiału? Wiele osób zadaje sobie takie pytania, kiedy zaczyna myśleć o urządzaniu kuchni. Oto kilka porad, które pomogą w tego typu decyzjach.

Dopasuj blat do stylu kuchni

Jeśli jesteśmy zwolennikami klasycznych kuchni, postawmy na naturalne materiały – kamień lub konglomerat, czyli kamień o podwyższonych właściwościach złożony w 90 proc. z naturalnych komponentów. Nowoczesne kuchnie pozwalają z kolei na większe odstępstwa i zaskakujące materiały – stal czy wielkoformatowe płytki ceramiczne określane na rynku jako spieki kwarcowe.


Myśl praktycznie

Blat kuchenny ma służyć przez lata, więc przede wszystkim musi być odporny na zarysowania, plamy i wysoką temperaturę. Ważną rolę odgrywa tutaj porowatość materiału. Naturalne kamienie bardziej chłoną zabrudzenia (np. marmur wymaga odpowiedniego polerowania, a nawet pokrycia warstwą ochronną). Poza tym porowaty blat trudniej wyczyścić. Blaty wykonane z konglomeratu mają niską porowatość, dzięki czemu mają również niższą nasiąkliwość powierzchni i łatwiej usunąć z nich nawet plamy po czerwonym winie.

blat kuchenny – jasny czy ciemny
TechniStone, kolekcja Essential, wzór Crystal Diamond


Blat odporny na temperaturę

Tego nie można powiedzieć o blatach drewnianych – stawianie gorących garnków powoduje odbarwianie, ciemnienie drewna. Plama z czerwonego wina, którą przeoczymy i pozwolimy jej pozostać dłużej, może z drewna już nigdy nie zniknąć. Krawędzie takiego blatu w pobliżu płyt grzewczych stają się coraz ciemniejsze. Jeśli jesteśmy perfekcjonistami, coś takiego będzie nas razić, dlatego warto kupić blat odporny na temperaturę – taki z granitu czy konglomeratu wytrzyma temperaturę do 120 stopni Celsjusza (można więc nawet przekładać garnki na indukcję).

czarny blat kuchenny
TechniStone, kolekcja Essential, wzór Gobi Grey


Jasny czy ciemny blat kuchenny?

To zależy, jaki efekt chcemy uzyskać. Jasny blat na jasnych meblach optycznie się z nimi łączy, mniej rzuca się w oczy, tworzy efekt większej przestrzeni. Ale warto zwrócić uwagę, że nawet ciemne, w tym czarne blaty, mogą dawać podobny rezultat – jeśli mają bardzo polerowaną powierzchnię, odbijają światło i są jak zwierciadło dla wnętrza kuchni. To też wizualnie powiększają przestrzeń.

Cienki czy gruby?

Im bardziej klasyczna kuchnia tym bardziej przystoją grube blaty. W kuchniach nowoczesnych, zwłaszcza z szafkami bezuchwytowymi, najładniej wyglądają cieniutkie blaty kuchenne w tym samym kolorze, co fronty. Wtedy wydaje się, że szafka jest monolitycznym kubikiem. Z kolei w kuchniach rustykalnych można pozwolić sobie na solidne plastry kamienia, często z surowymi, niepolerowanymi krawędziami. Na rynku dostępne są wysokiej jakości blaty z konglomeratu o różnych grubościach, np. TechniStone® oferuje blaty o grubości 12, 20 lub 30 mm, które można dopasować do stylu każdego wnętrza.

Gładki czy wzorzysty?

Warto pamiętać, że im bardziej jednolity kolor ma blat kuchenny, tym bardziej widoczne są na nim plamki, okruchy, kurz, itp. Dlatego blaty kamienne lub konglomeratowe z żyłkami, plamkami czy dekorami np. marmuropodobnymi lub o strukturze betonu, są bardziej praktyczne i nie wymagają nieustannego przecierania.

Dobry pomysł – konglomerat kamienny na blacie w kuchni

Podsumowując wszystkie za i przeciw oraz mając na uwadze stosunek jakości do ceny, warto wybrać blat kuchenny z konglomeratu, na przykład od TechniStone®. Jakie ma zalety ten materiał?

blat kuchenny z konglomeratu
TECHNISTONE, KOLEKCJA SERENITY, WZÓR POETIC BLACK

 

  • Łatwo utrzymać go w czystości – takie blaty możemy czyścić wodą z dodatkiem mydła lub środkiem na bazie alkoholu,
  • jest wodoodporny,
  • nie wymaga impregnacji,
  • jest odporny na wysoką temperaturę,
  • jest trwały, ma długą żywotność,
  • odznacza się niską porowatością,
  • szeroka gama kolorów, różnych grubości i wymiarów blatów pozwala dostosować go do każdego stylu kuchni.

Tekst: Beata Majchrowska
MATERIAŁ PARTNERA: TECHNISTONE.COM/PL

Zdjęcie główne: TechniStone, kolekcja Essential, wzór Crystal Diamond, poniżej KOLEKCJA SERENITY, WZÓR POETIC BLACK