Skąd moda na zasłony rzymskie i jak dobrać najlepszy model do wnętrza? Na pytania odpowiada ekspertka: Agnieszka Gołębiewska, szefowa marketingu w  firmie Anwis produkującej osłony oraz rolety wewnętrzne i zewnętrzne.

Zasłony rzymskie tłumią słońce w kuchni, dołem oświetla ono tylko blaty. Zasłony rzymskie, jak sama nazwa wskazuje, to nie nasz wymysł. Przyjęły się jednak świetnie. Dlaczego?

Są najbardziej dekoracyjną osłoną przeciwsłoneczną. Dzięki nim zbudujemy nastrój w salonie, kuchni, łazience. Poza tym wyglądają nowocześnie. Stają się modne, bo po wielu latach królowania firanek i zasłon szukamy czegoś nowego.

Co zyskujemy, wieszając je w oknie?

Chronią naszą prywatność przed wścibskimi spojrzeniami, sprawiają, że wnętrze wygląda stylowo. Wybierając grube tkaniny, możemy wyciemnić sypialnię czy pokój dziecka, lekkie zaś zastąpią firankę.

Czy można dobierać rodzaje tkanin do stron świata?

Wiadomo, że od południa czy wschodu przydałyby się takie, które bardziej chronią przed słońcem, od zachodu czy północy – ocieplające.

Znajdziemy takie?

Tak. Kolekcja Anwis to prawie 200 tkanin. Od zwiewnych i delikatnych po grube i mięsiste. Jeśli trzeba, wszywamy dodatkową podszewkę, wówczas efekt wyciemnienia, ochrony przed słońcem, a także chłodem, będzie dużo większy.

Jakie tkaniny nadają się na rolety rzymskie? Czy powinny się czymś wyróżniać?

Muszą być dobrej jakości i pięknie się układać. Zasłony rzymskie można bardzo łatwo zdjąć, zatem powinniśmy mieć możliwość ich odświeżenia. Do naszych zasłon dodajemy informację odnośnie przepisu prania lub czyszczenia chemicznego.

Jak montujemy zasłony rzymskie?

Do ściany lub sufitu, we wnęce okiennej, albo na ramie okna. Jednak w przypadku montażu we wnęce oraz na ramie okna, musimy mieć odpowiednią ilość miejsca, tak aby zamontowana zasłona nie utrudniała otwierania okna.

Zasłona RVS, nowość Anwisu, rozwiąże ten problem...

Rzeczywiście, ponieważ montujemy ją w świetle okna. Składa się z dwóch rynien, górnej i dolnej, do których rzepem mocujemy tkaninę. Rynny tej zasłony można przesuwać wzdłuż ramy za pomocą uchwytów i zasłaniać fragment szyby od góry lub od dołu. Zasłonę zatrzymujemy na dowolnej wysokości. Możemy więc utworzyć w oknie na przykład zazdrostkę z efektownymi zakładkami.

Nie ma problemów z czyszczeniem?

Żadnego. Zasłony rzymskie RVS łatwo zdejmujemy i pierzemy jak firanki. To ich kolejna zaleta.

{google_adsense}
Rozmawiała: Joanna Halena
Zdjęcia: Materiały Prasowe