wzory układania podłogi

Wzory układania podłogi – cztery najpopularniejsze sposoby układania parkietu i paneli podłogowych

Jak to urządzić?

Piękne deski, parkiet czy panele potrafią „zrobić” wnętrze. Dlatego warto przemyśleć nie tylko wybór rodzaju podłogi, materiału, ale też sposób jej ułożenia oraz kolorystykę. Oto ponadczasowe wzory układania podłogi: w jodełkę, cegiełkę, drabinkę i szachownicę...

reklama
wzory układania podłogi jodełka

1. Wzory układania podłogi – jodełka klasyczna i francuska

Najbardziej klasyczny wzór podłogowy to właśnie jodełka. Popularna ze względu na efektowny wygląd, ale również bardzo praktyczna – skośne ułożenie deseczek tej samej wielkości powoduje, że drewno staje się bardziej odporne na uszkodzenia.

Jodełka pięknie prezentuje się w różnych odcieniach drewna, które dzięki kontrastom uwydatniają sam wzór. Różnica między jodełką klasyczną a jodełką francuską tkwi w sposobie cięcia i układania desek. W jodełce klasycznej deski układa się pod kątem 90 stopni względem siebie, w jodełce francuskiej pod kątem 45 stopni (krótsze końce desek stykają się tworząc strzałkowy wzór przypominający grot strzały).

Wzór jodełki klasycznej jest bardziej tradycyjny, nadaje wnętrzu przytulności oraz klasycznego charakteru. Wzór jest bardziej elegancki i nowoczesny. Dzięki ukośnym liniom nadaje wnętrzom luksusowego charakteru oraz optycznie wydłuża pomieszczenie.

wzory układania podłogi cegiełka

2. Popularne sposoby układania paneli i parkietu – cegiełka

Cegiełka to najbardziej popularny i uniwersalny sposób układania desek podłogowych. Deski układa się w rzędach z przesunięciem, najczęściej o połowę długości deski.

Jeśli są one zbliżone odcieniem i mają delikatne usłojenie, można osiągnąć efekt jednolitej powierzchni o niemal niewidocznych granicach między deskami lub panelami podłogowymi.

Ten regularny, prosty sposób ułożenia podłogi pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Dobrze współgra z meblami o prostych formach. Ponadczasowy wzór cegiełki znakomicie sprawdza się także w dużych przestrzeniach.

Zobacz też: Modne podłogi – alternatywy dla drewnianych posadzek

wzory układania podłogi
podłoga California Dream House firmy Kaczkan, kaczkan.com
wzory układania podłogi drabinka

3. Wzory układania paneli i parkietu – drabinka

Drabinka to wzór układania podłogi, który polega na układaniu deseczek naprzemiennie – w pionie i poziomie. Najczęściej deski pionowe są dłuższe od desek poprzecznych.

Ten sposób układania paneli i parkietu jest elegancki, przyciąga uwagę symetrią i ma różne warianty. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, by dopasować długość desek do wielkości samej podłogi, by była możliwość powtarzania wzoru.

Gdzie go zastosować? Podłoga w drabinkę najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach przestronnych, na większej powierzchni. Wzór układania podłogi w drabinkę świetnie pasuje do wnętrz loftowych, rustykalnych i nowoczesnych.

Odkryj szlachetne piękno drewnianych podłóg! Zajrzyj po więcej inspiracji na stronę: kaczkan.com

wzory układania podłogi drabinka
Formpark – dwuwarstwowa deska podłogowa z dęb bauwerk-parke.com
układanie podłogi w drabinkę
Na podłodze Dąb Viggo Royal firmy Mad, fot. Leszek Bosak, swiatpodlog.com.pl
wzory układania podłogi kwadrat


4. Wzory układania desek podłogowych – kwadraty, koszyczki i szachownice

Wzór szachownicy (wzór koszyczkowy) charakteryzuje się regularnymi kwadratami, które układa się naprzemiennie. Ten sposób układania podłogi nawiązuje do dawnych, kasetonowych podłóg, które kładziono w pałacach oraz wytwornych klasycznych wnętrzach.

Dziś taki sam efekt można uzyskać także za pomocą winylowych paneli, doskonale naśladujących naturalne drewno.

Układanie podłogi na wzór szachownicy (koszyczkowy) polega na układaniu kwadratów z desek tworzących naprzemienne względem siebie kwadraty. Kwadraty mogą np. różnić się od siebie kolorystycznie lub kierunkiem ułożenia drewna.

Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe

PODANE LINKI TO WSPÓŁPRACA REKLAMOWA