Jak urządzić wnętrze w stylu jungalow: 5 najważniejszych zasad
Jak to urządzić?Tego lata styl nazywany urban jungle zyskał nową, radosną odmianę – jungalow. To połączenie egzotycznej dżungli z kolorowym bungalowem pełnym tkanin, plecionek, poduszek.
Prekursorką jungalow jest Justina Blakeney, dekoratorka wnętrz, blogerka i autorka książek o stylu boho. Wychowywała się w podróży, na skrzyżowaniu kultur, a aranżowane przez nią wnętrza czerpią inspiracje z jej życiorysu.
Wnętrza w stylu jungalow są kolorowe, eklektyczne, pełne dynamiki i kwiatów (symbol życia), a przy tym lekkie oraz harmonijne. Sama projektantka swoją pracę nazywa wprowadzaniem do przestrzeni pozytywnych wibracji.
Jak urządzić wnętrza według jej stylu? Oto najważniejsze zasady jungalow!
1. Chaos pod kontrolą
W stylu jungalow – wbrew pozorom – najważniejsza jest harmonia. Oryginalne aranżacje z etnicznymi dodatkami i mnóstwem zieleni nie powinny przytłaczać. Ważna jest wygoda i przestrzeń, w której można się wyciszyć oraz odpocząć. W okiełznaniu chaosu pomoże symetria. Korzystajmy z geometrii wnętrz i wyrazistych linii porządkujących przestrzeń. Wzorzyste printy w ryzach zatrzyma zarys wnęki. Wibrujące kolory warto zestawić w jednym miejscu, chociażby na kanapie umiejscowionej na czystym, białym tle.
2. Miejska dżungla
Rośliny we wnętrzu to oddech, ale i wspomniany wcześniej ład. Masywne, zielone liście dobrze ustawić symetrycznie – na przykład z obu stron kanapy – albo tak, aby w kompozycji stanowiły przeciwwagę, na przykład dla szalonej dekoracji na ścianie.
3. Dekoracje inspirowane naturą
Diabeł tkwi w szczegółach. W przypadku jungalow oprócz wikliny to: barwna porcelana, misy z naturalnego drewna, wzorzyste poduszki. Codzienny bałagan ukryją plecione kosze, do których można schować niepotrzebne drobiazgi. Wszechobecna zieleń może stać w dużych terakotowych donicach lub zwisać z sufitów i ścian w doniczkach, które mają sznurkowe „kaftaniki”. Mile widziane są owocowe wzory (ananasy, pomarańcze, cytryny), a także zwierzęce – panterka, małpy, kolibry, rajskie ptaki.
4. Żywe kolory w asyście zieleni
Im więcej roślin, tym lepiej. Zieleń ułatwia odpoczynek, dodaje luzu i swobody, a do tego jest aranżacyjnym sprzymierzeńcem. Pomaga wydobyć i podkreślić żywe kolory, których w jungalow nie powinno brakować. Polecamy fuksję, fiolet i czerwień.
5. Miejsce na sentymenty
Zgodnie z radami Justiny Blakeney wystrój wnętrz w stylu jungalow powinien oddawać charakter, zainteresowania i pasje domowników. Inspirować może wszystko – od praktyki jogi, po zabawę z dziećmi (jak w przypadku Justiny). Aranżacje warto więc wzbogacić pamiątkami z podróży, ale i meblami vintage. W kolorową, miejską dżunglę najlepiej wkomponuje się styl lat 50. Mieszkalną przestrzeń dobrze podzielić na strefy i dostosować każdą z nich do potrzeb własnego stylu życia. Swoboda przede wszystkim!
> Zobacz też: Boho dodatki do domu – sposób na przytulne i efektowne wnętrza <
Zdjęcia: Jungalow / Justina Blakeney