Urządzamy nowe mieszkanie na wynajem - porady
Jak to urządzić?Przeprowadzka do nowego mieszkania to zawsze wyzwanie i wiele pracy, szczególnie jeśli urządzamy je nie dla siebie, a kogoś innego. Podpowiadamy jak z pomysłem urządzić mieszkanie na wynajem.
Struktura polskiego rynku mieszkań mocno różni się od tej, z jaką można spotkać się w Europie Zachodniej. Podczas gdy w Niemczech i wielu innych państwach „Starej Unii” mieszkania na wynajem stanowią ponad 40% rynku nieruchomości, tak w Polsce w najmowanym metrażu mieszka tylko 16% populacji. Takich informacji dostarcza oficjalny raport Eurostatu za 2017 rok.
Poza różnicami lokalowymi wyrażonymi w wartości procentowej Polska wciąż ma wiele lat do nadrobienia w zakresie jakości takich mieszkań. Często wskazuje się na to, że ponad 40% rodzimego rynku nieruchomości stanowią bloki zbudowane z wielkiej płyty. Co więcej, według tych samych badań powierzchnia mieszkaniowa przypadająca na jednego mieszkańca, należy u nas do najniższych w Unii.
Nie dziwi więc, że Polacy coraz częściej decydują się na wynajem nowych mieszkań prosto od dewelopera. Choćby takich, jakie oferuje Resi4Rent. Firma dobrze zdiagnozowała problem, a następnie zaoferowała rozwiązanie - nowoczesne mieszkania na wynajem w największych miastach w Polsce.
Obecnie inwestycje firmy ulokowane są w centrum Wrocławia i Łodzi. Już dziś baza lokalowa przekracza siedemset mieszkań, a Resi4Rentl chce w najbliższych latach mieć w swojej ofercie ponad cztery tysiące mieszkań - od kawalerek po wygodne metraże dla par i rodzin.
To właśnie wolność w doborze lokum, a także jasne warunki umowy przekuły się na duże zainteresowanie ofertą firmy ze strony klientów. Opłata jest przejrzysta. Widać to dość dobrze, gdy porównamy ofertę do najemców prywatnych.
Urządzenie mieszkania na wynajem nie musi być kłopotliwe
Jednym z częstych mankamentów mieszkań na wynajem od prywatnych osób jest ich zły stan techniczny. Uwaga ta dotyczy zarówno umeblowania, jak i ogólnej kondycji mieszkania czy - patrząc szerzej - bloku. Nie ma mowy o ujednoliconym czy choćby w miarę zbliżonym standardzie.
Oznaczało to często umeblowanie pamiętające PRL czy nieergonomiczne rozplanowaną przestrzeń. Do tego trzeba było dodać też ryzyko związane z tym, że armatura łazienkowa była po prostu zaniedbana, zapuszczona. Doprowadzenie takiego mieszkania do choćby poprawnego stanu wymagało ze strony najemcy pewnych nakładów finansowych.
Resi4Rent zmieniło reguły gry, mieszkanie jest urządzone pod klucz i gotowe do zamieszkania. Oznacza to, że odnajdziemy w nim nowoczesne, dobrze wkomponowane w metraż meble, które nie mają parunastoletniej historii.
Urządzenie mieszkania na wynajem wymaga czasu
Istnieje kilka kluczowych kwestii, o jakich musi pamiętać osoba wynajmująca mieszkanie. Przede wszystkim, klienci zazwyczaj są wzrokowcami, którzy „jak Cię widzą, tak Cię piszą”, nawet najlepsza lokalizacja nie zastąpi nowych mebli czy odnowionych ścian.
Dlatego, warto zainwestować nieco gotówki i odmalować mieszkanie. Najemca powinien widzieć to nie jako zbędny koszt, ale inwestycję, dzięki której zarobi więcej. Chwila, kiedy zdecydujemy, że wynajmujemy mieszkanie to idealny moment, by pożegnać się ze starymi meblami.
Już dawno minęły czasy, kiedy standard umeblowania nie odgrywał prawie żadnego znaczenia. Rosnąca konkurencja sprawia, że musimy rywalizować nie tylko pod kątem ceny, ale i standardu. W mieszkaniu znajduje się telewizor kineskopowy? Pora się z nim pożegnać i zainwestować w nowocześniejszy odpowiednik, bo obecnie może on służyć jedynie jako eksponat w muzeum lat 90-tych.
Często sugeruje się też, że większość zainteresowanych to minimaliści, którzy nie chcą mieć w swoim mieszkaniu dziesiątek zbędnych mebli czy kwiatków. O wiele lepsze wrażenie sprawi usunięcie większości ozdobników.
Najważniejszy dla wielu osób jest jednak stan kuchni, łazienki oraz sypialni. Jeśli mamy ograniczony budżet na renowację mieszkania, to priorytetem powinny być właśnie te trzy pomieszczenia. Działa tu dość prosta sztuczka psychologiczna - skoro najbardziej podatne na zabrudzenia pomieszczenia są czyste, to zapewne tak samo wygląda cały metraż.
Dobry wynajmujący to coraz częściej ktoś, kto jest otwarty na zwierzęta. Wiele osób, które wynajmują mieszkania, podróżuje ze swoimi zwierzakami, bez których nie wyobrażają sobie oni przeprowadzki. Jeśli najemca pokaże, że nie ma nic przeciw obecności psa czy kota, to na pewno najemcy będą zadowoleni.
Formalności, formalności, formalności
Decyzja o wynajęciu mieszkania związuje nas z firmą lub osobą najmującą umową, obowiązującą najczęściej minimum 12 miesięcy. Dokument powinien uwzględniać tak kluczowe dane, jak czas comiesięcznego uiszczenia zapłaty, karencję oraz metodę rozliczania się za prąd, media i wodę. Warto zawrzeć też informacje o odpowiedzialności za stan techniczny mieszkania.
Dobrą praktyką jest przeprowadzenie przeglądu instalacji w mieszkaniu oraz potwierdzenia ich dobrego stanu technicznego kartą przeglądu. Dla osoby wynajmującej to ważny dokument z tego względu, by w razie wystąpienia awarii lokator nie mógł zarzucić, że jest to zaniechanie wynikające z naszej winy, co mogłoby generować dodatkowe koszty.
Często rekomenduje się też przejrzenie sprzętu, jaki wchodzi w wyposażenie mieszkania. Kuchenka powinna być czysta, czajnik sprawny, a dobry stan łazienki czy podłóg to wręcz podstawa. Należy pamiętać też o tym, że osoba wynajmująca może poprosić o informacje o przeglądzie instalacji CO. Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe na życzenie wydają duplikat takiego dokumentu.
Po zapoznaniu się ze stanem technicznym i podpisaniu umowy oraz upewnieniu się, że osoba wynajmująca nie zgłasza żadnych uwag co do stanu technicznego lokalu, można stwierdzić, że większość naszej pracy została zakończona. Jeśli odpowiednio przygotujemy nieruchomość, rosną nie tylko szanse na szybkie znalezienie lokatora, ale i - za sprawą podwyższenia standardu - na niewielkie podwyższenie opłaty za wynajem.
Materiał Partnera