Shabby chic [czyt. szabi szik] to jeden z najpopularniejszych stylów urządzania wnętrz. Wymyśliła go w latach 80. projektantka Rachel Ashwell i to właśnie ona zaraziła miliony głównie kobiet miłością do starych, wyświechtanych przedmiotów z duszą. Ponad 25 lat temu założyła ona również w Santa Monica sklep, w którym do dziś można kupić przedmioty w stylu shabby chic. Rachel to także autorka bestsellerowych poradników jak urządzić dom w stylu shabby, które do dziś mają ciągłe wznowienia oraz pojawiają się nowe ich części.
Styl shabby chic: piękno, o które nikt nie dba
Jest pewien paradoks shabby chic, gdyż na pierwszy rzut oka wnętrze w tym stylu wygląda tak jakby nikt o nie nie dbał od lat. Oczywiście to tylko zamierzone złudzenie. Bo właśnie urok i czar shabby opiera się na tym, co stare lub tylko na stare wyglada. Ale potrzeba nie lada romantycznej duszy i kreatywności niczym Ania z Zielonego Wzgórza, by stworzyć tak czarujące wnętrze. Łatwo bowiem popaść w przesadę, nad którą nietrudno stracić kontrolę. Kicz to główna pułapka, na którą należy uważać. Jeśli jednak czujemy sentyment do tego, co stare i potrzebę przywracania temu nowego życia - to do dzieła.
Shabby chic czy styl prowansalski
Styl shabby chic bardzo często mylony jest ze stylem prowansalskim - albo odwrotnie. Dzieje się tak głównie dlatego, że oba style bardzo wiele mają w sobie z wiejskiego, sielskiego klimatu. Bielone meble, postarzana ceramika, sentymentalne ramki, dekoracje jak z babcinego kufra. Jednak o ile w stylu prowansalskim biel powinna być tylko dodatkiem, o tyle właśnie w stylu shabby chic będzie głównym kolorem, ale nie jedynym.
Kolory w stylu shabby chic
We wnętrzach urządzonych w stylu shabby chic nie zabraknie zgaszonych, pudrowych różów, rozbielonych - wręcz akwarelowych błękitów oraz starych, wyblaklych żółcieni. Shabby chic to także szarości oraz wypłowiałe brązy, a nawet czernie - głównie kolory te pojawiają się w dodatakch: ramkach, ramach czy dekoracyjnych elementach mebli.
To właśnie jasnoróżowy kolor - w połączeniu z motywami kwiatów, głównie róż, aniołków-amorków czy serduszek - sprawia, że styl shabby chic jest niezwykle kobiecy i romantyczny. Złośliwi lubią podśmiewać się czasem z mężów pań, które postanowiły właśnie w tym stylu urządzić dom. Ale czy słusznie?
ZOBACZ TAKŻE: Biała kuchnia w 12 odsłonach
Meble w stylu shabby chic
Meble w stylu shabby chic muszą mieć na sobie oznaki upływającego czasu. Nadszarpnięte, lekko otarte, popękane i poprzecierane. Doskonale czują się tu "odnowione" w tym stylu ludwiki, stare komody, kufry, kredensy. Choć we współczesnych aranżacjach używa się najczęściej zupełnie nowych mebli - są one produkowane właśnie tak, by sprawiały wrażenie znalezionych na strychu. Rustykalne meble również dobrze się tu odnajdą. Wszystkie powinny być jednak z naturalnego drewna malowanego na biało specjalną techniką.
Dodatki w stylu shabby chic
Niezwykle istotnym elementem w urządzaniu shabbychicowych wnętrz są dodatki. Dopełnieniem aranżacji będą stare obrusy, koronki, hafty. Na ścianach powinny pojawić się vintage'owe obrazki oprawione w postarzane ramy, stare zegary czy lustra, na komodach nie może zabraknąć lamp z romantycznymi abażurami, a na ścianach tapet w delikatne motywy kwiatowe lub zwierzęce.
ZOBACZ TAKŻE: Rustykalny dom wśród chlebowych drzew
DIY w stylu shabby chic
Niewątpliwie przy urządzaniu tego typu wnętrz bardziej liczy się kreatywność niż zasób portfela. Moda na DIY w stylu shabby pokazuje, jak wiele osób potrafi wyczarować prawdziwe arcydzieła z rzeczy, które skazane były na śmietnik. Specjalnych technik odnawiania mebli w stylu shabby chic można nauczyć się na licznych warsztatach lub z poradników internetowych.
ZOBACZ TAKŻE: Urządzamy dom w stylu eklektycznym
Tekst: AD/red.wer.
Zdjęcia: Shutterstock, Archiwum Werandy (Fot. Aneta Tryczyńska, Rafał Lipski), materiały prasowe