To, co nazywamy stylem greckim, więcej ma wspólnego z grecką wsią i stylem domów wakacyjnych niż z antykiem. Chociaż zdarzają się motywy (patrz powyżej), które jak dalekie echo wciąż pobrzmiewają na ceramice czy w dekoracjach ścian.
Urządzać dom w tym stylu jest łatwo i trudno zarazem. Łatwo, bo mamy konkretny zestaw kolorów (głównie biel i błękit), dokładamy bezpretensjonalne, proste meble, kilka waz i muszli, malujemy okna i drzwi na niebiesko i gotowe!
A jednak jest parę elementów, które niełatwo sobie zorganizować. To na przykład sama architektura – z chropowatymi ścianami, półkolistymi łukami i belkami pod sufitem. Wszystkie te nierówności pokryte śnieżnobiałą farbą, które zachwycają nas na Santorini czy innych wyspach greckich, budują atmosferę relaksu, beztroski i spokoju.
Jeśli styl grecki wydaje nam się za chłodny kolorystycznie, można go ocieplić większą dawką dodatków w tonacjach beżu i ochry.
Greckie kolory
Najważniejsze to: niebieski, biały i barwy ziemi – od spokojnych beżów po ugry, ochry i sjeny. Pierwszy także może mieć różne odcienie – od bardzo jasnego po nasycony i ciemny czy jaskrawy wpadający w ultramarynę i kobalt. Co do bieli, przeważa odcień czysty, niezłamany.
Greckie motywy
Wywodzą się ze starożytności, ale do dziś są używane, tyle że często w uproszczonej formie. Najbardziej znane to: anthemion – ciągły ornament składający się z palmet (stylizowany liść palmy), przeplatający się z innym motywem roślinnym; meander – utworzony z jednej linii wielokrotnie załamującej się pod kątem prostym; astragal (albo perełkowanie) – ciągły ornament zbudowany z szeregowo ułożonych pojedynczych lub podwójnych pałeczek przedzielonych perełkami, krążkami bądź podłużnymi paciorkami.
Architektura i meble
We wnętrzach często pojawiają się łuki i drewniane belki pod sufitem. W ścianach nisze grające rolę półek. Najbardziej charakterystycznym meblem jest krzesło z malowanego drewna, z plecionym siedziskiem. W kuchni powinien stanąć stary kredens, najlepiej bielony. Pasują do niego też inne wiekowe meble malowane na biało albo niebiesko. Proste stoły i ławy.
Dekoracje w stylu greckim
Postaw na tkaniny z naturalnych materiałów w biało-niebieskie pasy lub kratkę, z ceramiki wybierz misy na owoce, amfory, malowane talerze. Na ścianie płytki albo malowidła z motywem meandru. Lampy nawiązujące kształtem do starożytnych waz. Mile widziane plecione kosze, gałązki oliwne i kwiaty w wazonach, w łazienkach muszle w roli mydelniczek i naturalna gąbka. Taras wyłóż mozaiką z czarno-białych otoczaków, czyli krokalią, i ustaw drzewko mandarynkowe.
Opracowanie: Beata Majchrowska, Joanna Zatorska
Zdjęcia: Alamy/BE&W, JVS/East News, Getty Images, Shutterstock, materiały prasowe