Szafki na buty – pomysłowe sposoby i praktyczne rozwiązania, jak przechowywać obuwie w domu
Jak to urządzić?Kochamy je mieć – im więcej tym lepiej. Nie każda z nas ma jednak tak przepastną garderobę jak Carrie Bradshaw. Problem pojawia się, kiedy zwykła szafka na buty już nie wystarcza. Sznur stojących po ścianą kozaków, sandałów i adidasów nie wygląda zbyt estetycznie. Gdzie zatem chować buty, żeby nie potykać się o nie na każdym kroku? Oto praktyczne i pomysłowe rozwiązania, które pomogą uporać się nawet z najbardziej okazałą kolekcją.
Pomysłów na przechowywanie butów jest sporo, ale który patent jest najbardziej trafiony? Przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się:
Przechowywanie obuwia – jak wybrać idealne rozwiązanie dla siebie?
Wybór sposobu przechowania butów zależy od kilku ważnych kwestii. Przede wszystkim raz na jakiś czas zrób przegląd swojego obuwia. Może okazać się, że sporo nieużywanych par zalega od lat w szafie. Nie ma sensu ich trzymać – zamiast zajmować miejsce mogą sprawić radość innym. Przy tej okazji zastanów się czy jesteś typem zbieraczki, która, gdy tylko zobaczy piękną parę wpada w obłęd, czy traktujesz buty praktycznie inwestując w kilka par za to dobrej jakości. W ten sposób zorientujesz się, ile mniej więcej miejsca potrzebujesz na przechowywanie butów. Sposób organizacji zależy też od metrażu mieszkania oraz przestrzeni, którą możesz poświęcić.
Przeczytaj też: Wieszak do przedpokoju – wybieramy wyjątkowy i praktyczny dodatek
Jak przechowywać buty w garderobie?
Jeśli dysponujesz sporą garderobą możesz sobie śmiało pozwolić na trzymanie butów w szafie. Zasuwana lub przeszklona, z wydzielonymi półkami, będzie z pewnością bezpiecznym miejscem na ich przechowywanie. Możesz posegregować buty kolorystycznie – stojące na podświetlanej półce będą wyglądać szałowo.
Warto oddzielić miejsce na buty od półek z odzieżą – chociażby ze względów higienicznych (o dokładnym wyczyszczeniu przed włożeniem do szafy nie musimy przypominać). Najczęściej są to dolne półki lub wydzielony pionowy słupek z rzędem półek. Jeśli masz dużą ilość butów skorzystaj z półek wysuwanych – w ten sposób te, z których korzystasz okazjonalnie postawisz z tyłu, ale w razie potrzeby z łatwością się do nich dostaniesz, a te używane na co dzień na przodzie.
Sezonowe obuwie przechowuj w pudełkach lub specjalnych pojemnikach. Te przeznaczone na buty mają często wieczko w postaci siateczki zapinanej na rzep, która ułatwia wentylację, oraz są przezroczyste z przodu – łatwo więc znajdziesz parę bez otwierania każdego pudełka. Takie przechowywanie chroni buty (zwłaszcza skórzane) przed zadrapaniami i zagnieceniami.
Nowoczesne szafki na buty wyposażone są w specjalne prawidła, które zapobiegają odkształceniom. Jak widzisz przechowywanie butów w garderobie ma same plusy – jeśli jej nie posiadasz z powodzeniem zastąpi ją zasuwana szafa w przedpokoju. Lub klasyczna szafka na buty.
Jaką szafkę na buty wybrać i gdzie trzymać buty w małym mieszkaniu?
W małym przedpokoju lub wąskim korytarzu sprawdzi się płytka szafka na buty z uchylnymi frontami. Jeśli masz sporo butów lepsza będzie wysoka szafka – nie zabierze wiele miejsca, a zmieści naprawdę dużo par. Na dolnych półkach stawiaj te często używane, a wyżej rzadziej wkładane.
Pomysłowym rozwiązaniem jest ławeczka albo szafka na buty z siedziskiem – do środka wkładasz buty, a po zamknięciu możesz przysiąść wkładając je. Podobną rolę może pełnić tapicerowany puf – dekoruje przestrzeń, wygląda estetycznie i jest bardzo praktyczny.
Jeśli przedpokój jest w wersji mikro musisz pomyśleć o patentach w innych pomieszczeniach. Prostym rozwiązaniem wydaje się wysuwana spod łóżka szuflada na buty – pamiętaj, żeby przechowywać w niej obuwie sezonowe zapakowane w pudełka do przechowywania butów – zachowasz w ten sposób idealny ład w sypialni. Zobacz też inne proste sposoby, jak zadbać o porządek w sypialni.
Jak przechowywać buty, by zajmowały mało miejsca?
Specjalny organizer na buty pozwoli przechowywać je nie zabierając wiele przestrzeni. Dostępne są różne rodzaje – jedne przypominają kształtem klipsy i pozwalają na ułożenie buta na bucie, inne mają formę wieszaków i służą do przechowywania w pionie.
Buty nie zajmą wiele miejsca, jeśli wykorzystasz do ich przechowywania niewysoką półkę na buty. Najlepiej, jeśli wykonana jest z metalu – łatwo ją wtedy utrzymać w czystości. Jeśli postawisz ją we wnęce nie zajmie przestrzeni korytarza. Dobrym rozwiązaniem, które może zastąpić tradycyjną szafkę na buty jest drabinka z półkami. Możesz zrobić ją sam – niewysoką drewnianą drabinkę zakupisz w markecie budowlanym (pomaluj na dowolny kolor), na rozłożonych szczeblach układaj przycięte deski, a na nich buty. Sprawdź też inne sprytne patenty na przechowywanie rzeczy w domu.
Jak przechowywać obuwie: szpilki, kapcie, sandały, kozaki i zimowe buty?
Sposób przechowywania warto dostosować do rodzaju obuwia. Szpilki na przykład nie lubią ażurowych powierzchni, bo uszkadzają wąskie obcasy. Rozwiązaniem jest klasyczna pełna półka lub lekko nachylona z listwowym progiem zapobiegającym zsuwaniu się butów. Możesz je także powiesić za obcas na drążkach montowanych od wewnętrznej strony drzwi szafy.
Miękkie obuwie takie jak kapcie, płócienne balerinki czy letnie typu klapki, sandałki – możesz przechowywać w tekstylnych kieszeniach, które łatwo zawiesisz na ścianie w garderobie czy na wieszaku w szafie. Między dwoma półkami warto zostawić więcej odległości tak aby mogły się tam zmieścić buty z wysoką cholewką – kozaki czy botki. Z pewnością nie zmieszczą się pod linią wiszących płaszczy czy sukienek. Te, które nie mają sztywnej cholewki możesz powiesić w workach na wieszaku z klamerkami – takim na spodnie.
Zimowe buty po zakończeniu sezonu należy bezwzględnie wyczyścić, włożyć na prawidła, a wysokie cholewki wypchać zmiętymi gazetami lub pustymi butelkami po napojach – dzięki temu zachowają długo właściwy kształt. Do przechowywania najlepiej sprawdzą się pudełka na buty. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca w szafie ułóż je na pawlaczu albo wykorzystaj regał na obuwie w piwnicy (w tym przypadku zabezpiecz je dodatkowo specjalnymi saszetkami, które pochłaniają wilgoć – zazwyczaj są dołączane przy zakupie).
Osobnych pudełek lub ochraniaczy potrzebują również białe buty, ponieważ mogą szybko się zabrudzić. Żeby mieć idealny porządek i buty w dobrym stanie warto wykorzystywać te rozwiązania na buty w szafie.
Zobacz więcej pomysłowych szafek na buty w galerii zdjęć
Tekst: Joanna Kornecka
Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock